Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri

Yaz, kış derken bir mevsimin diğerini kovaladığı şu günlerde her zaman gerekli bir ihtiyaçtır Klima. Bu yüzden Klimalar hem yazın hemde kışın kullanılabilen yani hem soğutma hem de ısınma için kullanabilen cihazlardır. Peki, en iyi klima hangisi? Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? İşte klimalara dair her şeyi bulabileceğiniz 2021 yılının En İyi Klima Tavsiyeleri.

Çok yakında sayfamız güncellenecektir!!!

Hangi Klimayı Almalıyım?

Siz de bir klima almak istiyorsunuz ancak hangi marka klima alacağınız konusu ile alakalı kafanız şu sorularla hayli karışık. En İyi Klima Tavsiyeleri nelerdir?, Hangi klima markası daha iyi, En iyi klima hangisi?  Hangi klima daha az elektrik yakıyor ya da En az elektrik yakan klima hangisi? En dayanıklı klima markası hangisi? En iyi soğutan ve sıcaklık yayarak ısıtan klima markaları hangileri gibi aklınızda birçok soru var.

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

En İyi Çamaşır Makinesi Tavsiyeleri

En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri İçin Tıklayın!!!

İşte bu yazımızda, hangi klima markasının daha iyi olduğunu, hangi marka klimanın daha uzun ömürlü, hangi marka klimanın daha dayanıklı, hangi marka klimanın en iyi fiyat ve performansa sahip olduğuna yönelik sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

En İyi Klima
En İyi Klima

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima tercih ederken birçok faktöre dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususları başlıklar halinde şunlardır:

En İyi TV Tavsiyeleri 2020 Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri İçin Tıklayın!!!

En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

En İyi Powerbank Tavsiyeleri

1-Fiyat:

Klima tercihi yaparken ilk yapmanız gereken şey; klima için ayıracağınız bütçeyi belirlemek. Bunu yaparken de tercih edeceğiniz klimanın hem performansı, hem uzun yıllar arıza çıkarmadan çalışması oldukça önemlidir. Bunları sağlarken de elbetteki fiyatın doğru belirlenmesi çok önemli.

Bazı iyi klimalar size pahalı gibi görünebilir ama bu klimalar hem performans hem de elektriği az yakmaları açısından cebinizi güldürürler. Bazen de tonla para verdiğiniz ünlü ve pahalı bir klima markasından yeterli performansı alamazsınız. Diğer taraftan ucuza kaçayım derken kötü performans, sürekli arıza ve yüksek elektrik faturası gibi büyük sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

EN İYİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAVSİYELERİ

Ancak size vereceğimiz bu çok önemli klima tavsiyeleri sayesinde bütçenize uygun bir fiyatla en iyi performansa sahip klimaları alabilirsiniz.

Bu yüzden alacağınız klimanın ne fiyatı yüksek ne de çok düşük olsun. Burada önemli olan fiyat-performans dengesidir. İnternet çağında olduğumuzu unutmayın ve bu teknolojinin nimetlerinden muhakkak yararlanın. Siz iyi kullanamazsanız bile güvendiğiniz insanlara muhakkak internetten araştırma yaptırttın. Yoksa bir bayinin stok fazlası bir ürününden fazladan pirim kazanma düşüncesinin kurbanı olabilir ve düşük performanslı, sürekli arıza çıkaran kötü bir klima alabilirsiniz.

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

Aşağıda verdiğimiz klima modelleri fiyat-performans açısından en makul modellerdir. Ayrıca önerdiğimiz modellerin 9,12,18,24,36 BTU değerinde olmalarına göre fiyatlarının arttığına lütfen dikkat edin.

2-Mevsim:

Klimayı hangi nedenle alacağınız diğer bir önemli husustur. Yani yazlık mı kışlık mı? Çünkü bazı klimaların ısıtma, bazı klimaların ise soğutma özelliği iyi performans gösterebiliyor. Her iki özellik bakımından performansı iyi olanlar da mevcut tabi ve biz her iki özelliğe de sahip olan klima tavsiye ediyoruz.

Klima Seçimi
Klima Seçimi

3-Enerji;Inverter mi, Invertech mi?:

Klimanın enerji kategorisi doğru seçilmelidir. A Sınıfı olan tüm modeller ama eğer mümkünse A+++ sınıfı klima modelleri tercih edilmelidir. Bu hem yüksek performans hem de az enerji harcanması dolayısıyla az fatura demektir.

Klimalardaki COP ve EER Değerleri Nedir?

COP, Performans Katsayısı anlamına gelir.Klimanın bir birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade eder. A enerji sınıfından olan klimaların COP değeri 3.60 ve üzerindedir. COP değeri, 3.60’ın ne kadar üstüne çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak yüksek verimle ısıtır.

EER ise, Enerji Tasarruf Oranı anlamına gelir. EER değerinin yüksekliği klimanın daha az enerji harcayarak o kadar çok soğutma yapmasını sağlar. 3,20 ve üzerindeki değere sahip EER klimalar, A enerji sınıfına sahiptir.

EN İYİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAVSİYELERİ

Klimalar, Enerji Sınıflarına göre AC Motor ve DC motor olmak üzere genel olarak 2’ye ayrılırlar.

AC olanlar yani bilinen adı ile B Tipi Klimalar eski tip elektrik sistemi ile çalışırlar. Elektrik tüketimleri yüksektir ve bu nedenle AB ülkelerinde yasaklanmıştır.

DC Motor yani bilinen adı ile inverter klimalar ise elektrik akımından çektikleri az enerji ile maksimum verim sağlarlar.

Aslında Klima modelleri temelde 2’ye ayrılmaktadır:

Süper Invertech ve Süper Inverter Klimalar.

Süper Inverter klimalar; -15 dereceye kadar soğutma yapabilirler ve %50’ye varan enerji tasarrufu sağlarlar.  2007 yılında pazara sürülen bu ürünler bugün piyasada oldukça yaygındırlar. Inverter klimaları neredeyse tüm markalar üretmektedir.

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri İçin Tıklayın!!!

Süper Invertech klimalar ise DC Motorlu klimaların geldiği son noktadır. Ortamda bulunan kişilerin beden ısılarına, hareketlerine ve oda içerisinde kimsenin olup olmamasına göre çalışabilen sessiz klimalardır. Performansları oldukça yüksek olan bu klimalara akıllı klima da diyebiliriz.  

En İyi TV Tavsiyeleri 2018 Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

 En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

En İyi Powerbank Tavsiyeleri

4-Kullanım Yeri, Alanı, Amacı ve Tercih:

Almayı düşündüğünüz klimayı hangi şehirde, nerede, hangi katta ve hangi sıklıkta yani günde ortalama kaç saat kullanacağınız, kullanım alanının yükseklik ölçüleri, ara kat mı çatı katı mı olduğu, izolasyon durumu diğer önemli özelliklerdir. 

Bu yüzden Klimalar kullanım yerlerine göre; Kaset Tipi, Kanallı Tipi, Tavan Tipi, Duvar Tipi, Salon Tipi,Yer Tipi olarak sınıflandırılır.

Örneğin Adana gibi sıcak bir yerde kullanılan klima ile Erzurum gibi soğuk bir yerde kullanılacak klima aynı olmaz. Ayrıca Tavan Tipi Klima kullanılması gereken bir alana Duvar Tipi Klima takarsanız klima veriminde düşmeler meydana gelebileceği için öncelikle bu hususları belirlemelisiniz. 

En iyi Klima Marka Önerileri için şuradaki Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Kullanım Alanı

Klimayı geniş bir salonda mı, küçük bir büroda mı yoksa açık bir ofiste mi kullanacaksınız. Çünkü geniş bir salonunuz varsa 9 BTU’luk bir klima yetmeyebilir ya da küçük bir alanda kullanacaksanız 36 BTU’luk bir klimaya fazla para vermeye hiç gerek yoktur.

BTU Nedir
BTU Nedir

BTU Nedir?

BTU, kısaca ısı birimi diyebiliriz. Klima alırken dikkat edilmesi gerekli olan bir değerdir. Klimaların 9000, 12.000, 18.000, 24.000, 36.000 gibi BTU değerine sahip modelleri vardır ve bunlar 9’luk, 12’lik, 18’lik, 24’lük, 36’lık kısaltmalarla ifade edilirler.

(1 British Thermal Unit-BTU =1.055 joules).

BTU belirlerken basit bir matematiksel hesaplama yapmanız yeterlidir. BTU hesabına göre kullanılacak alana en uygun, en çok verim alınacak klima modeli tercih edilecektir.

EN İYİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAVSİYELERİ

Klima BTU Hesaplama Formülü ise oldukça kolaydır.

Soğutma Gereksinimi (Btu,h) = Bölge Katsayısı x Soğutma Alanı(m2)

Bölge Katsayısı ise bölgeden bölgeye değişiklik gösteren bir değer olup aşağıda bölge katsayıları bulunmaktadır.

Bölge Katsayıları:

Akdeniz -445

Doğu Anadolu -308

Ege -423

Güney Doğu Anadolu – 462

İç Anadolu -346

Karadeniz -385

Marmara -395

Örneğin 25 metre karelik bir salonunuz var ve Marmara Bölgesinde yaşıyorsanız:

395 X 25 = en az 9875 BTU değerinden yukarı mesela 12 BTU’luk bir klima işinizi görecektir.

Böylece klima tercihi yaparken 12 BTU yetecek bir yere 18’lik ya da 24 BTU yetecek bir yere 9 BTU’luk bir klima almazsınız. Piyasada 18 BTU’luk diye satılan ama 15-16 BTU’luk bir ısı değerine sahip klimalara da ayrıca dikkat edin.

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri İçin Tıklayın!!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

5-Montaj:

Belki de en önemli husus desek yeridir. Zira çok iyi bir klima alsanız bile montajı iyi yapılmamışsa paranız çöpe gitmiş demektir. Bunun için özellikle ithalat garantili veya Türkiye’de yaygın teknik servise sahip firmaları tercih etmelisiniz. Çünkü ileride karşılaşılabilecek olası arıza ve bakım durumlarında teknik servis desteği alabilmek çok önemlidir.

Bu yüzden aşağıdaki Klima montajında dikkat edilecek hususları mutlaka okuyun.

Klima Montajı
Klima Montajı

Klima Montajında Dikkat Edilecek Hususlar:

 • Montaja gelen servis elemanlarının maalesef eğitim sertifikası olması gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Bu yüzden servis elemanlarının çalışmasına dikkat edin mümkünse yanlarında durun.
 • İlk olarak iç ve dış ünite için yer seçiminin doğru yapılmasına dikkat edin.
 • İç ve dış ünite konsollarının sağlam ve su terazisinde düzgün şekilde asılması önemlidir.
 • Tesisat borusu alüminyum değil bakır olmalıdır. Genelde 20 mt’den fazla boru kullanımı teknik olarak doğru değildir. Montaj setinde kesinlikle uygun kesitte kırık veya ezik olmayan bakır boru kullanılmalıdır. Bakır boru tesisatı estetiğe uygun olarak kamufle edilmelidir.
 • En iyi Klima Marka Önerileri için şuradaki Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

 • İlerde sorun çıkmaması için drenaj hattına doğru eğim verilmelidir.
 • Drenaj çıkışının doğru yere yani atık su, pis koku gibi yerlere gelmemelidir.
 • Rekor bağlantıları için düzgün, kaideye uygun havza açılarak uygun güçle sıkılmalıdır.
 • Enerji hattının uygun bir şekilde bağlandığından emin olunmalıdır.
 • En İyi TV Tavsiyeleri 2018 Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

 • Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

 • Vakum soğutma sistemleri için en önemli işlemdir. En iyi klimaya sahip olsanız bile eğer Vakum yapılmazsa boruların içinde kalan nem, cihazınızı içten içe çürütecektir. Montajda vakum yapılıp yapılmadığına özellikle dikkat edin. Eğer servis ekibi yapmazsa montaj tutanağına bunu belirtip imzalayın.
 • İlk çalıştırma testi yapılmalı ve müşteriye kısa bir kumanda kullanım bilgisi verilmelidir.
 • Son olarak klimanın çalışırken çok sesli olup olmadığını test edin.

İhtiyacınız üzerine klima alıp lüzumsuz yere masraf etmeyin yukarıdaki hususlara mutlaka dikkat edin.

Çok uzattık gibi gelebilir ancak bunlar oldukça önemli bilgiler ve maalesef es geçilmeye gelmiyor.

En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

 En İyi Powerbank Tavsiyeleri

En İyi Klima Tavsiyeleri

Tıpkı otomobillerde olduğu gibi klima modellerini de genel olarak Giriş, Orta,Üst ve Extreme Segment olmak üzere 4’e ayırabiliriz. Bu yüzden her segmente uygun klima önerisinde bulunacağız.

