Otomobil Nasıl Bulundu

Bu buluş insanların işlerini kolaylaştıran ve her dönem önemini koruyan bir icattır. Her dönem yeni bir özellik eklenerek yoluna devam etmiştir. Şimdi bu icadın nasıl başladığını ve yoluna devam ettiğini birlikte takip edelim.

Otomobil Nasıl Bulundu

Otomobil yada araba diye adlandırdığımız kara yollarında yolcu taşımaya uygun, küçük ve kendinden itimli, dört tekerlekli motorlu araçtır. İlk otomobiller için motorlu ifadesi atsız taşımayı ifade etmiştir. İlk kendiliğinden hareket eden Otomobiller için gerekli motor gücünü buharla sonraki yıllarda ise benzin dizel ve Lpg ile sağlanmıştır.

İşte üç tekerleği ile yola başlayan otomobiller bugünkü alışık olduğumuzdan uzak 3 tekerlekli ve ön kısmında büyük buhar kazanları bulunmakta idi. 1760 yıllında buhar gücü ile çalışan ilk otomobili Fransız Nicholas-Joseph Cugnot isimli bir subay yapmıştır. Bu araba saatte 4-5 km yol alabiliyor ve 20 km’de bir buhar kazanın doldurulması gerekiyordu. Bu yıllar sanayi devriminin çok etkili olduğu ve ülkelerin birçok sanayi atılımı yaptığı dönem olmasından buhar gücü ile güç üreten motorların geliştirilmesi için birçok çalışma yapılmıştır.1801 yılında İngiliz mühendis Richard Trevithick ilk dört tekerlekli ve üstü kapalı buharlı otomobili icat etmiştir.

İçten Yanmalı ve Benzinli Motorlar Dönemi

Sonraki yıllarda yapılan bu çalışmalar sonucunda 1880 ‘li yıllara gelindiğinde iki yeni icat bulunmuştur. Bu icatlardan biri içten yanmalı motor ve pnömatik ya da havalı lastik icadıydı. Bu dönemde benzinle çalışan otomobillerin benzinini hırdavatçılardan ve eczanelerden alınıyordu.

Bu buluşlar ise alman mühendisler Gottlieb Daimler ve Karl Benz benzinli motoru idi. Benz ve Daimler ’in buluşlarının milat kabul edilmesinin sebebi ise bu arabalar bugünkü kullandığımız otomobiller gibi çalışmasıdır.1886‘lı yıllında Karl Benz dünyanın ilk içten yanmalı motorunun patentin almıştır. İçten yanmalı motorda yaktın hava ile teması ile yanma olmakta ve bu yanmanın oluşturduğu basınç itme kuvveti uygular. Böylece pistonun ileri geri hareketi bir krank milini döndürür. Bu dönme hareketi tahrik mili yardımıyla tekerlerin dönmesini sağlar. Bu motorların çalışması için yaygın olarak benzin, dizel ve LPG kullanılmaktadır. Gottlieb Daimler ve Karl Benz Bu başarılarını Mercedes markalı otomobilleri üreterek güçlendirmeye devam ettiler.1903 yıllında 35 hp Mercedes modeli ile motor gücünü 35 hp (beygirlik) güce ulaştı. Bu motor tasarımı halen motorsporlarının temel prensibini oluşturmaktadır.

1900 yıllara ulaşıldığında Amerika, İtalya ve Fransa da birçok araba yapılmıştır. Bu seri üretimler 1903 yılında Henry Ford’un otomobil üretimine başlaması ile süratle yaygınlaşmaya başladı.

Seri Üretimler

Bu seri üretimlerle birlikte otomobillerdeki gelişim hızla devam etmiştir. Hız tutkusu bu yıllarda 167 km /sa ile başlamış olsa da kısa sürede yolların olmaması ve güvenli olmasından dolay hız sınırı 30 km/sa ile sınırlı tutulmuştur.

1919 yıllına geldiğimizde Avrupa’da ilk seri üretim başlamıştır. Citroen ilk otomobil modeli olan Type A Citroen’i dünya pazarına sunmuştur. Citroen ise Çelik karasörlü otomobil, önden çekişli araç ve Hidropnömatik süspansiyon sistemleri gibi birçok yeniliğe imza atmıştır.

Bu gelişmeler otomobille olan talebin artışı ile hızla devam etmiştir. Dünya genelinde ABD ‘de markalarından Ford, Buick, Chevrolet Almanya’da Mercedes-Benz, Opel BMW, Volkswagen Fransa’da Renault Citroen İtalya’da ise Fiat Ferrari Japonya’da Datsun, Toyota, Suzuki gibi markalar  piyasada boy göstermiştir.

Araştırmamızın ikinci bölümü ise gelecekte otomobil gelişiminin nasıl olacağı hakkındadır.

teknoveri.com

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.