İnternet Hızlandırma Teknikleri

Bu makalemizde bahsedeceğimiz temel konu internet hızlandırma olsa da öncelikle bir takım bilgileri sunmakta yarar var.

Uluslararası CDN sağlayıcısı olan Akamai’nin hazırladığı rapora göre Türkiye, fiber internet hızıyla dünyada 147 ülke arasında maalesef 67. sırada yer alıyor. Ülkemiz ortalama 7.6 megabitlik internet hızıyla Avrupa ülkelerinin internet hızının neredeyse yarısına erişebiliyor. Bu hızla Türkiye, Kenya (15 megabit) ve Şili (8.6 megabit) gibi ülkelerin bile gerisinde kalıyor.

Bu durumun en temel sebebi aslında Fiber altyapının eksikliği. Daha sonra evlerin DSL altyapılarının zamanla aşınması,çeşitli idari ve bürokratik sorunlar vs. olarak sıralanabilir.

Uzmanlar bu temel eksikliğin giderilmesi için ülkemizin 5 kat daha fiber altyapıya ihtiyacının olduğunu ifade ediyorlar. (Ülkemizin telekomünikasyon altyapısındaki sorunları başka yazılarımızda daha detaylı olarak ele alacağız.)

Sosyal Medyada Yavaşlama

Sosyal Medyada Yavaşlama
Sosyal Medyada Yavaşlama

Ülkemizde internet zaman zaman yavaşlıyor. Özellikle gündemdeki haberler sonrası başta twitter,youtube ve facebook gibi sosyal medya devlerine erişim yavaşlatılıyor ve internet hızı ciddi anlamda kullanılamaz hale geliyor.

Bu gibi durumlarda sitelere herhangi bir erişim yasağı gelmiyor ancak sosyal medya araçları neredeyse kullanılamaz hale getiriliyor. İnternet kullanıcıları, bu tip erişim engellerini aşmak ve Facebook, Twitter ve YouTube‘a gibi platformlara erişmek için VPN kullanmak zorunda kalıyor.

En iyi ücretsiz VPN önerilerimize ulaşmak için aşağıdaki makaleleri mutlaka okumalısınız.

En İyi Ücretsiz VPN Tavsiyeleri

En İyi Ücretsiz Mobil VPN Tavsiyeleri

İnternet Yavaşlarsa Yapılabilecekler Nelerdir?

Yukarıda vurguladığımız gibi İnternet Servis Sağlayıcıların (İSS) erişim hızınızı yavaşlatmalarının yanı sıra bazende sizden de kaynaklı bir takım hız düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Bunun pek çok sebebi olabilir ancak belli başlı olanları sizler için madde madde sıraladık.

İnterneti Hızlandırma
İnterneti Hızlandırma-teknoveri.com

Adım adım internet hızlandırma 

1- Öncelikle internet hızınızı mutlaka test edin. Bunun için İnternet servis sağlayıcınızın hız testi uygulamasından ya da aşağıdaki bağlantılardan yararlanabilirsiniz.

https://hiztesti.turktelekom.com.tr/

www.speedtest.net/

https://www.hiztesti.com.tr/superonline-hiz-testi/

2- Kullandığınız internet paketinin Adil Kullanım Kotası kısaca AKK ya da AKN denilen bir sınırı vardır. Bu kota doldurulduğunda internet hızınız önemli ölçüde düşer (Mayıs 2017’ye kadar herkesin internet hızı AKK sonrası 3 Mbps’ye düşerken şimdi bir miktar iyileştirme yapıldı.). Kotanızı eğer dolmuşsa ay sonundan sıfırlanarak internetin hızlanmasını beklemelisiniz.

3- İnternetiniz, modeminizdeki bir sorundan dolayı yavaşlamış olabilir. Arızasını gidermeyi ya da modeminiz eskimişse yenilemeyi düşünün.