Segmentleri birbirinden ayıran özellikler; malzeme kalitesi, soğutma-ısıtma performansı, enerji tüketimi ve tabi ki fiyattır.

Yaptığımız araştırmalarda Mitsubishi Electric, Daikin, Toshiba ve Panasonic gibi Japon şirketlerinin klimalarını diğerler markalardan üstün bulduk. İlaveten bir Çin şirketi olan Midea‘nın klimaları ise çok olumlu yorumlara sahip olduğu için onuda listeye ekledik.

Son olarak; karıştırmamanız için Mitsubishi firmasının Mitsubishi Electric ve Mitsubishi Heavy Industries olmak üzere 2 ayrı klima firmasının bulunduğu iafde edelim. Bunları birbiriyle karıştırmayın. Her ne kadar Mitsubishi Heavy Industries‘de iyi bir marka olsa da hangisi daha iyi derseniz;  Mitsubishi Electric bir kaç adım önde diyebiliriz.

EN İYİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAVSİYELERİ

En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri İçin Tıklayın!!!

Ayrıca Mitsubishi Electric‘in internet satışı bulunmuyor ve bayiler arası fiyat farkları bulunuyor. Sıkı pazarlıkla aşağıda verdiğimiz kampanya fiyatlarının bile altında özellikle nakit alımlarınızda iyi bir indirimle Mitsubishi Electric klima alabilirsiniz.

En iyi Klima Marka Önerileri için şuradaki Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

Markaları sıralayacak olursak;

Mitsubishi Electric > Daikin > Toshiba > Panasonic >  Midea

En İyi Klima Tavsiyeleri
En İyi Klima Tavsiyeleri

En İyi Klima Önerileri ve Fiyatları 

Giriş Segmenti

Mitsubishi Heavy SRK 35 ZMX-S

Airfel AS09-0933-INV

Airfel LTXN25U 9 Klima

Midea Blanc MSMAAU-09HRDN1

Midea Fairwind MS12FU-09

Uğur USMARTPlus 12

Orta Segment

Midea Mission

*Midea Mission modelinin fiyat performans açısından çok beğenildiğini gördük. Sıcak günlerde -20 dereceye kadar soğutma yapabilmesi ve aynı şekilde soğutma performansı ile öne çıkmış şuan için orta segmentte alınabilecek en ideal klima diyebiliriz.

Midea Mission MSMBBU-09 Klima

Midea Mission MSMBBU-12

Mitsubishi Heavy Ind. SRK 25 ZMP-S

Midea Modernstar Elegance MSEW-12

Midea Blanc MSMABU-12HRDN1

LG Sirius Deluxe AS-W096J1R0 9000 BTU (Smart)

Alarko Carrier XPower Gold 53UQV025H

Daikin Tegora FTXB25B

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

Daikin N Serisi ATXN25NB7

Daikin Tegora FTXB35B

Daikin N Serisi ATXN35NB7

Uğur USMARTPlus 18

Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

En İyi TV Tavsiyeleri Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

EN İYİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAVSİYELERİ

Midea Modernstar Elegance MSEW-18

LG Prestige Inverter AS-W096MMF0

Mitsubishi Heavy Ind. SRK35ZG-S – ZGX 

Alarko Carrier XPower Gold 53UQV035H

LG Titan Deluxe AS-W096MMS4

Midea Blanc MSMAAU-18HRDN1

Panasonic KIT-E9 QKE Etherea

LG Sirius Deluxe Inverter AS-W186K1R0 (17060 BTU) 

Toshiba Suzumi RAS 13 S3KV

LG Titan Deluxe AS-W126MMS4

Mitsubishi Electric MSZ-SF25VE

Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE

Alarco Carrier XPower Gold 53UQV050H

Midea Blanc MSMADU-24HRFN1

Mitsubishi Electric MSZ-EF25VE2W

Mitsubishi Electric MSZ-EF25VE2B

Daikin N Serisi ATXN50NB7

Daikin Tegora FTXB50B

Mitsubishi Electric MSZ-EF25VE2S

En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

En İyi Powerbank Tavsiyeleri

Üst Segment

daikin shira ftxs20k

Panasonic KIT-E15 QKE Etherea

Toshiba Suzumi RAS 18 S3KV

Mitsubishi Elect. MSZ-SF35VE2W

Mitsubishi Elect. MSZ-SF35VE2B

Midea Premier MS11P1U-09

Mitsubishi Electric MSZ-HJ50VA

Alarko Carrier XPower Gold 53UQV060H

Midea Premier MS11P1U-12

Daikin Shira FTXS20K

Mitsubishi Electric MSZ-SF50VE

Mitsubishi Electric MSZ-EF42VE2B

Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Panasonic KIT-E18 QKE Etherea

Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE

Daikin Shira FTXS25K

Mitsubishi Electric MSZ-HJ60VA

Mitsubishi Electric MSZ-EF42VE2S

Panasonic KIT-E21 QKE Etherea

Daikin Emura FTXJ35LW

En İyi TV Tavsiyeleri Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Mitsubishi Electric MSZ-EF50VE-B

Mitsubishi Electric MSZ-GF60VE

Daikin Shira FTXS42K

Daikin Shira FTXS35K

Mitsubishi Electric MSZ-EF50VE2S

Mitsubishi Electric MSZ-HJ71VA

Mitsubishi Electric MSZ-LN25VGW-R-B-V

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

EN İYİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAVSİYELERİ

En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri İçin Tıklayın!!!

Mitsubishi Electric MSZ-LN35VGW-R-B-V

Extreme Segment

Daikin Ururu Sarara

Mitsubishi Electric MSZ-LN50VGW-R-B-V

Panasonic KIT-E28 QKE Etherea

Mitsubishi Electric MSZ-LN60VGW-R-B

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Mitsubishi Electric MSZ-LN60VGV

Daikin Ururu Sarara FTXZ25N

Daikin Ururu Sarara FTXZ35N

Daikin Ururu Sarara FTXZ50N 

Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

En İyi TV Tavsiyeleri Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

En İyi Powerbank Tavsiyeleri

TAVSİYE ETMEDİKLERİMİZ

Tabi tavsiye ettiğimiz markalar bunlar olduğu gibi bir de tavsiye etmediğimiz markalar da var. Örneğin Bosch, Samsung, York,Sigma,Vestel, Arcelık, Beko, Baymak, Demirdöküm, Fluo, Gree, Haier, ECA, Aux, Altus, Regal ve SEG gibi marka klimalara ilişkin çok fazla olumlu kullanıcı yorumu bulamadık. Bu sebeple her ne kadar bu markaların bazı modelleri çok ucuz gibi görünse de bu klimalarını pek tavsiye edemiyoruz.

Bir başka yazımızda buluşmak dileğiyle.

Çok yakında sayfamız güncellenecektir!!!

NOT: Tavsiye edeceğiniz veya etmeyeceğiniz klima modellerinin performanslarını aşağıya yorum olarak yazıp klima alacakların fikir sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca almayı düşündüğünüz klima modeli hakkında bize yorumlarla soru sorabilirsiniz!

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

EN İYİ ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAVSİYELERİ

En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri İçin Tıklayın!!!

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

195 Yorumlar

 1. ferhat coşkun diyor

  Yazınızı okumasam Arçelik,Bosch iyidir deyip gider alırdım.Siz önermedğinizi için almadım.Emeğinize sağlık

   1. Selçuk diyor

    Ben airfel 2018 model klima almayı düşünüyorm tavsiye edermisiniz?

    1. Erdem Tezcan diyor

     Merhaba Selçuk Bey,
     Malesef Airfel yazımızda tavsiye etmediğimiz modellerden birisi.

     1. Hakan diyor

      General marka klimalar için ne düşünürsünüz?bence hem soğutmada hemde ısıtmada mükemmel fakat enerji sarfını bilmiyorum tavsiye edermisiniz?

     2. Erdem Tezcan diyor

      Net bir bilgimiz yok malesef.

   2. Mikail diyor

    İyi günler bizimde 3.500 lira bı bütçemiz var. Nasıl bir klima almalıyız ? Kışın içeriyi ısıtmak için oda 25 MT kare Malatya yer

 2. serkan diyor

  Yaptığınız en iyi klima sıralamasında mitsubisi electric,var ancak mitsubisi heavy de var.bilindiği gibi bu iki mitsıbisi nin birbiri ile bağlantısı ve alakası yok.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Evet yazımızda belirttik bu durumu Serkan bey.Yine de dikkatiniz için teşekkürler.

   1. Murat türkgeldi diyor

    Erdem bey ev kullanımı açısından multi split klima almayı düşünüyorum bu konuyla ilgili herhangi bir yazınıza veya bilgilendirmeniz denk gelmedim. Bu konuyla ilgili bizleri bilgilendirir ve tavsiyelerde bulunursanız çokmemnun kalırım

  2. Mustafa diyor

   Midea Blanc MSMAAU-09HDRN1 A++ 9000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima tavsiye eder misiniz. Tşk

  3. Zeliş diyor

   Merhaba, Mersin de yaşıyorum 24 m2 bir salonum var ve oraya klima almayı düşünüyorum ama bütçemde max 4 bin bana önerebileceğiniz klima var mı?
   Şimdiden teşekkür ederim.

 3. serkan diyor

  Güzel araştırma elinize sağlık.Yaptığınız en iyi klima sıralamasında mitsubisi electric,var ancak mitsubisi heavy de var.bilindiği gibi bu iki mitsıbisi nin birbiri ile bağlantısı ve alakası yok.

 4. Arda Velioğlu diyor

  Çok araştıran birisiyim ve klimalari bu kadar detayli anlatan bir site görmedim.
  Tek kelimeyle “bravo” diyorum.

   1. Hatice diyor

    Arçelik almayı düşünüyorum 24luk. Bana da yardimciyiz olursanız sevinirim. Kampanyada olduğu için uyguna gelmiştir olacak bana. Mitsubishi lerde çök pahalı. Sizin oneriniz

  1. Barış diyor

   Eyvallah kardeşim çok sağol verdiğin bilgiler için. Çok işime yarayacak, ama bir konuda özellikle yardımcı olursanız, ben sizin için özellikle duam da adınızı zikredeceğim. Ben diyarbakır da ikamet ediyorum. Klimayı takacağım oda 35 mt2, uygun fayata, en iyi tasaruf sağlayan, ve uzun ömürlü, aralıklarla servis gerektirmeyen klima önerebilir misin. Ayırdığım bütçe 2.500 ile 2.800 arası. Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Tayfun diyor

    Ben Vestel klima alarak çok doğru bir karar verdiğimi anladım. Diğer orta seviye klimaların yarı fiyatına aldığım Vestel bio 18000 btu sadece soğuk üfleyen klimamdan çok memnunum. Herşeyden önce yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı. Güney Kore de ithal ürünler ile yerli ürünler arasında misli fark bulunuyormuş. Ürettiğimizi biz kullanmazsak dünyaya nasıl satacağız. Corona belasında milletimize destek olan yerli firmalarımızdır.

 5. mesud diyor

  İstanbuldayım 25 m2 alan var. Isıtma amaçlı bi klima düşünüyorum. Günlük 10 – 12 saat civarı kullanmayı düşünüyorum. Klimanın fiyatı hiç önemli değil. Benim için en öemli şey elektrik faturası. En az yakan klima hangisi. Ayda 40 tl civarı fatura ödeyebileceğim günlük 12 saat kullanım için bi klima var mı. Mitsubishi Samsung Toşhiba bu 3 markadan birini düşünüyorum.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Mesut bey;
   Birçok soru var ve bu sorulara cevaplarımız da haliyle uzun oldu:)
   *Evlerde tüketilen 1kW elektriğin 2018 yılı birim fiyatı tüm fon ve vergiler dahil 44.82 kuruştur. Klima’nın BTU değeri arttıkça elektrik tüketimi de artar.
   Eğer saatte 1kW tüketen 12 BTU’luk bir klima ihtiyacınızı görecek ve 1 ay ve hergün 12 saat sürekli çalıştırılacaksa bu klimanın size:
   Yaklaşık Aylık Elektrik Faturası= 44.82 kuruş * 12 saat * 30 gün = 161,35 TL olacaktır.
   Tabi kullandığınız sayaç 3 zamanlı (terimli) ya da klimayı işyeri/ticarethanede kullanacaksanız bu faturada az bir farklılık olabilir.
   *Diğer taraftan yukarıda da belirttiğimiz gibi Klima’nın BTU değeri arttıkça elektrik tüketimi de artar. Örneğin 9 BTU’luk bir klimayı küçük bir alanda günde en fazla 3-5 saat kullananlar 40-50 TL fatura ödeyebilirler ama ne kadar ısınırlar veya soğuturlar bilemeyiz. Zira ihtiyaçları belki de o kadardır veya biraz cimridirler:)
   *Enerji tasarrufunda dikkat etmeniz gerekenlerin başında Klimanın A+++ INVERTER olması, COP değerinin 3.60 ve üzerinde ayrıca EER değerinin 3,20 ve üzerinde olması gelmektedir. COP değeri, 3.60’ın ne kadar üstüne çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak yüksek verimle ısıtır. Son olarak EER yani Enerji Tasarruf Oranıda 3,20 ve üzerinde olmalıdır.
   Bu yüzden alacağınız klimanın COP, EER değerlerine ve A+++ INVERTER olmasına dikkat edin.
   *Marka olarak Mitsubishi Electric veya Toshiba Klima ihtiyacınızı görecektir. Ayrıca Daikin’de tavsiye ederiz. Samsung’u pek tavsiye etmediğimizi yazımızda belirtmiştik. Ancak bütçe sorununuz yoksa Mitsubishi Electric veya Daikin’den vazgeçmeyin deriz.
   Umarız faydalı olmuştur.

