Trump Astronotları Aya Geri Gönderiyor

Trump Astronotları Aya Geri Gönderiyor

ABD Başkanı Trump dün Beyaz Saray’da düzenlenen bir törenle ABD’nin astronotlarını aya geri göndermeye yönelik yeni bir direktif imzaladı. Söz konusu direktife göre Trump astronotları aya geri gönderiyor. Bu direktifin ayrıntıları şimdilik yetersiz olmakla birlikte, ABD’nin ısrarla kendisini uzay araştırmalarında lider olmasına yönelik bir adım olduğu değerlendiriliyor.

Başkan Trump bu direktifi imzalamadan önce, “Amerika’nın uzay programını insan keşif ve keşfi üzerine yeniden odaklayacak” ve “Amerikalı astronotları uzun vadeli keşif ve kullanım için aya geri göndermenin önemli bir adımını attıracaktır” dedi. 

Trump dün yani Pazartesi günü resmi bir törenle, Apollo 17 misyonunun 1972’de aya son insani yolculuğun yapılmasının yıldönümünü kalabalık bir heyetle kutladı.

Törene bazı bakan ve milletvekili ve bu yılın başlarında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki yörüngede 57 yaşındaki en yaşlı kadın olan Christina Koch ve Peggy Whitson adlı iki ABDli astronot katıldı. Törende ayrıca,  ayda yürüyen ikinci adam olan Buzz Aldrin ve aplike edilmiş astronot olan Harrison Hagan “Jack” Schmitt ile Apollo 17’nin hayatta kalan ekibinin son üyeleri de vardı.

Trump Astronotları Aya Geri Gönderiyor
Trump Astronotları Aya Geri Gönderiyor

Trump, “Uzaydaki Amerikan liderliğini geri yüklemeye yardım ettiği için” Ulusal Uzay Konseyi Başkanı Başkan Yardımcısı Pence’ye teşekkür ederek töreni açtı.

Apollo 17 Macerası

Trump “Tam 45 yıl önce neredeyse dakikalar boyunca Jack, ayın üsütndeki Amerikalılardan biri oldu. Bugün onun son olmayacağına söz veriyoruz ve ayın yanısıra başka yerleri bulacağımızdan da şüphemiz yok. Jack ne düşünüyorsun? ” dedi.

“Bu sefer sadece bayraklarımızı dikmeyeceğiz ve ayak izimizi de bırakmayacağız. Mars’ın ve belki de bir gün daha ötesinde birçok dünyaya nihai bir misyon için bir temel oluşturacağız. Bu direktif, Amerika’nın uzay programının bir kez daha tüm insanlığa yön ve ilham verdiğinden eminim. Bu ilham veren geleceğe doğru dev bir adım. Biz lideriz ve lider olarak kalacağız “dedi.

Başkan Yardımcısı Pence ise, Trump’ın liderliğini övdü ve bugünkü eylemin “ayda bir Amerikan varlığı” kuracağını ve “Amerika’nın ulusal güvenliğini ve ortak savunmayı sağlama kapasitemizi artıracağını” söyledi.

Pence, “Uzay programının her zaman yaptığı gibi yenilikleri de tetikleyeceğiz. Bugün hayal edemediğimiz işleri oluşturulabileceğimizi göreceğiz. Amerikan liderliği ve Amerikan değerlerinin kuralları bu uzayda belirlenecek” şeklinde konuştu.

Başkan Yardımcısı Pence ayrıca Ekim ayındaki ilk Ulusal Uzay Konseyi toplantısında ABD’nin astronotlarını aya geri göndereceğini açıkladı. Konsey 1989 yılında Başkan George HW Bush başkanlığında kuruldu ve 1993 yılında dağılmasına rağmen, Haziran ayında Trump tarafından yeniden kuruldu.

Trump, “Bu, ülkemiz için çok heyecan verici ve çok önemli” dedi ve belgeyi imzalamaya oturdu.

İmza sonrasında yaptığı açıklamada, Beyaz Saray bu tür değişiklikleri nasıl yürürlüğe koyacağına ilişikin bir ayrıntı vermedi. Ancak “ABD uzay programını yönlendirilmesi uygulanabilir hedefler üzerinde ve özel sektör için yeni teşvikler yaratacak ” açıklaması yapıldı.

Trump Astronotları Aya Geri Gönderiyor
Trump Astronotları Aya Geri Gönderiyor

Eski Başkanlar George W. Bush ve Obama geçmiş uzay politikası direktiflerini imzalamada NASA için önemli artışların sözünü verdi. Bush 2004 yılında NASA’ya fon sağlamak için beş yıl içinde 12 milyar dolar daha fazla para ayırırken 2010 yılında Obama’nın finansmanını beş yılda 6 milyar dolarla arttırmayı taahhüt etmesi gerekiyordu.

Ancak Beyaz Saray açıklamasında NASA’nın yeni talimatı yerine getirmesi için harcama artışından bahsedilmedi.

Açıklamaya göre, uzay mekiği programının 2011 yılında emekliliğini takiben “ABD, koltuk başına 70 milyon dolar bedelle Rus roketlerine güvenmek zorunda kaldı” denildi. Bunun yerine, bildiride “çok sayıda Amerikan şirketi Pentagon’a ulusal güvenli desteği içi başlatmak için Amerikan motorları ve roketleri sağlayacak” denildi.

Önümüzdeki yıllarda ABD, astronotlarını Amerikan yapımı bir roket sisteminde gönderecek.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.