Trump Teknolojiden 1 Trilyon Dolar Tasarruf Bekliyor

ABD Başkanı Donald Trump, gelecek 10 yılda vergi mükelleflerine yaklaşık 1 trilyon dolar tasarruf sağlamayı hedefliyoruz dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, teknoloji devlerine hitaben: “Hükümetin daha etkili bir şekilde faaliyet gösterip maliyetleri azaltması gerekiyor. Önümüzdeki 10 yılda vergi mükelleflerine yaklaşık 1 trilyon dolar tasarruf sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Trump, Pazartesi günü Amerikan Teknoloji Konseyi’nin yuvarlak masa toplantısında Apple, Google Alphabet, Amazon,Facebook,Tesla ve Microsoft gibi piyasa değeri Trump’ın ifadesiyle 3,5 Trilyon Dolar’ı bulan 10’dan fazla teknoloji şirketinin tepe yöneticisiyle (CEO) Beyaz Saray’da bir araya geldi. Trump, söz konusu CEO’lara “özel insanlar” olarak hitap etti.

Trump Teknoloji Devleri Buluşması

Başkan toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Hedefimiz, federal hükümetin teknolojik değişimle vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmesini sağlamaktır. Büyük değişimi, cesur düşünceyi ve hükümeti dönüştürmek için dışa bakan perspektifleri kucaklıyoruz ve onu olması gereken şekilde ve daha az maliyetle oluşturuyoruz. Hükümetin daha etkin kararlar alarak maliyetleri azaltması gerekiyor. Gelecek 10 yılda bu büyük vergi mükelleflerine yaklaşık 1 Trilyon Dolar tasarruf sağlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Donald Trump Teknoloji Devleri ile Görüşmesi
Donald Trump Teknoloji Devleri Görüşmesi

Ayrıca yuvarlak masa tartışmasında katılımcılara havaalanı sistemlerini düzelttiğini, Savunma Bakanlığı gibi kurumların sistemlerinin kesintisiz bir şekilde çalışması için iyileştirdiklerini belirtti. Ayrıca göçle ile ilgili çalıştıklarını,teknoloji şirketlerinin yabancı işçilerden yararlanabileceklerini ifade etti.

Trump, hükümetin teknolojik yenilikleri yakalama çabasında olması gerektiğini belirtti. ABD’nin kamu teknolojisi alanında da dünya lideri olması gerektiğini sözlerine ekledi. Geçen ay federal Bilişim Teknolojisi (BT)sistemlerinin modernizasyonu için bir kararname imzalamış ve bazı tartışmalar başlamıştı.

Para Nerde?

Başkan Trump’ın bu sözlerine uzmanlardan oldukça ilginç yorumlar geldi.

Bu tartışmalara katılanlardan birisi olan Cato Enstitüsü kıdemli araştırmacılarından Julian Sanchez, “Bu kararın gerektirdiği modernizasyon planının Ağustos ayına kadar yapılması gerekmiyor. Bunun için, özellikle modernizasyonu gerektiren şeyleri bilmek ve beklemek zorundayız.Etkin bir şekilde uygulanabilir olup olmadığını değerlendirmeden önce bu işleri yapmak yıllar değilse de aylar olacak” dedi.

Houston Üniversitesinde teknoloji Doçenti olan Chris Bronk ise ” Federal hükümetin BT onarımından bahsediliyor ama bütçe belgelerinden herhangi birinde kapsamlı bir plan görmedim. Devletin ilgili yöneticilerinde değişiklik yapılmazsa büyük değişikliklerden sonuç alamazsınız. Trump yönetimi, insanları federal işlere sokmak için yavaş. Henüz federal bir CIO’umuz yok. Federal bir CIO olmadan, federal bir modernizasyon stratejinize nasıl sahip olabilirsiniz?” diye konuştu.

Donald Trump Apple
Trump Teknolojiden 1 Trilyon Dolar Tasarruf Bekliyor

Paylaşılan Hizmetler

Trump’ın imzaladığı BT altyapısına ve bulut hizmetlerine geçilmesini öngören söz konusu kararname Obama yönetimi tarafından başlatılmıştı.

Bu konuya da temkinli yaklaşan uzmanlardan Julian Sanchez, “Paylaşılan altyapı ve bulut hizmetlerine geçmek ön maliyeti beraberinde getirir. Ölçek ekonomilerini istismar eder. Ancak kurumların talepleri değiştikçe hükümet için, uzun vadede iyi bir değişim ve iyi bir ölçeklendirme potansiyeli sunar. Federal BT’de bu değişiklikleri daha önce önerildi, ancak çabucak kaybolma eğilimindeler. Devletin, dijital geçiş döneminde yıllardır başarısız çabalar sonucu federal çalışanların kayıtlarının hala kağıda çıkarıldığı büyük bir yeraltı tesisini koruduğunu düşünün.

Büyük kuruluşlardaki teknoloji değişimleri konusunda yolsuzluklardan kaçınmak ya da vatandaşların hassas verilerini gizlemek gibi nedenlerle daha yavaş ve daha hantal bir süreç işletiliyor.

BT (IT) çözümleri ve hizmetlerinin merkezi bir ‘alıcı’ olmaması nedeniyle kurumlar kendi seçtikleri sağlayıcılarla BT çözümleri üretiyor. Bu durum sistemleri gerekenden daha fazla maliyetli, daha karmaşık ve entegrasyonu zor bir hale getiriyor. Bu konularda Başkanının ciddi bir planı yoksa, umulan faydaları elde etmek zor ya da imkansız olacak” dedi.

Trump
Donald Trump

Kapanış Endüstrisi-Hükümet Bölünmesi

Tirias Research‘teki baş analist Jim McGregor, Başkanın ulusların teknoloji endüstrisine federal Bilişim Altyapısını dönüştürmede daha büyük bir rol vermeye çalışacağı sözünü verdiğini söyledi.

Geçmiş yönetimler teknoloji endüstrisine “rehberlik istiyoruz” dedi. Bu yönetimde ise bir Başkan ilk kez BT altyapımız güncel değil diyor. Ayrıca bir hükümet-sanayi ortaklığı, sektörler arasındaki sanal açığı kapatmaya yardımcı olabilir. Bu açığın kapanacağını umuyoruz, çünkü işbirliği yapmaları önemli” diye konuştu.

Cato Enstitüsü kıdemli araştırmacısı Julian Sanchez ise, “Silikon Vadisi’ndeki görüşlere dayanarak dönüştürücü bir yaklaşım iradesi olur ve bu işe yoğunlaşılırsa gerçek kazançlar elde edilebilir. Yoksa da yıllık fotoğraf karelerinde somut bir şey getirmeyen bir polemik haline gelebilir” dedi.

Umarız ülkemizde de bu tip konular da konuşulmaya başlanır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.