 6. mustafa diyor

  Bende almadan önce çok araştırdım 3ay falan? 2017 nin şubat ayında mitsubishi electric sf35 yani 12 lik bir klima aldim ozaman 3500 e almıştım iyikide almışım paranın fazlasıyla karşılıgı.Elektirik sarfiyati cok düşük adana’dayim bu arada duymuşsunuzdur buranin sıcagini? agustos ayinda nerdeyse hiç kapatmadim klimayi 135tl.lik bi fatura geldi normalde 60 70 geliyordu zaten. Alırken pahalı gelebilir ama inanin elektirikten çikariyosunuz o parayi ben çok memnunum tavsiye ederim de.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Haklısınız Mustafa bey. Zaten Mitsubishi Electric sf35 yazımızda da tavsiye ettiğimiz güzel bir model.Bizde ucuza kaçmayın uzun vadede kazanırsınız kanaatindeyiz.

 7. ugur tozlu diyor

  mitsubishi elektirik klima tek kelimeyle harika

 8. Savaş diyor

  Samsung klima 24 lük evim çatı katı izalasyon çok kötü evi doğalgazla ısıtamadım bu klima beni kurtardi Samsung kötü diyenler var samimi söylüyorum şiddetle tavsiye ederim ya benim şansımda olabilir

  1. Erdem Tezcan diyor

   Savaş bey;
   Siz memnunsanız başka söze gerek yok. Tabi ki istisnalar olabilir. Uzun yıllar arızasız bir şekilde çalışması dileğiyle.

 9. ERDEM diyor

  iyi günler internette araştırırken denk geldi ve iyiki de denk gelmiş benim sorum KASTAMONUda baharat aktar işyerimiz var 40m2 civarında işyerimiz ciddi manada ışıklandırma mevcut yazın için kullanmak istiyorum yaklaşık 12-13 saat çalışacak durumda olsun istiyoruz benim için öncelik kalite uzun süre kullanmak stiyorum yardımcı olursanız son derece memnun olurum şimdiden teşekkürler

  1. Erdem Tezcan diyor

   Erdem bey
   Dükkanınız için 12’lik bir Klima uygun olabilir. Bütçenizi yazsanız daha iyi olurdu ama yine de şu modelleri önerebiliriz.
   Daikin Ururu Sarara FTXZ35N-4400 TL
   Mitsubishi Electric MSZ-EF35VE2W-4800 TL
   Mitsubishi Electric MSZ-EF35VE2B-4850 TL
   Daikin Ururu Sarara FTXZ35N-12.900 TL

   1. ERDEM diyor

    ERDEM bey teşekkür ederim saolun cevap verdiğiniz için bütçe en son 5000 tl düşünüyorum tavsiyeleriniz arasında çok rahat yeterli görünüyor lakin şöyle bir sorunumuz var KASTAMONUda ikamet ettiğim için servis sıkıntım var bildiğim kadarıyla burda yok internetten araştırdım n11 de iklimsa dan müşteri temsilcisiyle görüştüm bana sigma SGM24 İNV sizin için çok rahat yeterli olur dedi ama hala kesin karar veremiyorum yorumlara baktıkta MITSUBİSHİ ELECTRİC istiyorum ama burda servis yok oyüzden ne yapacağımı bilemiyorum kusura bakmayın…

    1. Erdem Tezcan diyor

     Maalesef Sigma tavsiye edemiyorum Erdem bey.
     Kastamonu’da M.Electric yoksa Daikin’in 2 tane servisini görüyorum. Bir de orayla görüşün isterseniz.

     1. ERDEM diyor

      çok teşekkür ederim ERDEM bey daikin servisle görüştüm iş yerinde keşif yaptık şu an klima araştırmasındayız tekrar rahatsız edersem özür dilerim…

     2. ERDEM diyor

      ERDEM bey tekrar iyi günler rahatsız ediyorum ama sizin önerdiğiniz ürünlerden daikinler kodu aynı ama fiyatları farklı acaba bir yanlışlık mı var arıyorum ama bulamıyorum KASTAMONU da satıcı yok İnternetten tedarik etmeye çalışacağım hangi sitede var sizin önerdiğiniz cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler…
      Daikin Ururu Sarara FTXZ35N-4400 TL
      Mitsubishi Electric MSZ-EF35VE2W-4800 TL
      Mitsubishi Electric MSZ-EF35VE2B-4850 TL
      Daikin Ururu Sarara FTXZ35N-12.900 TL….
      siizn tavsiye ettikleriniz

     3. Erdem Tezcan diyor
     4. ERDEM diyor

      ERDEM bey tekrar merhabaen yakın bayi karabükte olduğu için orayla irtibata geçtim bana DAİKİN DAYLUX SERİSİ TAVSİYE ETTİLER 18000 3950 24000 4640 VE 48000 SALON 7500 TAVSİYE ETTİLER AYRICA baymak bayisine gittim orda OLEFINImarka varmış oldukça memnun olduklarını söylediler içeriği MUTSIBISHI dediler ama siz tavsiye edermisiniz markayı son olarakda MİDEA klima var buna ne dersiniz…

     5. Erdem Tezcan diyor

      Açıkçası marka fanatikliğimiz yok ama Daikin varken tavsiye etmem. Bütçenize uygun DAYLUX serisi de olabilir.
      Ayrıca yazımızda Midea hakkında çok olumlu yorumlar olduğuna vurgu yapmıştık. Kastamonu’da varsa alabilirsiniz.

    2. Feyza diyor

     Merhaba Erdem Bey, biz evin salonunda kullanmak istiyoruz, duvar tipi bir klima. Ev çok güneş alıyor ve iki duvarda pencerelerimiz büyük. Gün içinde 30 derece ve üzerine çıktığı oluyor. İstanbulda yaşıyoruz. Bütçemiz de en tasarruflu ve bize sıkıntı yaratmayacak ürün seçeneğine göre değişecek gibi. Tercihim 3.000 – 5.000 bandında olmadı ancak beklentilerimize göre daha avantajlı bir öneriniz olursa 7.000 e kadar gözden çıkardık.

 10. mahmut karataş diyor

  Daha önce 3-4 marka klima kullanmış birisi olarak bende şu aşağıdaki konuları eklemek isterim.

  Bir kere daikin bence eski daikin değil. Zira çok fazla alt segment ürünü var. Daikin bayisine giderseniz size bunlardan birini satma ihtimali çok yüksek. Şöyle düşünün ferrari showroomuna modelleri bilmeden gidiyorsunuz. Ama içeride sadece üstünde ferrari yazan modellerde var. İçinin alakası yok. Bunlardan birini satın alabilirsiniz. Ancak kullanmaya başlayınca gerçekten kaliteli olmadığını anlarsınız. Benim evimdeki 3 klimadan biri alt segment bir daikin, dış kasasını servisi açtığında üstündeki kompresörün markasının daikin olmadığını çinli bir üreticinin olduğunu gördüm. Zaten performansıda kendini kanıtlıyor.

  Yine bir başka klimam toshiba. japon dediler ama oda midea çıktı. Güzel cihaz biraz sesli ama kesinlikle o kadar para vermezdim.

  Küçük kardeşimin evine Mitsubishi Electric MSSZ-EF42 aldık. Performansı sessizliği o kadar güzelki 46m2 amerikan mutfak 12. kattaki dairede mükemmel iş görüyor. Satın alırken bende yanındaydım. Satışı yapan bayinin mühendisi klimaların dış ve iç hava koşullarına göre farklı performans ürettiğinden bahsetti. Kısaca her markanın 12 binlik kliması farklı performans verir bunu anladık.

  Bende MSZ-LN olan modeli gözüme kestirdim. Bu gün ürünü görmek için bayiye gittiğimde ürünün üç boyutlu gözlükle elektronik kataloglarla ve sanal gerçeklik diye bi uygulamayla sundular. Eve gelip birde yerinde hesap yaptılar. Benim mevcut klimam(yukardaki yazdığım daikin) 18000 kapasiteli ama kendi ürünleri için 12000 in yeteceğini söylediler. Zaten yaptıkları mühendislik hesabı olmasa ben 18lik olan ürünü alacaktım. İzin vermediler.

  İş yerindeki yerli veya çinli klimaları hiç söylemiyorum bile. Gerçekten ben alırım bi daha 10 sene klima almam diyen varsa bütçeside uyarsa mitsubishi electric alsın. ama elektrik olan olmasına dikkat etsin.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Mahmut bey;
   Değerli görüşlerinizle katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederiz. Evet bizde size katılıyoruz.Yazımızda da Mitsubishi Electric’in kalitesine vurgu yapmıştık.

 11. Erman diyor

  Merhaba,
  Bosch ve Siemens dünyada sadece Türkiye’de klima satışı yapıyor. Ürünlerin tamamı Çin’de Midea tarafından üretildiği için Midea kalitesi neyse Bosch ve Siemens içinde aynısı söylenebilir. Ayrıca teknik servis tesisatta yalnızca bakır boru kullanıyor ve klimalarının tamamı wifi özellikli olduğu için cep telefonundan kontrol edilebiliyor.

   1. Nurettin diyor

    90 metre kare bir market dükkanım var iceride 2 adet çift kapılı meşrubat dolabı ve bir adet 2 metre uzunlugunda şarküteri dolap var bunların vermiş olduğu sıcaklık ta göz önünde bulundurulduğunda 48000 btu lük hangi salon tipi klima önerisiniz
    Airfel marka iş görür mü ?
    Şimdiden teşekkürler

 12. Abdulkadir diyor

  Erdem bey merhaba
  İskenderunda oturuyorum. Evimin salonuna klima almayı düşünüyorum. Salon 30m2 batı cepheli. 6 katlı evin en üs katında oturuyorum. Cephesinde 3 metre uzunlugunda tavandan aşağıya kadar pencere var. 2 tane çocugum var biri 5 yaşında diğeride 4 aylık.Fiyat konusunda farketmez. Performans sessizlik yakıt uzun ömürlü bir klima düşünüyorum. Bu konuda bana hangi klimayı önerirsiniz.
  Şimdiden yardımlarınızdan dolayı teşekkürler. İyi çalışmalar

  1. Erdem Tezcan diyor

   Abdülkadir bey merhaba
   Akdeniz bölgesinde ve 30 m2 için bütçe sıkıntısı yoksa yazımızda yer alan Üst ve Extreme Üst modellerden en az 12 BTU’luk bir klima öneririz.
   Özellikle sessizlik, kalite ve teknik servis açısından Mitsubishi Electric ve Daikin ürünlerini tavsiye ederim.

   1. Abdulkadir diyor

    Bütçe sıkıntısı yok. Çünkü klima alımında kaçacagım cuzi miktar ile daha fazla elektrik parası ödemek istemiyorum. Evimin salonunun metrekaresi toplam 28 m2. Bana 18 lik önerdiler. Size göre 12 lik mi yoksa 18 lik mi almalıyım ?
    Bide mitsubishi veya daikin markalarından hangi serisini tercih etmemi önerirsiniz

    1. Erdem Tezcan diyor

     Abdulkadir bey merhaba
     Yazımızda tavsiye ettiğimiz Mitsubishi Electric Legendera veya Daikin Ururu Sarara modellerinden veya muadillerinden alabilirsiniz.
     Ayrıca daha önce sizin EN AZ 12 BTU’luk bir klima almanız gerekir demiştik.Çünkü sizin 13,5 BTU bir klimaya ihtiyacınız var. Böyle bir kapasite olmadığı için 18’lik fazla gelse de en iyi ölçümü klima servisindekiler verecektir.

  2. mustafa burak diyor

   Merhabalar Erdem bey Antalyanin Alanya Ilcesinde yasiyorum Klima Almayi Dusunuyorum Hem Isitsin Hem Sogutsun Istiyorum Butcem 6000 TL Sigma Plus A++ 24 brt klama almayi dusunuyorum ne tavsiye edersiniz sigma plus inverter serisi guzel mi is gorur mu sizin onereceginiz baska marka var mi?