4- Uzun süre açık kalan modem arızaya geçebilir. Bu yüzden modemi kapatıp açmak sorunu düzeltebilir.Ayrıca her gün yatmadan önce modeminizi kapatmazsanız modeminizde ısınma problemi ve sinyalde bozulma yaşayabilirsiniz. Ayrıca sürekli açık kalan modemlerin sağlığınızı etkileyebileceğini unutmayın.

5- Arkaplanda açık kalan ya da unuttuğunuz bir indirme programı (IDM gibi) veya bir torrent olabilir. Bu durum internetinizi yavaşlatır.Bunları durdurun ya da kapatın.

6- Arka planda Windows güncellemeleri çalışıyor olabilir. Arama çubuğuna update yazıp kontrol edin.

7- Bilgisayarınızda bir ağ sorunu oluşmuş olabilir. Çözüm için bilgisayarınızı kapatıp açın ya da ağ kartınızı kaldırıp yeniden kurun.

8- Kullandığınız internet tarayıcınızda bir sorun olabilir. Başka bir tarayıcı ile mesela Google Chome kullanıyorsanız, Firefox, Yandex veya Internet Explorer’u deneyin.

9- Bağlantınız sadece bir sitede yavaşlamış olabilir. Örneğin Facebook’ta yavaşlama yaşıyorsanız Facebook serverlarında yoğunluk yaşanıyor olabilir. Başka sitelere girip hızınızı test edin.

internet hızı
internet hızlandırma

10- İnternetinizi ortak bir ağdan kullanıyorsanız ve çok fazla kişi bu ağa bağlı ise ve aynı ağdan birileri dosya indiriyorsa internetiniz yavaşlar. Bu yüzden internet hızlandırma için başkalarının download yapıp yapmadığını kontrol edin.

11- İnternete kablosuz ağ üzerinden bağlıysanız sinyal seviyesi bazen düşebilir. Mümkünse kablolu ağdan bağlanın. Kablosuz bağlantı için sinyali azaltabilecek engelleri ortadan kaldırmayı deneyin.

12- Bazen Servis sağlayıcınızın sunduğu DNS sunucunda bir sorun olabilir. Bu yüzden internet hızlandırma için ve erişim yasaklarını aşmak için alternatif DNS sunucuları deneyip DNS değişikliği yapabilirsiniz. Peki En iyi ücretsiz DNS sunucuları hangileridir? DNS değişikliği nasıl yapılır? Bunun için şu yazıya Bilgisayarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir mutlaka göz atın.

13- Herhangi bir programı kurarken bağlantınızı yavaşlatan bir toolbar tarayıcınıza bulaşmış olabilir. Denetim masası program ekle kaldır‘dan tanımadığınız programları kaldırın.

14- Hangi tarayıcıyı(Chrome,Firefox, Yandex veya Internet Explorer) kullanıyorsanız  tarayıcı önbelleği fazlasıyla dolmuş olabilir. Kullandığınız tarayıcının ayarlarını sıfırlayın ya da CCleaner gibi ücretsiz programlarla  tarayıcı önbelleğinizi boşaltın.

15- Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. İyi bir antivirüs programı kurun ya da bilgisayarınızı formatlayın. Bu adım internet hızlandırma tekniklerinde önemli bir adımdır.

16- Modem optimizasyonu yapın. Throttle gibi programlarla modem ayarlarınızı optimize ederek internetinizi hızlandırabilirsiniz.

17- Yukarıdaki tüm işlemlere rağmen internetiniz hala yavaşsa, Türk Telekom, Superonline veya hangi İSS’yi kullanıyorsanız onda bir sorun olabilir. Bu durumda onlara ulaşıp yardım isteyin.

İnternetiniz yavaşlamasın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

2 Yorumlar

  1. Hakan Tunca diyor

    Bir süredir takip ediyorum sitenizi.Gerçekten degisik ve önemli konulara değiniyorsunuz.
    Elinize sağlık teknoveri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.