Voyager-2 Uzayda Dolaşıyor

NASA Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, NASA’nın Voyager-2 gözlemcisinin, yıldızlar arası alana giren ikinci el yapımı uzay aracı olduğu ifade edildi.

Voyager-2 

NASA’nın Voyager 2 uzay aracı, 1977’deki lansmanından tam 41 yıl sonra heliosferden ayrıldı. NASA Uzay ajansının, Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, uzay aracının  yıldızlar arası uzaya girdiğini açıkladı. 

Pazar günü, Voyager-2’den elde edilen veriler, uzay aracının çevresinde büyük bir değişiklik olduğunu gösterdi. Uzay aracı, Voyager 1’in heliopause yıldız sistemleri arasındaki boşluğa geçmeden önce yaptığı gibi, kozmik ışınlarda (yıldızlar arası boşluktan kaynaklanan hızlı hareket eden parçacıklar) bir artış kaydetti.

Dünyanın en uzak gezegenlerini incelemek için 1977’de başlatılan araştırma sonucunda ortaya çıkan uzay aracı, 5 Kasım’da güneşimizin oluşturduğu koruyucu bir balon olan heliosfer denen katmanın en dış kenarını geçti. Şimdi dünyadan 11 milyar milden fazla (Güneş Dünya’dan sadece 91 ila 94,5 milyon mil) bir mesafede gözlemlerine devam etmektedir.

Voyager-2’de 2012 yılında bu sınırı aşan selefi uzay aracı olan Voyager 1 gibi, yıldızların arasındaki alanda ilerliyor.

Voyager-1, Voyager-2’yi yıldızlar arası uzayda geçmiş gibi olabilir, ancak son uzay aracının bir avantajı var. Voyager-1′,in heliosphere’den ayrılmadan önce çalışmayı bırakan Plazma Bilim Deney (PLS) adlı bir aracı, Voyager 2’de çalışmaya devam ediyor. Bu araç,  bilim adamları uzay aracının çevresini öğrenmesini kolaylaştırıyor.

Araştırmacılar ayrıca, Voyager-2’den aktarılan verilerin güneş sistemimizin merkezine uzaklığı hakkında güneşin etkisini öğrenmesini mümkün kılacağını da ümit ediyor.

Tarihte İkinci Kez

Tarihte ikinci kez, insan yapımı bir nesne, yıldızlar arasındaki boşluğa ulaştı. Şimdi Dünya’dan 11 milyar milden (18 milyar km) biraz daha fazla olan @NASAVoyager 2, Güneş’in koruyucu balonundan ayrıldı ve yıldızlar arası alanda uçuyor.

PLS enstrümanının baş araştırmacısı ve Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki baş araştırmacı bilim adamı John Richardson “Voyager üzerinde çalışmak beni bir kaşif gibi hissettiriyor, çünkü gördüğümüz her şey yeni. Voyager 1, 2012’de heliopause’ı geçse de, farklı bir yerde ve farklı bir zamanda ve PLS verileri olmadan bunu yaptı. Yani hala kimsenin görmediği şeyleri görüyoruz. ” diyor.

Beş yıl süren bir hazırlıkla başlatılan Voyager uzay aracı, artık 40 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteriyor. Elde ettiği bu değerli verileri Dünya’ya göndermeye devam ediyor ve  yol boyunca uzaktan yükseltiliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.