 13. Abdulkadir diyor

  Erdem bey merhaba
  Bütçe sorunum yok. Daikin servisinden bana 18 lik klima önerdiler ama başka bir servisde 18 liğin büyük geleceğini söylediler. Siz bana evimin durumuna göre özellikle önerebileceğiniz bir marka ve seri ürünü var mı ?

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Abdulkadir Bey
   Daha önceki hesaplamada sizin EN AZ 12 BTU’luk bir klima almanız gerekir demiştik. Çünkü sizin kullanacağınız alan ve bölgeye göre 13,5 BTU değerinde bir klimaya ihtiyacınız var. Klima kapasitesi hesaplanırken tahmini değerler verilmektedir. 13,5 BTU değerinde bir kapasite olmadığı için en yakın değer olan 18’liki tercih etmeniz gerekebilir. Markalara göre değişse de de en iyi ölçüm alacağınız markanın yetkili servis/bayisinin keşif yapması ile belirlenecektir.
   Yazımızda da önerdiğimiz şu modelleri tavsiye edebiliriz:
   Mitsubishi Electric Krigamine MSZ-FH35VE
   Mitsubishi Electric Krigamine MSZ-EF42VE2W veya 2B veya 2S
   Mitsubishi Electric Legendera MSZ-LN35VGR veya LN35VGB veya LN35VGV veya LN35VGW
   Mitsubishi Electric Legendera MSZ-LN50VGR veya LN50VGB veya LN50VGV veya LN50VGW
   Daikin Ururu Sarara FTXZ35N
   Daikin Ururu Sarara FTXZ50N
   İyi günlerde kullanın.

 14. Abdulkadir diyor

  İlğinizden dolayı teşekkür ederim Erdem bey. İyi günler. İyi çalışmalar.

 15. murat diyor

  merhaba arkadasım bayan kuaförü istanbulda iş yrine klima almak istiyor 18000 btu max bütçesi 3000 – 3500 e kadar orta segmentlerden
  Uğur USMARTPlus
  Midea Modernstar Elegance MSEW
  Midea Blanc MSMAAU-18HRDN1
  LG Sirius Deluxe Inverter AS-W186K1R0
  sizden bunların fiyatı ona uyuyor güncel olarak yazdm rakama göre extra tafsiye edeceginiz ürün varmı şimdiden çok tesekkür edrm

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Murat Bey;
   Yazımızdan da gördüğünüz üzere Midea’nın bahsettiğiniz modelleri ve LG Sirius Deluxe modeli oldukça ideal klimalar.
   O bütçede alınabilecek en uygun markalar diyebiliriz.

 16. Ulaş diyor

  https://teknoseyir.com/durum/721958
  Yukarıda belirtiğim linkte’ki adres’te Mitsubishi Heavy önde denilmiş,sizde Mitsubishi Electric önde diyorsunuz kafam karıştı yorumu olduğu kopyaladım,sizden yorum bekliyorum teşekkürler.
  Piyasada iki Mitsubishi klima var: 1. Mitsubishi Heavy Industries, 2. Mitsubishi Electric markalarını taşıyor. Aynı logo ve isim altına olan bu iki firmanın birbiriyle hiç alakası bulunmamaktadır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika, Japonya’yı ekonomik olarak baskılıyarak büyük firmalarını bölmüştür. Bu bölünmelerden biride Mitsubishi’dir. Mitsubishi Heavy Industries birçok konuda lider konumda olan esas firmadır. Klima bölümü, Carrier markasının ardından dünyanın en önemli iklimlendirme ve “know how” üreticisidir. Sadece ev değil AVM, havaalanları gibi dev alanlarıda iklimlendirmektedir. Sabancı Holding güvencesi altında satılan bu ürünler diğerine göre daha üst sınıf olduğundan fiyat olarak daha pahalıdır. Mitsubishi Electric klimaları ise daha önce bugünkü ismiyle “İklimsa” da çalışan bir grubun ayrılarak, distribütörlük alarak getirdiği bir markadır. Bu ürünler 1. gruptakilere göre daha eski teknoloji ve alt kaliteye sahiptir. Bundan ötürü fiyatları daha düşük olarak satılmaktadır. Sabancı Holding bu isim yanılgısı sebebiyle uzun yıllardır uğraşmaktadır, en son ürünlerin sonuna “Heavy” ekliyerek fark yaratmaya çalışıyor.

  Sonuç olarak bu markayı seçerken aynı olmadıklarını bilmenizi istedim.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Ulaş Bey;
   Bahsettiğiniz yazının kaynağı ve dayanağı nedir belirtilmemiş.Zaten yazımızda hangi markanın daha iyi olduğundan bahsetmiştik ama yine de talebe binaen biraz daha geniş olarak açıklayalım.
   Mitsubishi Grubu; ilk olarak gemi taşımacılığı alanında faaliyet göstermeye başlamış daha sonra farklı sanayi dallarına yönelmiş çok büyük bir Japon firmasıdır. Mitsubishi Electric, ilk olarak 1921’de Japonya’nın Kobe şehrinde okyanus gemileri için elektrikli motorlar üreten daha önceki adı ile Mitsubishi Shipbuilding Co. olarak kurulmuştur. 2.Dünya savaşından sonra Japonya’nın büyük şirketleri parçalanmak zorunda kalmış, böylece Mitsubishi birçok bağımsız ama aynı adlı şirketlere bölünmüştür. İşte Mitsubishi Shipbuilding Co şirketi de bu dönemde Mitsubishi Electric Corporation adlı yeni bir şirkete dönüştürülmüştür.
   Bu kapsamda; dünyada Mitsubishi ana markası ile birbirinden bağımsız, 2 firma tarafından klima üretimi yapılmaktadır. İki markanın tek ortak noktası “Logo” ve “Mitsubishi” isimleridir. Zaten logolarına dikkatli bakıldığında bu fark görülecektir. Bunun dışında hiç bir organik bağları bulunmayan bağımsız şirketlerdir.
   Japonya’da Mitsubishi markası ile klima satış hakkı sadece “Mitsubishi Electric”e aittir. Mitsubishi Heavy ise; Japonya’da Beavers – Seasons markalarıyla ürün satmaktadır. Mitsubishi Electric’in ürünleri kendi bünyesindeki fabrikalarda yapılmakta iken Mitsubishi Heavy’nin ise bazı ürünlerinin üretimi ÇİN’de fason olarak Haier firmasına yapılmaktadır.
   Özetle; herhangi bir marka fanatikliğimiz ya da bir ürünü yükseltip diğerini düşürmek gibi bir gayemiz yok. Gerçek durum şudur ki; pahalı olan daha iyidir şeklinde bir mantık her zaman geçerli olmasa da; bugün bir çok klima uzmanına bu durumu sorun ya da her iki firmanın fiyatlarını kontrol edin “Mitsubishi Electric”in ev ve ofis tipi ürünlerinin cihaz verimliliği ve kalitesi açısından daha iyi, daha pahalı ve yüksek performanslı olduğunu göreceksiniz.
   Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki bağlantılara bakabilirsiniz.
   Mitsubishi Group’un Tarihi: http://tr.mitsubishielectric.com/tr/about-us/global/corporate/history/overview/group/index.page
   Mitsubishi Electric Corporation’ın Tarihi: http://tr.mitsubishielectric.com/tr/about-us/global/corporate/history/overview/index.page

   1. Ulaş diyor

    Zaman ayırıp bilgilendirme yaptığınız için çok teşekkür ederiz Erdem Bey, iyi günler,iyi çalışmalar.

 17. Kadir diyor

  Erdem bey merhaba.
  mitsubishi electric ile mitsubishi heavy arasındaki fark hakkında bilği verme şansınız var mı ?
  Çoğu sayfalarda herkez kendi malını övmüş. Düzğün bir şekilde kimse markalar arasındaki farkı açıklamamış. Bu konuda yardımcı olursanız seviniriz. Saygılar iyi çalışmalar.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Kadir Bey;
   Yukarıda Ulaş beye verdiğimiz cevaba bakabilirsiniz.

 18. Fatih diyor

  Erdem bey merhabalar
  Ben Elazığ da oturuyorum. Evime kılıma almak istiyorum. Evim en üst kat yazın çok sıcak kışın ise oturma odası sağuk oluyor. Oturma odam 23 metre kare. Yaptığınız araştırmayıda okudum gayet iyi ama mutsibishi electrich hangi modelini BTU takayım önerdiğiniz klima var mı ? Teşekkür…

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Fatih Bey;
   Yazımızdaki BTU hesaplamasına baktıysanız eğer bulunduğunuz bölge için
   Soğutma gereksinimi (Btu,h) = Bölge Katsayısı x Soğutma alanı(m2)—-> BTU=308*23=7.084
   Dolayısıyla muhtemelen 9 BTU’luk bir klima işinizi görecektir ancak en doğru hesaplama, anlaştığınız klima firmasının teknik servisinin keşif sonucu ile belirlenecektir.
   Yazımızda sunduğumuz Mitsubishi Electric’in şu ürünlerine bakabilirsiniz.
   Mitsubishi Electric MSZ-SF25VE
   Mitsubishi Electric MSZ-EF25VE2W
   Mitsubishi Electric MSZ-EF25VE2B
   Mitsubishi Electric MSZ-EF25VE2S

 19. Seyfettin diyor

  Erdem Bey merhaba 100 metrekare üst Kat 100 metrekare alt kat alt katta mangalı olan toplam iki katta 60 kişi oturma kapasiteli bir restorana nasıl klima kullanmalıyım hangi marka model ve kaçlık şimdiden teşekkür ederim ?

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Seyfettin Bey;
   Bulunduğunuz bölgeyi de yazarsanız tahmini ihtiyacınıza göre BTU ve model önerisinde bulunabiliriz.

   1. Seyfettin diyor

    Bursa Karacabey köşe dükkan iki tarafı cam

     1. Seyfettin diyor

      Aslında benim için düşük tüketime sahip kaliteli bir cihaz erdem bey siz fiyat bazına göre 1 / 2 tavsiyede bulunur musunuz rica etsem ?

     2. Seyfettin diyor

      Yani fiyat 2. Planda şu an benim için 🙂

     3. Erdem Tezcan diyor

      Tekrar merhaba Seyfettin Bey;
      Belirlediğiniz alana tahminen en az 39.500 BTU’luk SALON TİPİ bir klima almalısınız. Kesin değer için en iyi ölçüm, anlaştığınız klima servisinin keşfi ile belirlenecektir. Eğer Tavan Tip isterseniz bu modellerin muadil modellerine bakabilirsiniz. Bütçe sorunu yoksa şu modelleri tavsiye edebiliriz:
      Daikin FVA100A / FVQ100C Salon Tipi Klima:17.450 TL
      Daikin FVA125A / FVQ125C Salon Tipi Klima:19.950 TL
      Mitsubishi Electric PSA-RP GA Salon Tipi: Fiyat için bayi ile görüşmelisiniz.
      Kullanıcı yorumlarınızı bekleriz.

   2. Seyfettin diyor

    Çok teşekkür ederim peki tavan tip mi daha kullanışlı olacaktır yoksa salon tipi mi bir de şunu demeye ben unuttum kusura bakmayın dükkan iki katlı ve her kat 110 metre kare civarı iki ayrı cihaz olucak mecbur bunlar için de bu btu larda mı cihaz gerekiyor

   3. Seyfettin diyor

    Gerçi yazmışım o zaman her kata dediğiniz gibi bir klima olacaktır

    1. Erdem Tezcan diyor

     Yazdıklarım tek kat(100 m2) içindi Seyfettin bey.Yani ayrı ayrı 2 tane almalısınız.Ayrıca tavan tipi için inşaat gerekebilir.
     Tercih size kalmış.

 20. Nurcan diyor

  Adanada yasiyorum butce 4 bin 24 luk hangi klima önerilesiniz saglamlikta cok onemli garantisi

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Nurcan Hanım;
   Açıkçası kapasite ihtiyacınız yüksek olduğu için bu bütçede aşağıdaki modelleri tavsiye edebiliriz:
   1-LG Sirius Deluxe Inverter AS-W246K1R0 : 4500 TL
   2-Midea Blanc MSMADU-24HRFN1 :4150 TL
   3-Midea Modernstar Elegance MSEW-24:3800 TL

 21. ahmet diyor

  bilgilendirmeler için çok teşekkürler…bu klima için fikriniz nedir acaba LG Standart ES-W246K3A0 24.000 BTU A++ İnverter

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Ahmet Bey;
   Açıkçası illa LG düşünüyorsanız bu modelin yerine LG Sirius Deluxe Inverter AS-W246K1R0 daha iyi olurdu. Ancak LG yerine Mitsubishi Electric MSZ-GF60VE veya MSZ-HJ71VA modelleri çok daha iyi olurdu:)

 22. Meral diyor

  Erdem bey merhabalar
  Ben Alanya da oturuyorum. Evim en üst kat, çatı katı yazın çok sıcak oluyor, güneyde. Kışında ısınmak için kullanılacak. Odam 30 metrekaredir. (445×30=13,350) 12Btu olur mu sizce? Yaptığınız araştırmayı okudum. Bana evimin durumuna göre özellikle önerebileceğiniz marka ve seri ürünü verir misiniz? Teşekkür derim.

