Windows Server’da Linux Desteği Genişliyor

Microsoft, Windows Server'ın bir sonraki sürümünde Linux'e olan desteğini artırmaya hazırlanıyor.

Microsoft, Windows Server’ın bir sonraki sürümünde Linux’e olan desteğini artırma kararı aldı. Böylece Microsoft‘un Windows Server’da Linux Desteği devam ediyor.

Microsoft‘un sunucu işletim sisteminin genel müdürü Erin Chapple, geçen hafta yaptığı bir açıklamada Linux ve iş yüklerinin Windows Server’da doğal olarak çalışacağını duyurdu.

Chapple, “Müşterilerin artık hem Windows hem de Linux tabanlı uygulamaları kullandığını ve bu yüzden server’ın bunları desteklemek için iki ayrı altyapı taşımasının gerekmeyeceğini” açıkladı. Dahası, Windows Bash’ın, Windows Server’ın bir sonraki sürümüne de geleceği ifade edildi. Geliştiriciler için oldukça güzel haberler bunlar.

microsoft-windows-server
Microsoft  Windows Server

“Bu eşsiz kombinasyon, geliştirici ve uygulama yöneticilerinin, Windows Server konteyner barındırıcısında Linux konteynerleri için kullandıkları komut dosyaları, araçları, prosedürleri ve konteyner görüntülerini kullanmalarını sağlar” diye ekliyor Chapple.

Şirket ayrıca, işletim sisteminin 2016 sürümünde tanıtılan Window Server’ın Hyper-V yalıtım kapasitesini de genişleteceğini açıkladı.

Nano Sunucu

Chapple, Microsoft’un Nano Sunucu ürün grubunun da konteyner performansı için de geliştirmeler yaptığını kaydetti.

2015 yılında piyasaya sürülen Nano Server, bulutta bulunan uygulamaları ve konteynerleri çalıştırmak için tasarlanmış amaca yönelik bir işletim sistemi.

Twistlock CEO’su Ben Bernstein, “Bu fikir küçük boyutlara getirmek ve her geliştiriciye belirli mikro hizmetler için yalnızca gerekli unsurları eklemelerine izin vermekti” diye konuştu.

LinuxInsider ise bu konu için “Daha uyumlu, kararlı ve güvenli” dedi. “Görüntü, tam olarak imkan sunuyor ve geliştiriciye ve tuhaf başlıklar altında öğeler sunmuyor.”

Nano Sever
Nano Sever

Chapple, Windows Server’ın bir sonraki sürümü Nano Server’ı mümkün olan en iyi konteyner görüntüsü haline getirmeye odaklanacağını ifade etti. Ayrıca müşterilerin Nano Server görüntülerinin boyutlarını yüzde 50’den fazla küçüldüğünü göreceğini; bunun da başlatma sürelerini azaltacağını ve konteyner yoğunluğunu artıracağı belirtiliyor.

Windows Server’da Linux Desteği

Bir kutunun içindeki bir işletim sisteminin boyutunu azaltmak, sanal kutuda çalışan birincil uygulama için kaynak ayırmak açısından önemlidir. Bu açıdan Windows Server’da Linux Desteği önem arz ediyor.

Enderle Group‘un baş analisti Rob Enderle, “İdeal olarak, altta yatan işletim sisteminin sıfır olmasını isteyeceksiniz, çünkü bunu tamamen boşaltmak istiyorsunuz” diyor.

LinuxInsider ise, “Bu henüz olmadı ancak hassas bir şekilde ve olabildiğince yolunda gidiyor” diyor.Ayrıca Linux kaplarına kıyasla Windows kaplarının boyutu çok büyük – 1 gigabaytın üzerinde. Bu, yüzde 50 oranında azaltılacak.

Windows-Linux
Windows-Linux

Aqua Security‘nin CTO’su Amir Jerbi ise, Windows kaplarının boyutunun Microsoft’un teknolojiyi uyguladığı üç acı noktasından birisi. Linux konteynerlerini Windows üzerinde Microsoft sunucusu ve Linux araçları üzerinde çalıştırmak her iki işletim sistemini kullanan işletmeler için oldukça yararlı” diyor.

Görüldüğü gibi Windows Server’da Linux Desteği otoriteler tarafından da destekleniyor.

Linux, Konteynerlere Hükmedecek

Amir Jerbi açıklamasının devamında; Microsoft’un konteynır stratejisinin, şirketi mevcut müşteri talepleri ile uyumlu hale getirdiğini belirtiyor.

“Kuruluşlar, işlem süreçlerini ve araçlarını normalleştirmek istiyorlar” diyen Jerbi, “Hem Windows hem de Linux konteynerlerini çalıştıran tek bir platforma sahip olmak bu konuda müşterilere oldukça yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Windows Server’da Linux Desteği
Windows Server’da Linux Desteği

Twistlock‘dan Bernstein ise, “Gerçekte, konteyner görüntülerinin yüzde 99’u Linux görüntüleridir. Mikro hizmetler gibi davranan konteynerlerden bahsediyoruz ve birbirlerinin konteynerleriyle etkileşime girdiğimizden, yalnızca bir konteyner içeren ortam gerçekçi değil. Microsoft Windows kaplarının herhangi bir kullanımını önyüklemek için mevcut Linux görüntülerinin kullanımı desteklenmelidir.”diye ekliyor.

Konteynerlerin kollektif çalışabilmeleri, günümüzün uygulama ortamlarında yazılım geliştirmek için önem kazanmış durumda. Bu konteynerleri çalıştıran tek bir platforma sahip olmak geliştirme döngülerini kısaltabilirler. Böylece yazılımın tesislerde veya bulutun herhangi bir yerinde çalıştırılmasına izin veriyorlar. Ayrıca hazır görüntülerin çokluğu nedeniyle geliştirme sürecini basitleştirebilirler.

Bakalım önümüzdeki günlerde hangi yeniliklerle karşılaşacağız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.