Quora’da Videolu Soru-Cevap Dönemi

Bazı soru ve sorunları çözmek için artık Quora'nun video ekleme özelliğini de deneyebilirsiniz.

Bazı soru ve sorunlarımızı çözmek istediğimizde okumak yerine genelde internetten bir videoyla (Genelde YouTube’la) işimizi çok çabuk bir şekilde hallederiz.Böylece birçok yazıyı okuyup araştırmak yerine kısacık bir videoyla hızlı bir şekilde cevabımızı uygulamalı olarak bulabiliriz.Bu işi genelde Youtube’dan yaparız ama YouTube’un bu konuda artık bir sıkı rakibi var. Quora

Quora Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Quora aslında 2009 yılında kurulan bir soru – cevap platformu. Kurulduğu yıldan beri  hızla büyümeye devam ediyor. Platform, Facebook‘un eski CTO’su Adam D’Angelo ve Charlie Cheever tarafından kuruldu. Bugüne kadar toplam 141 milyon dolar yatırım alarak oldukça başarılı bir uygulama olduğunu ispatladı. Kullanıcılar tarafından sorulan sorular yine diğer kullanıcılar tarafından yanıtlanıyor. Bu yönüyle biraz forum biraz sözlük tarzında bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama içerisinde en çok meslek, hobi ya da siyaset gibi konularla ilgili yorumlar yapılıyor. Platform şuanda sadece İngilizce olarak hizmet sunuyor.

Quora 2
Quora

Quora’yı rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden birisi içeriğinin oldukça kaliteli olması. Bu platformda kullanıcılar bir soru-cevap altında çok bilgilendirici tartışmalar yapıyor. Şirketin aylık tekil ziyaretçi sayısı ise 100 milyon aşmış durumda.

Quora Video Özelliği Geliyor

Kaliteli soruları ve cevapları ile mükemmel bir üne kavuşan uygulama, şimdi de yeteneklerini video formatı ile göstermeyi planlıyorlar. Bu amaçla bu hafta zaten başlangıç ​​testlerine başlamış durumda.

Uygulamanın beta versiyonunu kullanan bir grup kullanıcı, metindeki bazı soruları mobil cihazlarından kaydettikleri bir video ile cevaplıyorlar. Bu videolar, her cevapta olduğu gibi platformdaki herkes tarafından görülebiliyor.Böylece kullanıcılar her soruya ayrı bir Youtube videosu koymak yerine bir Quora videosu ekleyebiliyorlar. Kullanıcılar bu şekilde çektikleri videoların Quora‘nın kendi sunucularında kalmasını ve herhangi bir harici araçları kullanmamasını sağlıyor.

Quora
Youtube Ciddi Rakip: Quora

Bu video cevaplar topluluğa ne kadar faydalı olmalarına göre sınıflandırılacaktır. Böylece “en popüler videolar” listesi oluşmuş olacak.Böylece bir videonun olumsuz oy alması o videonun popülaritesini doğrudan etkileyecek ana unsur olacak.

Uygulamanın bu versiyonu sektörü oldukça derinden etkileyebilir. Özellikle Youtube gibi bazı video platformları ciddi bir rakiple karşılaşabilirler şüphesiz. Bununla birlikte uygulamaya ilerde eklenebilecek başka özelliklerle sisteminin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi mümkün olabilir.

Umarız Quora bu yolda başarılı bir örnek olur.Çünkü kullanıcıların herhangi bir sorunun cevabını bulmak ve sormak için sayfalar dolusu yazı yazmak yerine birkaç dakikalık küçük bir videoyla sorunlarını halledip zamandan tasarruf edebilirler. 

Gelişmeleri takip edeceğiz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.