   1. Meral diyor

    4000-4500 TL

    1. Erdem Tezcan diyor

     Merhaba Meral Hanım,
     Evet yazımızdaki hesaplamaya göre tahminen en az 12 BTU’luk bir klima işinizi görecektir ancak en doğru hesaplama, anlaştığınız klima firmasının teknik servisinin keşif sonucu ile belirlenecektir.
     Yazımızda da sunduğumuz aşağıdaki ürünlere bakabilirsiniz.
     Mitsubishi Electric KIRIGAMINE MSZ-EF35VE2W,
     Mitsubishi Electric KIRIGAMINE MSZ-EF35VE2B
     Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE
     Daikin Tegora FTXB35B
     LG Titan Deluxe AS-W126MMS4
     Midea Blanc MSMABU-12HRDN1
     Aldığınızda kullanıcı yorumlarınızı bekleriz.

 23. ali diyor

  erdem bey teşekkürler bilgilendirmeleriniz için. benim evim adanada ara dairede 20 metrekare ama güney cephe tamamen balkon yani 15 metrekare 12 lik klima yazın soğutmuyor. markası sigma. onu başka odaya taşıyıp oturma odama yeni 18 lik klima almayı düşünüyorum. mitsubishi bütçemi zorluyor ama daikin olabilir. o da olmazsa alternatif ne olabilir?

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Ali Bey,
   Öncelikle değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.
   Tam olarak bütçenizi belirtmeseniz de Mitsubishi Electric ve Daikin haricinde aşağıdaki modelleri tavsiye edebilirim.
   Midea Blanc MSMAAU-18HRDN1
   LG Sirius Deluxe Inverter AS-W186K1R0
   Aldığınızda kullanıcı yorumlarınızı da bekleriz.

 24. ali diyor

  balkon derken pardon camlı pencere demek istedim.

 25. Emrah diyor

  Merhaba erdem bey 30 metrekarelik yalıtımsız bir odayı özellikle ısıtmak için tabiki yazında soğutmak için hangisini tercih etmeliyim bütçemiz maksimum 6000 TL civarı

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Emrah Bey;
   Yazımızdan da okuduğunuz üzere bir tahminde bulunabilmek için öncelikle yaşadığınız bölgeyi/şehri de belirtmelisiniz.

   1. Emrah diyor

    Aydında yaşıyorum erdem bey evim 2 kat üzeri teras şeklinde

    1. Erdem Tezcan diyor

     Tekrar merhaba Emrah Bey;
     BTU hesaplamasına göre tahminen en az 12 BTU’luk bir klima işinizi görecektir ancak en doğru hesaplama, anlaştığınız/anlaşacağınız klima firmasının teknik servisinin keşif sonucu ile belirlenecektir.
     Sırasıyla aşağıdaki ürünlere bakabilirsiniz.
     Mitsubishi Electric KIRIGAMINE MSZ-EF35VE2W,
     Mitsubishi Electric KIRIGAMINE MSZ-EF35VE2B
     Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE
     Mitsubishi Electric MSZ-SF42VE
     Mitsubishi Electric MSZ-EF42VE
     Daikin Tegora FTXB35B
     LG Titan Deluxe AS-W126MMS4
     Midea Blanc MSMABU-12HRDN1
     Aldığınızda kullanıcı yorumlarınızı bekleriz.

   2. Emrah diyor

    Evim aydında ayrıca 2 kat ve üzeri teras şeklinde erdem bey

 26. Hamdi Özdemir diyor

  Merhabalar Erdem Bey benim bütçem kisitli olduğu için aşağıdaki seçeneklerle ilgili yardim istiyorum.Teşekkürler.
  Arçelik 12320
  LG STANDART ES-W126J3A0
  Midea Blanc MSMABU-12HRDN1

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Hamdi Bey,
   Yazımızda Arçelik’i önermediğimizi okumuşsunuzdur.LG ve Midea ise hem özellik hem de fiyat olarak birbirine çok yakın modeller.İkisi de iyi ürünler ancak LG’nin biraz daha sessiz çalıştığını söyleyebiliriz.
   Bu yüzden illa birisini seç derseniz LG STANDART ES-W126J3A0 diyebiliriz.
   Aldığınızda kullanıcı yorumlarınızı da bekleriz.

 27. mustafa diyor

  ERDEM BEY merhabalar.
  Öncelikle böyle detaylı araştırma için teşekkürler.
  Benim 3,000-3,500 tl bütçem var. 36 metrekarelik bir salona klima taktırmak istiyorum.
  Balıkesir – Edremit te 4.kat yalıtımlı binada oturuyorum. Şimdilik soğutmada kullanacağım ama tayin oluruz belki diye ısıtma özelliğinin de iyi olmasını istiyorum.Herkes gibi tasarruflu bir klima almak istiyorum.
  önerebileceğiniz modeller nelerdir acaba.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Mustafa Bey;
   Öncelikle hakkımızdaki değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederiz.
   BTU hesaplamasına göre tahminen en az 14 BTU’luk bir klima işinizi görecektir ancak böyle bir standart olmadığı için en yakın 18 BTU’luk bir klima almalısınız. En doğru hesaplama, anlaştığınız/anlaşacağınız klima firmasının teknik servisinin keşif sonucu ile belirlenecektir. Bütçenizi bir miktar daha artırabilirseniz daha iyi ürünler almanız mümkün.
   Sırasıyla aşağıdaki ürünlere bakabilirsiniz.
   LG Sirius Deluxe Inverter AS-W186K1R0
   Midea Blanc MSMAAU-18HRDN1
   Midea Modernstar Elegance MSEW-18
   Aldığınızda kullanıcı yorumlarınızı bekleriz.

 28. muhammet diyor

  erdem bey merhaba,
  26 m2 akşam güneş gören salon için klima bakıyoruz. keşfe gelen ekip 12bin olur dedi tavsiyeniz nedir bütce 2500

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Muhammet Bey;
   Aslında bölge/şehir belirtseniz daha iyi olurdu ancak en doğru hesaplama, anlaştığınız/anlaşacağınız klima firmasının teknik servisinin keşif sonucu ile belirlenecektir. Sizde yaptırmışsınız zaten. Bu keşfe göre 12 BTU belirlenmiş.Bütçenizi bir miktar daha artırabilseydiniz daha iyi ürünler önerebilirdim.
   12 BTU ve 2500 TL bütçe için sırasıyla aşağıdaki ürünlere bakabilirsiniz.
   Midea Modernstar Elegance MSEW-12-2000 TL
   Midea Blanc MSMABU-12HRDN1-2100 TL
   LG ES-W126J3A0-2400 TL
   Aldığınızda kullanıcı yorumlarınızı bekleriz.

   1. Muhammet diyor

    Bolge kirklareli
    Demirdokum a5 inverter 12 onerdi servis

    1. Erdem Tezcan diyor

     Yazımızda da okuduğunuz üzere Demirdöküm pek tavsiye etmiyorum Muhammet bey. Daha önce tavsiye ettiğim modellere bakabilirsiniz.
     Tercih sizin tabi.

   2. Hamdi Özdemir diyor

    Merhabalar ben LG ES-W126J3A0 Modelini 2179 tl ye aldim ürün henüz gelmedi yolda bilginiz olsun…

    1. Muhammet diyor

     Nerden aldiniz

     1. Hamdi Özdemir diyor

      N11 den aldim 6 ay taksitle…Yalniz ürün şuan bu fiyattan kapanmış durumda.

 29. gurzapgirgin diyor

  merhaba erdem bey,
  ben uzun yıllardır cinde yaşıyorum , burada ev almak nasip oldu ve evime bir dış unite 5 ic unuteden olusan duvara gömülen klima sistemi almak istiyroyum klimalar arasında Mitsubishi Electric,DAIKIN, FUJITSU KLIMA SISTEMI, arasında kaldim , 2017 2018 modeli fujitsi klima çok dikkatimi cekti enerji tasarrufu ,sizsiz olma özelliği ile Mitsubishi ve daikin in kağıt uzerinde onde gösteriyor bana FUJITSU klima ile alakalı ne düşünürsünüz bilgi veirmisiniz (6hp ilk bir dış unite olacak )

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Gürzap Bey;
   Açıkçası bu tip global markalar ülkelerin mevsimlerine göre üretim yaptıkları için ülkeden ülkeye üretim ve pazarlama stratejileri değişebiliyor. Türkiye için aslında genel olarak yakın zamana kadar Fujitsu’nun iyi işler yaptığını söylemek mümkün. Fujitsu genelde ülkemizde pek tavsiye edilen markalardan değil ancak çok fazla sorun görülen bir marka da değil. Ayrıca servis ve distribütör ağı bu noktada çok daha belirleyici oluyor. Ben Fujitsu’nun alınabileceğinin düşünüyorum. Çin’de bu noktalarda sorun yoksa alınabilir bir marka.

   1. gurzapgirgin diyor

    cevabiniz icin çok teşekkürler

 30. HandeKoca diyor

  Merhaba Erdem Bey,
  İzmirde yaşıyorum. Evim 7. ve son katta, yaz aylarında yaşanamayacak kadar sıcak olabiliyor. Yaklaşık 45 metrekarelik bir alan için sadece soğutma amaçlı bir klima bakıyorum ancak bütçem kısıtlı, maksimum 4000-tl gibi bir rakama çıkabilirim. Yazınızı okumadan önce Airfell A++ 18000Btu klima üzerine yoğunlaşmıştım şimdi ise kararsızım. Midea markasını da ilk defa yazınızla öğrenmiş oldum, servis ağı ile ilgili bilgim yok. Öneride bulunabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkkürler

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Hande Hanım;
   Yazımızdaki hesaplamadan da göreceğiniz üzere size tahminen en az 18 BTU’luk bir klima gerekli. En doğru hesaplama, anlaştığınız/anlaşacağınız klima firmasının teknik servisinin keşif sonucu ile belirlenecektir. Açıkçası Airfell pek tavsiye ettiğimiz bir marka değil ancak Midea’nın çok olumlu yorumları bulunuyor. Servis yönüyle sorun çıkacak bir marka değil ve İzmir’de bir çok servisi bulunuyor.
   18 BTU ve 4000 TL bütçe için sırasıyla aşağıdaki ürünlere bakabilirsiniz. Aldığınızda kullanıcı yorumlarınız bekleriz.
   LG Sirius Deluxe Inverter AS-W186K1R0:3600 TL
   Midea Blanc MSMAAU-18HRDN1:3250 TL
   Midea Modernstar Elegance MSEW-18:2950 TL

 31. Erhan diyor

  Erdem Bey Merhaba,
  Çok açıklayıcı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. Yorumlarla birlikte güncel tuttuğunuz için de ayrıca teşekkürler. Benim bütçem 3000-3500, istanbul, tüm gün güneş gören salon için bakıyorum. yaklaşık 30m2. Yazınızdan öğrendiğim kadarıyla 11,850 btu yapıyor. Biraz iyi olsun diye 18liklere baktım. Bütçeyi biraz oynayıp aşağıdakileri buldum. Mideayı ilk defa duyuyorum. İstanbulda servis imkanı nasıldır?
  Midea MSMACU-18HRFN1
  LG AS-W186K1R0
  LG ES-W186K3A0
  Bunlara ne dersiniz? Farklı önerileriniz olur mu yada 12lik yeter gibi? Odamızın şekli biraz yamuk. Bir köşede küçük kare balkon var. O taraftaki duvara taksam çok mu kuytuda kalır? Klimanın konumuyla ilgili yuvarlak bir cevap da işimi görür. Bir de kapı açık bırakılıp diğer odanın da faydalanmasını sağlamak ne kadar mantıklı? Enerji tüketimi ve verimlilik açısından.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Erhan Bey;
   Öncelikle hakkımızdaki bu nazik görüşleriniz için çok teşekkür ederiz. Size tahminen en az 12 BTU’luk bir klima gerekli. En doğru hesaplama, anlaştığınız/anlaşacağınız klima firmasının teknik servisinin keşif sonucu ile belirlenecektir. Ayrıca klimanın konumu için gereken en doğru noktayı keşifte size sunacakladır. Midea’nın çok olumlu yorumları bulunuyor. Servis yönüyle sorun çıkacak bir marka değil ve İstanbul’da birçok servisi bulunuyor.
   Bence 18’lik değil de yazımızda da sunduğumuz aşağıdaki 12 BTU’luk ürünlere bakmalısınız.
   12 BTU ve 3000-3500 TL bütçe için sırasıyla aşağıdaki ürünlere bakabilirsiniz. Aldığınızda kullanıcı yorumlarınız bekleriz.
   Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE:4100 TL
   Daikin Tegora FTXB35B:3100 TL
   LG Sirius Deluxe Inverter AS-W126J1R0 :3200 TL
   Midea Blanc MSMABU-12HRDN1:2250 TL

   1. Erhan diyor

    Tekrar Merhaba Erdem Bey. Cevabınızdan sonra ME’de karar kıldım. Gelen servis 12 btuluk klimanın yeteceğini söyledi. DM ve EF modellerini önerdi. Sizinkini de sorup 3 model için fiyat teklifi aldım. (3.5 4.5 5.5) DM-SF-EF sırasıyla A+, A++, A+++. Detaylarında güç tüketimi 100 watt, yıllık enerji tüketimleri 20-30 kWh fark ediyor birbirleriyle. Bunu nasıl yorumlamak lazım? Fatura üzerinde etkisi nasıl olur?
    Sizin yazdığınızdan fazla bu rakamlar abartı mı? Gerçi bu fiyatları 1 hafta önce almıştım, daha indirim isteyecekken kur yükseldi diye arttırmazlar umarım.
    Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

 32. Tolga diyor

  Merhaba Erdem bey,demirdöküm A5 A++ için yorumlarınız nedir acaba?

