Xbox One X: Daha Fazla Hız, Daha Fazla Güç

Microsoft, bu hafta başlarında Los Angeles'ta devam eden E3 2017 öncesinde Xbox oyun konsollarının bir sonraki sürümünü duyurdu.

Microsoft, bu hafta başlarında Los Angeles’ta devam eden E3 2017 öncesinde Xbox oyun konsollarının bir sonraki sürümünü duyurdu.

7 Kasım’da ABD doları 499 dolara satışa sunulan yeni Xbox One X, önceki modellere göre daha ince ve güç dolu.

Bir 6 teraflop Akrep motoruyla One X, rakiplerinden Sony’nin PS4 Pro’tan yüzde 40 daha hızlı bir grafik performansına sahip.

Microsoft kutusundaki özel Akrep motoru 1172 MHz’de kromu yakıyor – önceki modeline göre yüzde 37, Xbox One’da ve yüzde 28 daha hızlı PS4 Pro.

Bir konsolun bu hızlarda sıcak çalışabildiği için, Xbox mühendisleri, yüksek oktanlı PC oyun kartlarında kullanılan bir teknolojiyle sıvı soğutmalı bir buhar odasıyla serin tutuyorlardı.

Performansa Karşı Özellikleri

Tirias Research baş analisti Jim McGregor, Tek X’in performansının söyledi.

TechNewsWorld’e “En iyi performansı elde etmek için gittiler” dedi.

Performans üstünlüğü olsa da, konsol pazarında başarıya katkıda bulunan tek faktördür.

Parks Associates’te araştırma direktörü Brett Sappington, geleneksel olarak oyun içeriği oyun konsollarının satın alımını ve yükseltilmesini sağladığını açıkladı . Sony, özel oyun içeriğinde konsol pazarını yönetiyor ve E3’ten henüz hiçbir şey bu avantajın değişmediğini gösteriyor.

TechNewsWorld’a “Xbox One X, güç artışı olmasına rağmen, satın almayı yönlendiren yeni özellikler sunmuyor: Esasen daha güçlü bir Xbox One S” dedi.

“PS4, Xbox One X’te uzaktan oynatma ve VR gibi mevcut olmayan çeşitli özellikleri hala sunuyor” diye ekliyor Sappington, Nintendo Switch’i kendisinin hareket denetleyicileri, dokunmatik geri bildirim teknolojisi ve TV bağlantılı Taşınabilir işlevselliği. ”

Gerçek 4K Oyun

Microsoft’a göre, One X’in konsolda yer alan supersampling özelliği, daha görünür ayrıntı ve pürüzsüz kenarlara sahip oyunların yanı sıra daha verimli yükleme sürelerine neden oluyor.

2160 çerçeve arabelleğinin yanı sıra yüksek dinamik aralık ve geniş renk gamut desteği ile konsol gerçek 4K oyun için üretildi. Dahası, oyun klipleri saniyede 60 karede 4K’da ve 4K’da ekran görüntüleri kaydedilebilir.

Reticle Research baş analisti Ross Rubin, “Bu gerçek bir 4K konsolu, Sony ise gerçek 4K modeline yaklaşmak için teknikler kullanıyor” dedi .

TechNewsWorld “Uygulamada, çözünürlükte oyun geliştiricilerin destekleyecekleri şey bu olacak” dedi.

One X, bir oyuncuyu mekânsal sesin merkezine yerleştirebilecek derecede kapsamlı bir ses deneyimi sunuyor.

Geriye dönük uyumluluk

Bir önceki modelinde olduğu gibi, One X’de 4K UHD Blu-ray oynatıcı, dahili güç kaynağı, üç adet USB 3.0 portu (bir tanesi önde, ikisi arkada) ve bir IR blaster bulunuyor.

ABI Research’in baş analisti Michael Inouye, 4K UHD Blu-ray oynatıcı PS4’te Xbox’un gücünü koruyor .

“PS4 Pro yalnızca Sony’nin sadıklarından bazı şikâyetlerde bulunan standart bir Blu-ray sürücüsü içeriyor” diye TechNewsWorld’a konuştı.

Inouye, “Tüketici UHD Blu-ray diskleri almayı ya da satın almayı planlamasa bile,” ürünün imajını anlatan gerçek bir 4K medya oynatıcı-oyun makinesinin resmini tamamlıyor “dedi.

Xbox Play Anywhere başlıkları da dahil olmak üzere mevcut tüm Xbox One oyunları, One X ile uyumludur. Ek olarak, yeni konsol için mevcut oyunları bir dizi geliştirilmektedir. Bunlar arasında Savaş Gears 4 , Forza Horizon 3 , Minecraft , Resident Evil 7 , Final Fantasy 15 ve Roket Ligi yer alıyor. Dahası Forza Motorsport 7’in gerçek bir 4K sürümü 3 Ekim’de piyasaya sunulacak.

Geriye dönük uyumluluk Xbox’a PS4’ün sahip olmadığı bir özellik sunuyor, ancak bu ihmal, Sony’nin konsolunun Xbox One’dan fazla satış yapmasını engellemedi, diye belirtti Parks’s Sappington.

“Geriye dönük uyumluluk, satın alma potansiyelini ortadan kaldırıyor ancak Xbox One X’i Xbox One S’den satın almaya teşvik etmiyor” dedi.

“Geriye dönük uyumluluk bazı vokal Xbox kullanıcıları ile ses bir güzel olacağı sahip özelliktir,” Piers Harding-Rolls en oyunlar araştırma başkanı IHS Markit.

TechNewsWorld’a “Hala bir” katma değer önerisi değil, sistem satıcısı değil “dedi.

Online Oyun

Fiyatlandırma, One X için bir problem olabilir. PS4’ten 100 dolar daha fazla ve Sony konsolunda 50 dolarlık fiyat molası muhtemelen, Microsoft’un yeni konsolunun perakendecilere ulaşması zamanında Sappington’e göre.

Inouye, “Ana tüketiciler veya daha sıradan oyuncular için, ek güç muhtemelen hobiye o kadar kök salanlar kadar rezonansa girmeyecek” dedi. “Artı, eğer 4K TV’leri yoksa, 1080p setleri için de bazı avantajlar olsa da yükseltme yapmaktan daha fazla zorlanıyor olabilirler.”

One X’in fiyatlaması ünitenin hedef kitle için iyi, IHS’nin Harding-Rolls muhafaza etti.

“Fiyatın 499 ABD Dolarından yüksek olduğu ortaya çıksaydı bile, bunun fiyatın konsolun lansman sırasında satışlarını etkilemesini beklemedik” dedi. “Xbox tutkunları en yeni ve en üst düzeyde tutunabilecek önemli miktarda para ödeyecek.”

Harding-Rolls, Microsoft’un bu yılki dördüncü çeyreğinde 500.000 One X satacağını tahmin etti.

Xbox konsollarına ek olarak Microsoft, oyunlar oynamak için kullanılan büyük bir çevrimiçi ağ olan Xbox Live’a da sahiptir. Ağ performansı, hızı ve güvenilirliği artırmak için özel sunucular kullanıyor.

Xbox sahibi olan McGregor, “Şu ana kadar Microsoft’un çevrimiçi oyun ve akış için daha fazla baskı yapmasını bekliyordum ve değiller” dedi.

“Hâlâ cihazın üzerindeki hardcore oyunları zorluyorlar” diye belirtti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.