Telefon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

Bu yazıda batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler, telefon pil ömrü nasıl uzatılır, pil ömrünü artırma, telefon batarya ömrü ölçme, batarya ömrünü uzatma programı, akıllı telefon batarya ömrü ne kadar olmalı, pilin ömrü nasıl uzatılır, akıllı telefonların şarjı nasıl daha uzun gider, pil ömrünü artırmak için en güvenli yöntemler nelerdir, akıllı telefon pil ömrü nasıl uzatılır, telefonunuzun pil ömrünü uzatmanız için yapılması gerekenler hakkında bilgiler bulacaksınız.

Herkeste telefon kullanımı farklılık gösterebilir. Kimisi sadece konuşmak için kullanıyordur, kimisi elinden hiç düşürmeden oyun oynuyordur kimisi biraz gazete okuyup kapatıyordur. Telefon batarya ömrünü uzatmak için kulaktan dolma, doğru yada yanlış şeyler yerine aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Peki telefonunun pil ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler nelerdir?

  1. Telefonunuzun Orjinal Şarj Cihazı İle Şarj Edin

Belki de en önemli hususların başında telefonunuzun orjinal şarj cihazı ile şarj edilmesi gelmektedir. Bataryalar aslında cebimizde taşınan birer bomba desek abartmış olmayız. Pil ömrünün azalmaması, şarj cihazının gerilim(volt) değişimlerinden kaynaklı cihazınıza zarar vermemesi,  bataryanın şişmemesi için mutlaka orjinal olmayan şarj cihazları kullanmalıyız.

Şarj cihazınız bozulması yada kaybolması durumunda hemen ucuz çakma-replika şarj aletleri almayın. Piyasada o kadar çok orijinal olduğunu iddia eden bataryalar var ki alırken gerçekten orijinal olmasına muhakkak dikkat edin.

  1. Ekran Parlaklığını Düşürün

Yeni telefonların ekranları büyük olduğu için ekran ışıkları da fazla olmaktadır. Dolayısıyla ekran ışık ayarını düşürerek pilden tasarruf edebilirsiniz.

  1. Ortam Sıcaklığına Dikkat Edin

Akıllı telefonlar sıcak ortamları pek sevmezler. Zira sıcak yerlerde daha çok pil harcarlar.

  1. Bataryanızı Çok Az Seviyelere Düşürmeyin

Telefonunuzun bataryası tamamen bitmeden yani %0 ile %20 arası kritik pil uyarısı verdiğinde hemen şarja takın. Eğer takmazsanız birkaç defa şarj ettikten sonra pilin dengesiz bir şekilde çalıştığını göreceksiniz.

  1. Telefonunuzu güncel tutun

Akıllı telefonunuz hangi işletim sistemine sahip olursa olsun mutlaka karalı bir şekilde yazılımsal olarak güncel versiyonunu yükleyin. Güncel olmayan cihazların şarj süreleri iyi olmayabilir.

  1. Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın

Telefonları özellikle GPS, Wi-Fi ve Bluetooth hatta İnternet gibi fazladan enerji gerektiren uygulamalarda daha çok enerji harcarlar. Bu yüzden kullanmadığınız zamanlarda bu uygulamaları kapatın.

  1. Güvenilir Batarya Programlarının Kullanılması

Batarya ömrünü uzatmak çeşitli tüyo ve ipuçları vermek için geliştirilmiş bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamaları kullanarak daha çok pil ömrü sağlayabilirsiniz.

Örneğin şu uygulamalara bir göz atabilirsiniz.

Greenify: Siz farkında olmadan cihazıın arka kısmında çalışan uygulamaları otomatik bulup kapatan böylece pil-hafıza tasarrufu sağlayan bir uygulama.

Avast Battery Saver: Antivirü olarak tanıdığımız Avast’ın geliştirdiği bu uygulama şarj aletine cihazın ne zaman takılması gerektiğini bildiriyor.

Battery Aid – Saver & Manager: Cihazın özellike  Wi-Fi, Bluetooth gibi veri bağlantılarını, düzenleyen ve uyaran bir uygulama.

DU Battery Saver & Widgets: Daha çok batarya ömrü için faydalı bir uygulama.

GO Battery Saver&Power Widget: Pil tasarrufu sağlayan iyi uygulamalardan bir tanesi.

  1. Titreşimi kapatın

Titreşimi kapatmak da batarya ömrünü etkileyen önemli durumlar arasında bulunuyor.

  1. Bataryayı Mutlaka Ayda Bir Kez Boşaltın

Başlıkta da olduğu üzere ayda bir kez telefonu tamamen boşaltıp sıfırdan şarj etmek pil ömrü açısında oldukça faydalı olacaktır.

Bu arada telefonun sabaha kadar şarjda kalmasında herhangi bir mahsur yoktur. Zira akıllı telefonların akıllı şarj özelliği ile pil %100 dolduktan sonra bataryaya giden akım otomatik olarak kesilir.

  1. Cihaza Root Olarak Erişin

Eğer telefonunuzun garantisi bitmişse tam root erişimi yaparak arka planda üreticin zorunlu olarak çalıştırdığı uygulamaları kapatma yada silme imkanınız olur. Çünkü bu uyguaşamaları çalıştırmak zorunda değilseniz kapatın veya silin yoksa pilinizi tüketirler.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.