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Tolga Bey,
   Kesinlikle marka fanatikliğimiz yok ama yazımızdan da göreceğiniz üzere Demirdöküm pek tavsiye ettiğimiz bir marka değil.

 33. Ayşe diyor

  Merhaba Erdem Bey yazınız ve sabırlı cevaplarınız için teşekkürler. Bi tanıdığım isviçredeki işyerine burdan klima almak istiyor. 110 metrekare kebap dükkanı. Isıtma sorunu yok, Soğutma için istiyor. Gün boyu güneş alıyormuş, 3 cephede büyük pencereleri varmış. Günde ortalama 12 saat çalıştıracak. Ne tavsiye edersiniz? Fiyat önemli değil. Şimdiden teşekkürler.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Ayşe Hanım;
   Değerli yorumlarınız için ben teşekkür ederim. Açıkçası İsviçre’nin BTU değerini bilmediğimiz ve ayrıca bütçe belirtmediğiniz için bir tahminde bulunmak güç.Ancak yukarıda Seyfettin Beye verdiğimiz cevapları inceleyebilirsiniz.

 34. Mustafa diyor

  İYİ günler. 3000 liraya kadar bütçemiz var yaklaşık 16 m2 odamız var. Diyarbakırda sabah güneşi alan odamızda kullanacağız. A++ özelliği olan12.000 btu klima almayı düşünüyoruz. Ne önerirsiniz? Araştırdığım kadarıyla mideanın servisi de yok. Bizim için önemli olan elektrik faturasının az gelmesi. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Mustafa Bey;
   12 BTU ve 3000-3500 TL bütçe için sırasıyla aşağıdaki ürünlere bakabilirsiniz. Ayrıca ben şurada (Midea (Modern Klima) Diyarbakır Servis )Midea’nın servislerini görüyorum Diyarbakır’da. Aldığınızda kullanıcı yorumlarınızı bekleriz.

   1-Daikin Tegora FTXB35B:3100 TL
   2-LG Sirius Deluxe Inverter AS-W126J1R0 :3200 TL
   3-Midea Blanc MSMABU-12HRDN1:2100 TL
   4-Midea Modernstar Elegance MSEW-12-2000 TL
   5-LG ES-W126J3A0-2400 TL

   1. Kamil diyor

    Onerdiginiz bu modeller inverter müdür? ayrica ısıtma performansları tatmin edicimidir?

    1. Erdem Tezcan diyor

     Merhaba Kamil Bey;
     Geneli inverter olup ısıtma olarak da tercih edilebilecek modellerdir.

 35. Barış diyor

  Erdem Bey Merhaba
  Oturacağımız oda 25 metrekare ama gece yatarken yatak odasınıda soğutmasını istiyorum, ev küçük net 68 metrekare gece sadece oturduğum oda ve yatak odasının kapısı artı küçük bir koridor olacak, sizce kaç BTU klima almalıyım amaç sadece soğutma, izmirde yaşıyorum ve iç ve dış ünitesi sessiz olmalı

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Barış Bey;
   Yazımızdaki BTU hesaplamasını incelediniz mi?

 36. Barış diyor

  Birde birkaç tane marka önerisi isteyecektim

  1. Erdem Tezcan diyor

   Hesaplama sonucu çıkan BTU değerlerine göre bütçenize uygun yazımızda önerdiğimiz ürünleri alabilirsiniz.

   1. Barış diyor

    12 BTU alacağım hesaplamaya göre fakat sizin önerdiğimiz modellerin hepsi inveryer klima mı? Sizce iç ve dış ünitenin sessiz olması bakımından hangi marka tercih edilmeli ?

 37. İbrahim diyor

  Merhaba erdem bey,

  İstanbulda 35 m2 salon ve toplam 20 m2 ye yakın ante ve koridor koymak için klima almayı düşünüyorum. Toshıbanın ikili klima kampanyasında sunmuş olduğu klimalar nasıldır. İş gorurmu birde sizin tavsiye edeceğiniz bir klima varmıdır. Daha doğrusu tek dış ünite ile iki klimayı çalıştırma sistemi tüm markalarda varmıdır. İki tane dış ünite koydurmak alan açısından epey yer kaplayacagından ötürü tek unıteyle iki klimayı çalıştıracak genelde aynı anda çalışmaz ama bazı durumlarda ikisinide calıstırabılırım. Sizin tavsiyeniz nedir en üst kat güney cephe tüm gün güneş alıyor neredeyse odaların bir kısmı sabahtan öğlene kadar kalanı ise öğlenden güneş batana kadar almaktadır. Tavsiyeleriniz için şimdiden tesekkurler.

   1. İbrahim diyor

    7 bine kadar olabilir erdem bey biraz geç cevap verdim kusura bakmayın geç gördüm cevabı.

 38. Okan diyor

  Merhaba benim 25 m2 Güney çenesinde salonda kullanacağım.ama kapılarında açmak istiyorum.Bütçem 3000 ile 4000 arası.Daikn satış ofisine gittim daylux 18000 limon önerdiler.
  Ben kararsız kaldım
  Baymakmi
  Daylux mu
  Airfel
  LG
  Bunlardan hangisini alabilirim.
  Hmm anısını önerirsiniz.
  İzmirde yaşıyorum.

 39. Okan diyor

  Merhaba Erdem bey ben İzmir’de yaşıyorum.ev güney cephesi ısı yalıtım yok.
  Birinci kat Daikin baisine gittim 3000 ile 4000 bn TL arasında bütçemiz var.
  Daikin daylux 18000 BTU önerdiler bayağı da övdüler.
  Onun dışında
  LG
  Airfel
  Baymak
  Bunlardan hangisini önerirsiniz.
  Yorumunuz benim için önemli.

 40. Celal diyor

  Erdem Bey selamlar, Adana’da öncelikle 20-30 m2 salon ve çok da önemli olmamakla birlikte 15-20 m2 hol/koridor, toplamda kabaca 50m2’lik bir bölgeyi soğutmak için klima arıyoruz. Bize LG – S3UM18KL2FA 18K Dual Plus klima önerildi. Bütçemiz 4.000. Birkaç gün içinde dönüşünüzü takiben satın almayı düşünüyoruz, şimdiden teşekkürler.

  1. Celal diyor

   Son tahlilde yukarıda belirttiğim LG daikin S3-M18KL2FA modeliyle Daikin N serisi atxn50nb7 arasında kaldık. Daikin’in mevsimsel enerji tüketimi verisi 330, LG 250 olması, LG’nin seer verisinin daha yüksek olması, LG’de 10 yıl olan kompresör garanti süresinin Daikin’de 3 yıl olması ve yine Daikin’in 400 TL daha pahalı ve 3 taksit az imkanları sunmasına rağmen okuduğum hemen her yorumda marka olarak Daikin ve Mitsubishi’den LG’ye göre çok daha büyük övgüyle bahsedilmesi kafamızı karıştırdı. Marka mı model mi çelişkisinde kaldık açıkçası. Önerinizi bekliyoruz.

 41. Evren Bilgili diyor

  Erdem Bey Merhaba,
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerin benim gibi klima almayı düşünenler için çok faydalı olduğunu düşünüyorum, bu nedenle çok teşekkür ederim.
  Adana İlinde, 15 katlı kaloriferli bir apartmanın 7. katında oturuyorum, evimin en çok 35 m2 alanlı mutfağında zaman geçiriyoruz ve mutfak için sizinde tavsiyelerinizin etkisi ile mitsubishi marka bir klima almak istiyorum. Enerji tasarruflu, yüksek performanslı, uzun ömürlü vb. bir klima tercihim.. Bütçem 3.000-TL ila 4.000-TL arasıdır. Tavsiyeniz nedir acaba?

 42. HALİT ŞENTÜRK diyor

  MERHABALAR ERDEM BEY BEN KOCAELİ GÖLCÜKTE YAŞIYORUM 20 METRE KARE OLAN OTURMA ODASINA KLİMA ALMAK İSTİYORUM AKLIMDAN ARCELİK İNVERTER KLİMA GECİYORDU AMA SİZİN YAZINIZI OKUDUM ARCELİK İLE İLGİLİ BİŞEY YAZMAMIŞSINIZ ANLADIĞIM KADARIYLA 12 BTU LUK KLİMA ALMAM GEREKLİ SİZİN ÖNERİNİZ NEDİR

 43. Evren Bilgili diyor

  Erdem Bey Merhaba, bugün mitsubishi bayi ile görüştüm ve bana Mitsubishi Electric MSZ-HJ60VA ürününü tavsiye ettiler, zira mutfağımın balkonunu cam balkon yaptırarak mevcut alanı daha da genişletmiştim, bu nedenle 18 yerine 24 lük tavsiye ettiler. Siz ne tavsiye edersiniz? Sizce Mitsubishi Electric MSZ-HJ60VA doğru ürünmü?

 44. hüseyin diyor

  iyi günler Erdem Bey
  Evim 95 m2 salon 20 m2 ölçüm yaptırdım sogutmada 12 sıcak-soguk için 18 diye önerdiler. Bütçem 2500 civarı . Sizden sorum üç marka arasında kaldım.

  Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000Btu İnverter Klima 2450 tl

  Airfel Ltxn35u 12.000 Btu Sez. İnverter Klima – Yeni 2350 tl

  Hotpoint SPIW312A2HP Fresh Plus 12000 Btu A++ Inverter Klima 2018 2250 tl

  bunlar arasında kararsız kaldım
  yada siz bunlar haricinde bu fiyatlara uygun önereceğiniz varmıdır acaba?
  Kısa zamanım kaldı artık havalar ısındı acil cevap verebilirmisiniz
  Teşekkürler yardımınız için

 45. asel diyor

  bilgilendirme için teşekkürler bana yaz moduda kış moduda A+++ 12 lik misubısh marka az elektrik yakan fiyatı önemli değil klima tavsiye edermisiniz

 46. Tumay diyor

  Merhabalar. Annem Altınoluk/ Edremit’te ki yazlık için salon ve oturma odasına klima almak istiyor asıl amaç kışında orada kalıp ısınma amaçlı daikin iki klima bir fiyata denilen reklamda ki düşünüyoruz fikrinizi ayrıca önerimizi alabilirmiyim

  1. Erdem Tezcan diyor

   Malesef o reklamı bilmiyorum Daikin değil de Toshiba olmasın. İsterseniz bütçeniz belli değilse şurada yer alan Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısından istediğiniz bir marka ve modeli alabilirsiniz.
   Kullanıcı yorumlarınızı da bekleriz.

 47. özge diyor

  iyi günler İzmir’de yaşıyoruz ve sıcaklar bastırdı. 12 yıldır kullandığımız samsung marka klimamız son nefesini verdi ve 2 günde annem sıcaktan hasta oldu.Klimayı salon+mutfak ve antreyi soğutmak için kullanıyoruz.ev genel olarak çok güneş almayan bir ev.Evde kediler de olduğu için yaklaşık 70 m2 lik alanda kapı kapatılamıyor.1 haftadır internetten araştırıyorum ama konuya hala yabancıyım.markalar görünürde aynı ama sonundaki harfler değişiyor fiyat değişiyor.Bütçem de en pahalısını al çık boyutunda olmadığı için yardımınıza ihtiyacım var.Maksiumum 6000 tl.Şimdiden teşekkür ederim

 48. Sezgin diyor

  Erdem bey Muğla Milasta iki katlı yazlık evimiz var alt kat 25 m2 üst kat 25 m2 katlar odalara bölünmemiş halde tek klima yeterli olur mu alt kat için ayrı üst kat için ayrı klima mı almalıyım bide kaçlık klima almalıyım. bütçem 4500 tl teşekkür ederim.

