Yeşilçayın Faydaları

Çin ve Hindistan’a özgü olan yeşil çay tüm dünyada yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar tıbbi alanda birçok hastalığa faydası olduğu sonucunu kanıtlamıştır. Uzun ömürlü insanların sırrı olan bu bitki, Bin yıldır Çin’de tüketilmesine rağmen bizim topraklarımızda çok eski değildir. Oysa Yeşilçayın Faydaları saymakla bitmiyor. Yeşil çay fermente edilmeden kurutulduğunda içerisindeki bileşenleri korumaktadır. Doğru tüketildiğinde ise vücudumuza birçok faydası bulunmaktadır.

Saymakla bitiremeyeceğimiz yeşil çayın faydaları ise şunlardır:

  • Yeşil çay kansere karşı vücudu korur. Yeşil çaydaki polifenollerin maddesi tümör büyümesini azaltmasının yanı sıra ultraviyole yani UVB radyasyonunun sebebi olan zararlara karşı koruyabileceği bilimsel çalışmalar kapsamında anlaşılmıştır. Özellikle meme, mesane, yumurtalık, akciğer, cilt gibi birçok kanser türüne karşı vücuttaki antioksidan oranını artırarak kanseri yavaşlattığı çalışmalarda görülmüştür.
  • Yeşil çayın kan basıncı seviyelerini iyileştirme özelliğinden dolayı kalp dostu bir bitkidir. Kan basıncını düzenlemek için her gün 3 bardak yeşil çay tüketilmesi kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korumaktadır.
  • Yeşil çay kateşin adı verilen antioksidanlara sahip olması sebebiyle oldukça etkili bir antioksidan kaynağıdır. LDL miktarını azaltıp, iyi kolesterol olan HDL miktarını artırarak damar sertliğini önler. Yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak bilinen anormal kan pıhtılaşması nedeniyle görülen damar tıkanıklığı riskini de azaltma özelliğine sahiptir.
  • Antioksidan yapısından dolayı metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çayın içinde bulunan Epigallokateşin 3- gallatı’ın yağ hücrelerinin yapısını etkileyerek yağların yakımını hızlandırır ve kilo kaybına yardımcı olur.
  • Yeşil çayın içindeki aktif bileşik maddeler yağ yakan hormonlardan sağlanan faydayı maksimuma çıkarır.
  • Yeşil çaydaki oksitleyicilere ve radikallere karşı korumaktadır. Böylece vücudumuzun bağışıklık sisteminin gelişmesinde önemli rol oynar.
  • Yeşil çay C vitamini açısından zengin olduğu için gribe karşı koruma sağlar.
  • Ağız kokusunu giderir ve diş sağlığını korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için alerjik hastalıklara karşı korur.
  • Yeşil çay içerisinde bulunan antioksidan ile anti inflamatuar bileşiklikleri sayesinde yaşlanma, fiziksel yıpranma ve kırışıklık gibi belirtiler azalır.

Yeşil çay nasıl demlenmeli?

İlk olarak yeşil çayın yapraklarına sıcak su dökülür. Çayın yaprakları yaklaşık 2-3 dakika bekletilerek demlenmesi sağlanır.

Yeşil çayın zararı var mıdır?

Yeşil çayın birçok faydasının olmasının yanı sıra her şeyde olduğu gibi fazla tüketilmesinin bazı zararları olabilir. Her gün 4-5 bardak ve üzeri yeşil çay içilmesi baş ağrısı ve dönmesi, uyku sorunu, asabiyet, kalp atışlarında düzensizlik ve kalpte kasılmalara sebep olduğu bilinmektedir.

Özellikle hamile olanlar ve emziren kişilerin günde 2 bardaktan fazla yeşil çay içebilmeleri için bir hekimden onay almaları gereklidir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.