 49. SEZGİN diyor

  Erdem bey Muğla Milasta iki katlı yazlık evimiz var alt kat 25 m2 üst kat 25 m2 katlar odalara bölünmemiş halde tek klima yeterli olur mu alt kat için ayrı üst kat için ayrı klima mı almalıyım bide kaçlık klima almalıyım. bütçem 4500 tl teşekkür ederim.

 50. Ahmet üstündağ diyor

  LG ECONO 18000 BTU INVERTER merba bu kılmayı tavsiye edermisiniz

 51. Ahmet üstündağ diyor

  Selamunaleykum ben bu kilimayi almayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz.
  LG ECONO 18000 BTU INVERTER

 52. Hakan diyor

  Merhaba Erdem bey Mitsubishi electric için sıcaklarda performansı zayıf deniyor. Mersin ili için 40m2 salon için hangi klima markası önerirsiniz yada me nin hangi modelini önerirsiniz?

 53. Mehmet Köse diyor

  Merhaba Erdem bey.Samsunda 75m2 lik üç tarafı boy cam olan,altı sığınak,üst katım daire olan,bir binanın giriş katındaki işyerime klima almak istiyorum.yaz kış kullanıcam.yazın öğleden akşama kadar yoğun güneş görüyor işyeri.hangi klimayı almamı tercih edersiniz.vericeğiniz bilgiler için teşekkürler.

 54. İdil diyor

  Merhaba Erdem Bey,

  24000 BTU’luk klima için hangi markanın hangi modelini tavsiye edersiniz?

 55. Şevket diyor

  Merhaba 21 m2 batı cepheli salonuma klima almak istiyorum Eskişehirden yazıyorum keşif için geldiler 12 Btu önerdiler. Bütçem 3000 TL… Arçelik prosmart inverter klima baktım 12345 modeli wifili R32 gazlı 10 yıl kompresör garantili siz bu konuda ne önerirsiniz Teşekkürler

 56. Kaan diyor

  Erdem bey, öncelikle sağlıklı bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
  Ben İzmir’de yaşıyorum. Ara katta, kuzeybatı cepheli 28m2’lik salonuma klima almak istiyorum. Yukarıdaki tablo ışığında 12.000btu klimalar bana yetecek gibi duruyor ama görüştüğüm bayiler 18.000btu klimaları önerdiler. Bu öneriler bana ticari kaygıyla söylendiği hissi uyandırdı, o yüzden çok da güvenemedim. Bunun dışında 4.000tl civarı bir bütçem var. Klimayı yalnızca soğutma amacıyla alacağım.
  Görüştüğüm bayiler sonucunda Daikin ATXN50NB7 ve LG DELUX PLUS WİFİ modelleri bütçeme uygun göründü. Daikin modeli A+ oluşu ve LG’ye göre daha az özellikli oluşu beni biraz uzaklaştırdı. Bunun yanında sizin LG Sirius modelini önermeniz ve bu modeli kullanan arkadaşımın tavsiyesiyle bayiye sordum fakat delux plusın yeni bir model olduğunu, sirius eski bir seri olduğu için onu önermediğini ve delux plusda r32 gazı kullanıldığı için daha iyi olduğunu ısrarla bana ilettiler. Bu konudaki fikriniz nedir? Ayrıca önerebileceğiniz başka modeller nelerdir?

 57. Fulya diyor

  Erdem bey, öncelikle sağlıklı bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
  Ben İzmir’de yaşıyorum. Ara katta, kuzeybatı cepheli 28m2’lik salonuma klima almak istiyorum. Yukarıdaki tablo ışığında 12.000btu klimalar bana yetecek gibi duruyor ama görüştüğüm bayiler 18.000btu klimaları önerdiler. Bu öneriler bana ticari kaygıyla söylendiği hissi uyandırdı, o yüzden çok da güvenemedim. Bunun dışında 4.000tl civarı bir bütçem var. Klimayı yalnızca soğutma amacıyla alacağım.
  Görüştüğüm bayiler sonucunda Daikin ATXN50NB7 ve LG DELUX PLUS WİFİ modelleri bütçeme uygun göründü. Daikin modeli A+ oluşu ve LG’ye göre daha az özellikli oluşu beni biraz uzaklaştırdı. Bunun yanında sizin LG Sirius modelini önermeniz ve bu modeli kullanan arkadaşımın tavsiyesiyle bayiye sordum fakat delux plusın yeni bir model olduğunu, sirius eski bir seri olduğu için onu önermediğini ve delux plusda r32 gazı kullanıldığı için daha iyi olduğunu ısrarla bana ilettiler. Bu konudaki fikriniz nedir? Ayrıca önerebileceğiniz başka modeller nelerdir?

 58. Kaan diyor

  Ayrıca Toshiba RAS-16BAVG-TR modeli de dikkatimi çekti. Diğerleriyle birlikte düşünüldüğünde hangisini almak daha mantıklı olacaktır?

 59. Mehmet diyor

  Merhaba Erdem bey
  Gaziantepte yaşıyorum evim 8. Katta ara daire sag sol tarafında daire var. Doğuya bakıyor. Kışın kombiyi dahi fazla acmıyorum ısıtmaya ihtiyacım yok. Odam 20 mt kare cok büyük degil. Köşe daire olmadığı için fazla esinti olmuyor oda sıcaklığından bazen bunalıyoruz. Bütçem en fazla 2500tl.
  Soru: Marka ve model öneriniz hangisi olur. Sizi çok yormak istemiyorum zaten yazınızdan baya bilgi verdiniz. Saolun.

 60. Yunus diyor

  30m2 odama 18000 btu daylux klima bugun montaji yapildi sogutmasi cok guzel fakat elektrik tuketimi merak ediyorum.24 saat calistinda ortalama ne kadar elektrik tuketir tl olarak tahminen

 61. Murat diyor

  Merhabalar. Balkonumun kullanım alanının çok küçülmemesi için en küçük veya en ince dış üniteye sahip klima arıyorum. Bütçe konusunda sıkıntım yok. Oda 16 m2. Nasıl bir klima önerirsiniz?

 62. Erdi diyor

  Fujitsu asyg 12 luca klima almayi düşünüyorum hem sogutma hem kisin isinma amacli kullanicam alacagim bayi isitmada 1numara dedi fujitsu icin bu klimayı bileniniz kullananiz varmi benim aklimda mutsibishi vardi bayi aklimi caydirdi kararsiz kaldim gittim bayiyide her marka klima var fujitsuyu önerdi bana sizce ne yapmayalım fikri olan varsa yardımcı olurmusununuz

 63. SİNAN diyor

  Mrb erdem bey benim 90 mt dairem var kocaelide yasıyorum fakat oldugumuz yerde dogalgaz yok orta katta oturuyorum evin montalaması var kışın da evi ısıtacak enerji tasaruflu hangi klimayı önerirsiniz 6 bine kadar bütçe var…..

 64. Sevgin diyor

  Mrb. Banada cevap verirseniz sevinirim. Samsunda 6 katlı binanın doğu güney cephesinde en üst katta oturuyorum çatısı yok teras. 1 odada vestel 12lik klima var. Gayet iyi performansı ve aylık tüketimi. Ancak diğer odalarda gün boyu güneş gördüğü için durulmuyor. Bazen odanın kapısını açıp diğer odalara serinlik gönderiyorum ancak sadece koridoru serinletiyor. 165 m2 ev. Şimdi başka odaya klima alcam arçelik keşif multisplit klima buraya olmaz dedi. Ben 1 odaya daha takıp gerektiğinde diğer alanlarada serinlik gitsin istiyorum. Takcam oda 50 m2. Koidor mutfak yada yatak odasınada takabilirim onada karar veremedim. Takılcak yer ve model öneriniz nedir

 65. Elif diyor

  Sakın kimse Arçelik almasın.6 aylık klimam bozuldu teknik servis 40 günde getiremedi rezil olduk ARÇELİK ALMAYINNNN

  1. Erdem Tezcan diyor

   Evet maalesef Arçelik, pek tavsiye ettiğimiz ürünler arasında yer almıyordu.

 66. Fuat diyor

  Emre Bey selamlar. Calismaniz icin sizi tebrik ederim. Ana hususlari gayet net ve kisa olarak vermissiniz. Bizler icin cok faydali, cok tesekkurler.
  Ben de elektrikli ev esyalari saticisiyim ama klima alaninda hicbir bilgim yok. Bati Karadeniz’ in Karabuk ilinde oturuyorum. Evim 100m kare ve son kattayim. Alacagim klimanin oyle olmasini istiyorum ki hem yazin hem de kisin kullanabileyim. Evin tamamini sogutabilip kisin dogal gaza gore daha ekonomik olacagini dusundugum icin surekli calistirabilmeliyim. Ayrica yarin150-160mkare bir daireye gectigimde de bana yeterli olmali. Cok mu fazla sey istiyorum bilmiyorum ama bu sartlarda onerebileceginiz bir mitsubishi klima modeli var mi?
  Tesekkurler…

 67. Yakup diyor

  Merhaba Erdem Bey
  M.E enviro me modeli Manisa üretimi 12000 BTU klima 25m alan için önerileri 4500 TL gibi bir fiyatla değerlendiriyorum Marmara bölgesi için sizin tavsiyeniz ne olurdu, teşekkür ederim.

 68. Sukran diyor

  Merhaba Erdem Bey,
  28 M2 İstanbul’da öğlen sonrası güneş gören salon için ablama alacağım. Midea Modernstar Elegance MSEW-12-2000 TL
  Önermişsiniz. 28 M2 için yeterli mi? Bu fiyatta nerede bulabilirim. Anadolu yakası olursa sevinirim

 69. Sibel diyor

  Mrb .erdem bey. Batman’da oturuyorum . Evim en üst kat.öğleden sonra güneş görüyor ve 38 metrekare alana sahip . Bana hangi klimayı önerirsiniz.acil cevap verirseniz çok sevinirim

 70. Ufuk diyor

  Erdem Bey merhaba
  Güzel ve detaylı yazınız için tebrik ederim.Teknolojinin detaylı ve ciddi bir iş olduğunu bize gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
  Şuan internet sitelerinde Baymak ELEGANT PLUS 12 Kliması en çok satan klima ve fiyatı da bir o kadar uygun.Sizin tavsiye ettiğiniz bir marka değil ancak bu klimayı alsak ne gibi bir handikap a sahip oluruz.Ya da şöyle soruyorum.Sizin önerdiklerinizi aldığımızda bu klima yerine ne gibi bir kazanç elde ederiz.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba Ufuk bey;
   Aslında yazımızda bu sorularınızın cevaplarını karamalıca verdik.Özetle; kazançlarınız iyi ve sorunsuz bir klima ile fatura tasarrufu olacaktır.Sanırım bunlarda tercih için yeterli sebepler.
   Baymak’la ilgili herhangi bir olumlu kullanıcı yorumuna rastlamadığımız için yazımızda tavsiye etmedik.

 71. İlker diyor

  Merhaba sharp marka klimayı tavsiye edermisiniz.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Merhaba İlker bey,
   Türkiye’de pek kullanıcı yorumu bulamadığımız için tavsiye edemiyorum.

 72. Öztürk diyor

  Merhaba Erdem Bey. İstanbul’da 25 metrekare büyüklüğünde gitar ve bağlama ağırlıklı müzik aletleri dükkanım var. Bütçe 2000 – 2500 TL civarında. Hangi klimayı önerirsiniz?
  Teşekkür ederim.

 73. İshak Mazhar IŞIK diyor

  20m2 lik bir odaya güney cephe klima alacağım tavsiyeniz ne olabilir konyada kullanacağım

 74. Serhat atmaca diyor

  Merhabalar erdem bey,araştırma ve bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Multi split klima almayı planlıyorum ve bu konuda destek ve önerilerinizi rica edebilir miyim

 75. Metin diyor

  Selam
  Malatyada oturuyorum bir klima almak içün bilginize ihtiyacım var.30 metre 2 odam var camekanlı yani 15+15 bütçem 5-6
  Evim yalıtımı yok
  Ne önerirsiniz

 76. Emin diyor

  Erdem bey merhaba, Alanyada dublex bir dairede oturuyorum. Yorumlarınızı okudum çok faydalı. Benim alt daire 4. Kat, batı mutfak+salon 28 m yukarı çıkılan merdiven sayılırsa 30 m. Üstte 5. Kat çatımızda var. 3 daire, yatak odası 13 m . 2 tane klima alacağım şimdilik. Bütçede zorlanacağım ama Mitsubishi elk. Düşünüyorum. 1) Alt kat a 18 lik Enviro me MSZ-AP50VG A++ SEER 7.4 SCOP 4.7 fiyat: 7900
  2) Yatak odasına 9 luk MSZ-AP25VG A+++ SEER 8.6 SCOP 4.8 Fiyat:4950
  1 ne önerirsiniz Uygun mu boyutlar. Alt kat ısınır mı. 8 9 saat hafta içi . Hafta sonu 10 12 saat
  2 inverter yazmıyor
  3 Bunlardan birini uygun fiyata başka bir firma mı bakayım.
  4 enviro duymadım hiç.
  5 kafam ?????
  Cevap verirseniz sevinirim.

 77. k.eczacinin diyor

  rotaclimate hakinda nedersiniz

 78. Ufuk diyor

  Merhaba. Samsung klima için yorum goremedim. İlgimi yeni Wind-Free modeli çekti..sizce orta bi Daikin mi Samsung Wind free mi???

 79. Sengül diyor

  Merhaba erdem bey izmir de 21 metrekarelik bir odaya ısıtma amaçlı klima tavsiyesi alabilir miyim sizden bütçe en fazla 3500 tl yardımcı olursanız yaşlı bir çift için araştırıyorum çok anlamamakla beraber sizden rica ediyorum

 80. Muhittin diyor

  Merhaba erdem bey izmirde 25 m kare alana ısıtma amaçlı klima ne marka almalıyım bilgi verirseniz memnun olurum

 81. süha diyor

  7-8mt tavan yüksekliği 700mt2 ye yakın bir düğün salonumuz var buranın ısıtma ve sogutmasını klimayla çozmeyı planlıyoruz tavsıyenız nedır ne tip klima kulanmalıyım yozgatta yerımız

 82. Ersin diyor

  Merhabalar,

  Lutfen yardım edin. Evde bebegimiz var. Antalya da yaşıyoruz. 12 btu luk bir klima ariyoruz. Bütçemiz max 3500 tl. Alacağım klimanin hem tasarruflu hemde odayı iyi ısıtması getekiyor. Yorumları okudukça kafam iyice karıştı. Bir markadan digerine gidip geliyorum. En son midea ve diamond markalarinda takildim. Allah askina bana bir oneride bulunun. Havalar soğudu bir an once almam lazim. Bebek hasta olmadan.

 83. Kamil diyor

  Merhabalar,
  Evde bebegimiz var. Bu yuzden klima seciminde en fazla dikkat ettigimiz ısıtması. 12 btu luk bir klima istiyoruz. Ancak yorumları bütçemiz kısıtlı max 3500 tl kadar. Bu sebep ile orta segment urun bakiyoruz. Hangi markaya yogunlassak yorumlar bizi caydiriyor. Kafamiz cok karıştı. Sizin tavsiyeniz ile midea mı diyoruz. Bir dostun tavsiyesi ilede daimond mu diyoruz arda kaldik. Mitsubishi veya fujitsu istiyorum ama bütçem yetmiyor. Allah aşkına yardımcı olur musunuz?

 84. KAYS KAVAK diyor

  Erdem bey ilk önce sabrınız için sonrada bu kadar detaylı ve anlaşılır açıklamalarınız için size teşekkür ediyorum gerçekten takdiri hak ediyorsunuz. Benim öğrenmek istediğim yazdığınız seri numaralarıyla ilgili bu ne anlama geliyor? Bunları bizmi söylemeliyiz yoksa firmamı bu detayların açıklamasını yapacak. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Erdem Tezcan diyor

   Teşekkr ederim bu nazik düşünceleriniz için.
   Showroom’lardan ziyade internet ortamında istediğiniz modeli sağlıklı olarak bulabilmeniz için serinin tam adını öğrenmelisiniz.
   Otomobillerden hiç bir farkı olmayacak şekilde Tv firmaları da ürettikleri ürünlere model,seri ve üretim yılına göre isimler takmaktadırlar.
   Markaların resmi internet sitelerinden yada mağazalardaki TV’lerin arka/yan kısımlarından ürünün tam adını öğrenebilirsiniz.

 85. Cumalı diyor

  LG 18 lik klimalarda tavsiyeniz varmıdır Şanlıurfa da hangi klimayı markayi tavsiye edersiniz teşekkürler.

 86. Barış IŞIK diyor

  merhaba,
  Sadece 2 gündür klima araştırması yapıyorum ve şunu fark ettim, Ortadoğu ve Avrupa’nın belki de en büyük klima pazarı olan Türkiye’de çok ciddi bir yerli ürün gömme kampanyası var, üstelik bu kampanyayı körükleyende kendi insanımız. Malzeme kalitesi ve verimlilik açısından elbette başka markalar daha iyi olabilir ancak bu firmaların nasıl iyi olduklarını unutmayalım, Japon ürünlerini iyi yapan ilk önce Japon halkı oldu Güney Kore içinde aynı şey geçerli, iyi veya kötü bakılmaksızın milliyetçi yaklaşımla bu milletler kendi ürünlerini alıp kullanarak onlara bir şans verdi. sonuçta ne kadar para o kadar ar-ge ve o kadar kaliteli ürün. O nedenle milliyetçi ve Atatürk’çü geçinen bizlerin de biraz FEDAKARLIK yapıp yerli ürün kullanması gerekir diye düşünüyorum.

 87. Yunus diyor

  Merhaba erdem beyr bende salondaMSZ -GF 60 VE. yatak odada mzs- DM 35 VE. Mitsubishi electric var ve Aralık 2017 detoplam fiyatları 9800 TL ye peşin almıştım GF ile DM serisini kalite olarak yorumlarmısınız teşekkürler

 88. Yücel Güner diyor

  Klima Tavsiyesi

 89. Senem diyor

  Erdem bey merhaba mitsubishi msz-hr42vf model klima hakkında ne düşünüyorsunuz bize bu klima için fiyat verdiler 5000 tl

 90. Mina diyor

  Saygılar ben yorumları okuyunca danışmak istedim Diyarbakır’da yaşıyorum yaklaşık 30mkare salonuma 3bin 3;5 liralık ayırdığım maliyetle klima almak istiyorum buralar çok sıcak malum en büyük derdim fatura açıkcası ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler

 91. Abdulkerim diyor

  Erdem bey Selamun Aleyküm. Öncelikle kolay gelsin. Yeni evlilik yapacağım ve aylardır klima arayışı içindeyim. Babamın evinde mitsubishi heavy 24 lük klima var. Oturma odasında kurulu ve kapısı açık diğer odaları çok rahat soğutuyor. Çok memnunuz klima dan. Yakıt 120 130 TL geliyor yazın 6 ay boyunca 1 saat bile kapatıyoruz! Şimdi bende kendi evime almak istiyorum. Lakin mitsubishi alamam çok pahalı. Şu an baymak 24 lük klimayı araştırma sonucunda buldum. En iyisi o geliyor bana. Fiyat bütçem 5 bin ile 5500 tl arasında. Elektrik faturası çok gelmesin ve evimin bir kaç odasını ve koridorun havasını kırsın istiyorum. Çok soğutmasına gerek yok. Lütfen ama lütfen yardımcı olur musunuz? Öneriniz var mıdır klima için. Saygılarımla kolay gelsin…

 92. Enver. Köksal diyor

  Erdem bey merhaba sakaryada oturuyorum evim tribleks her kat 3 oda var her kat 100 mt kare bize hangi klima önerirsiniz veya Multi sistem olanların hangisi bizim için daha iyi olur bütçe sorun deyil teşekkür ederim

 93. ali diyor

  tech-worm’daki en-iyi-klima-markasi-hangisidir-klima-onerisi/
  Sizen copy paste yapmış galiba.
  Emeğinize sağlık,daikin 12 lik almayı düşünüyorum

  1. Erdem Tezcan diyor

   Evet.İlk önce haber vermeden yayınladılar sonra uyardık. Kaynak olarak belirtmek koşuluyla diğer yazılarında yayınlayabilirsiniz dedik. Bunu da sonradan koymuşlar herhalde

 94. Necmeddin diyor

  Merhabalar Ekrem bey. İyi ki size rast gelmişim. O kadar klima sitelerini okudum. Sizin kadar açıklayacı ve tecrübeli birisine rastlamadım. İlk öncelikle size teşekkür ederim bizleri aydınlattığınız için.

  Erdem bey ben Sivas’ın köyünde ikamet ediyorum ama geçici olarak burada memurum. Geçen kış odun kullandım ve oduna da 3.500 TL para verdim. Bu yıl ise oduna vereceğim parayı klimaya vermek istiyorum. Oturduğum oda 16 m2. Buranın kış soğukluğu -10’a kadar görüyor. Ekim,Kasım ve Aralık ayları ortalama tahminimce 0 ile -6 dereceyi görüyor. Ocak ve Şubat ayları tahminimce -6 ile -10’u görüyor. Ve de klima almış iken şöyle bir şey düşünüyorum. Btu yüksek olanı alayım yarın birgün şehre taşındığımda odanın m2’si fazla olursa taşındığım yerde de kullanırım diye düşünüyorum. Farzedelim klima aldık. Klima soba kadar olmasada odamı ısıtır mı? Farzedelim klima aldık. Kışın sabah ortalama 7,8,9 ya da saat 10 gibi klimayı açmayı gece ise 12’ye kadar klimayı açmayı düşünüyorum. Aylık bana fatura ne kadar gelir. Size rastlamasaydım inanın Demirdöküm almayı düşünüyordum ama yazınızı okuduktan sonra Demirdöküm marka almaktan vazgeçtim. Acilen bugün ya da yarın cevap verirseniz hangi klimayı almam için sevinirim hemen acilen klima almayı düşünüyorum. Çünkü 30 Haziran ÖTV son gün. Şimdiden teşekkür ederim sizlere. Allah’a emanet olun

  Not: Lojmanda oturuyorum. Lojman yeni. 3 katlı. Ben 2.ci katta oturuyorum. Benim altımda ve üstümde kimse oturmuyor. Alt katın altında da kimseler oturmuyor. Lojmanın giriş yeri oturma çay içme yeri. Ben köyde öğretmen değilim. İmam-Hatib görevliyim.

 95. Baran Çırpıcı diyor

  Merhaba yeni açıalcak 140 m2 eczanemiz için klima bakıyorum.
  2 adet 24000 btu luk kaste tip almayı düşünüyoruz. Kaset tipleri hakkında bir tavsiyeniz var mıdır?

 96. murat diyor

  iyi günler ERDEM bey 4 yıl önce mitsubıshı electric krigamine m sz- fh 25 ve klima aldım malatyada kullanıyorum hem kış hem yaz 2 odayı da soğutup ısıtıyorum 1 oda 16 mt k diğer çocuk odası 12 mt k bayi 12 binliği önermemişti bu kilimada 10 binlik iş görür diye aldım pişman olmadım her iki odayı gayet iyi soğutup ve ısındırıyor çoook memnun kaldım size soracağım soru DAİKİN uru sarara ftxz 35n niye çok pahalı mitsubishi electric krigamine 12 binlik ortalama 7 binle 8 bin arası daikin ise 10 binle 12 binlira arası bu kadar fark niye daikine verilir bu para bilmediğimiz bir özellikmi var sizlerden bu konuda cevap bekliyorum .

 97. bozkurt özserezli diyor

  erdem bey
  öncelikle iyi bayramlar dilerim . umarım sağlık başta olmak üzere iyisinizdir. yazınızı ve yorumları okudum

  Eşimle Ankara’da yaşıyoruz. Yeni bebeğimiz oldu. iklim değişikliği vb. sebepler sonrasında, klimaya reddine daha fazla direnmeme kararı aldık.

  Bebek sebebiyle, bizim için en elzem konu “hava filtre teknolojisi” yazınızda bu hususu dile getirmemişsiniz.

  BTU hesabı, coğrafi konum (bölge katsayısı) ile sadece metrekare hesabı arasında çok büyük fark oluyor. Bu farkın fazla olması hk bir not düşülmemiş. Ankara’da yaşıyoruz; kuzey cephe, bizim salonumuz 40m2 ve yatak odamız 20m2

  son olarak ve belki de en önemlisi, klima markası, yorumlarda : “bütçe sorununuz yoksa Mitsubishi Electric veya Daikin’den vazgeçmeyin deriz.” demişsiniz ancak edindiğim izlenim, nezdinizde, Mitsubishi electric daha ağır basıyor.

  Bu ikisi arasında, filtre, ısıtma, yedek parça (servis) vs. hususları ele alırsak, hangisi ön plana çıkacaktır.

  şu anda temmuz sonuna yaklaşıyoruz ve galiba fiyat bağlamında en hatalı satın alma zamanı. Ancak bu hususta da bir fikir verebilirseniz sevinirim. Her hangi bir maddi kısıtlamam yok, çok abartılı olmadığı sürece bir üst limitim yok.

  değerli yazınız ve aktardığınız bilgi için tekrar çok teşekkür ederim.

  tekrar iyi bayramlar dilerim

  saygılarımla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.