Hangi Klimayı Almalıyım? En İyi Klima Tavsiyeleri 2017-2018

Yaz, kış derken bir mevsimin diğerini kovaladığı şu günlerde her zaman gerekli bir ihtiyaçtır Klima. Bu yüzden Klimalar hem yazın hemde kışın kullanılabilen yani hem soğutma hem de ısınma için kullanabilen cihazlardır. Peki, en iyi klima hangisi? Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? İşte klimalara dair her şeyi bulabileceğiniz En İyi Klima Tavsiyeleri.

Hangi Klimayı Almalıyım?

Siz de bir klima almak istiyorsunuz ancak hangi marka klima alacağınız konusu ile alakalı kafanız şu sorularla hayli karışık. Hangi klima markası daha iyi, en iyi klima hangisi? En İyi Klima Tavsiyeleri nelerdir? Hangi klima daha az elektrik yakıyor? En az elektrik yakan klima hangisi? En dayanıklı klima markası hangisi? En iyi soğutan ve sıcaklık yayarak ısıtan klima markaları hangileri gibi aklınızda birçok soru var.

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

İşte bu yazımızda, hangi klima markasının daha iyi olduğunu, hangi marka klimanın daha uzun ömürlü, hangi marka klimanın daha dayanıklı, hangi marka klimanın en iyi fiyat ve performansa sahip olduğuna yönelik sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

En İyi Klima
En İyi Klima

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima tercih ederken birçok faktöre dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususları başlıklar halinde aşağıda sıraladık.

En İyi TV Tavsiyeleri 2018 Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

1-Fiyat:

Klima tercihi yaparken ilk yapmanız gereken şey; klima için ayıracağınız bütçeyi belirlemek. Bunu yaparken de tercih edeceğiniz klimanın hem performansı, hem uzun yıllar arıza çıkarmadan çalışması çok önemlidir.Bunları sağlarken de elbetteki fiyatın doğru belirlenmesi çok önemli.

Bazı iyi klimalar size pahalı gelebilir ama bu klimalar hem performans açısından hem de elektriği az yakmaları açısından cebinizi güldürürler. Bazen de tonla para verdiğiniz ünlü ve pahalı bir klima markasından yeterli performans alamazsınız. Diğer taraftan ucuza kaçayım derken büyük sorunlarla yani kötü performans, sürekli arıza ve yüksek elektrik faturası ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Ancak size vereceğimiz klima tavsiyeleri sayesinde çok uygun fiyata en iyi performansa sahip klimaları alabilirsiniz.

Bu yüzden alacağınız klimanın ne fiyatı yüksek ne de çok düşük olsun. Burada önemli olan fiyat-performans dengesidir. İnternet çağında olduğumuzu unutmayın ve bu teknolojinin nimetlerinden muhakkak yararlanın. Siz iyi kullanamazsanız bile güvendiğiniz insanlara muhakkak internetten araştırma yaptırttın. Yoksa bir bayinin stok fazlası bir ürününden fazladan pirim kazanma düşüncesinin kurbanı olabilir ve düşük performanslı,sürekli arıza çıkaran kötü bir klima alabilirsiniz.

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

Aşağıda verdiğimiz klima modelleri fiyat-performans açısından en makul modellerdir. Ayrıca önerdiğimiz modellerin 9,12,18,24,36 BTU değerinde olmalarına göre fiyatlarının arttığına dikkat edin.

2-Mevsim:

Klimayı hangi nedenle alacağınız çok önemli. Yazlık mı kışlık mı? Çünkü bazı klimaların ısıtma bazı klimaların ise soğutma özelliği iyi performans gösterebiliyor. Her iki özellik bakımından performansı iyi olanlar da var tabi. Biz her iki özelliğe de sahip olan klima tavsiye ediyoruz.

Klima Seçimi
Klima Seçimi

3-Enerji;Inverter mi, Invertech mi?:

Klimanın enerji kategorisi doğru seçilmelidir. A Sınıfı olan tüm modeller ama eğer mümkünse A+++ sınıfı klima modeller tercih edilmelidir. Bu hem yüksek performans hem de az enerji harcanması yani az fatura demektir.

Klimalardaki COP ve EER Değerleri Nedir?

COP, Performans Katsayısı anlamına gelir.Klimanın bir birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade eder. A enerji sınıfından olan klimaların COP değeri 3.60 ve üzerindedir. COP değeri, 3.60’ın ne kadar üstüne çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak yüksek verimle ısıtır.

EER ise, Enerji Tasarruf Oranı anlamına gelir. EER değerinin yüksekliği klimanın daha az enerji harcayarak o kadar çok soğutma yapmasını sağlar. 3,20 ve üzerindeki değere sahip EER klimalar, A enerji sınıfına sahiptir.

Klimalar, Enerji Sınıflarına göre AC Motor ve DC motor olmak üzere genel olarak 2’ye ayrılırlar.

AC olanlar yani bilinen adı ile B Tipi Klimalar eski tip elektrik sistemi ile çalışırlar. Elektrik tüketimleri yüksektir ve bu nedenle AB ülkelerinde yasaklanmıştır.

DC Motor yani bilinen adı ile inverter klimalar ise elektrik akımından çektikleri az elektrik ile maksimum verim sağlarlar.

Klima modelleri ise; ikiye ayrılmaktadır. Süper Invertech ve Süper Inverter klimalar.

Süper Inverter klimalar; -15 dereceye kadar soğutma yapabilirler ve %50’ye varan enerji tasarrufu sağlarlar.  2007 yılında pazara sürülen bu ürünler oldukça yaygındır. Inverter klimaları neredeyse tüm markalar üretmektedir.

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

Süper Invertech klimalar ise DC Motorlu klimaların geldiği son noktadır. Ortamda bulunan kişilerin beden ısılarına, hareketlerine ve oda içerisinde kimsenin olup olmamasına göre çalışabilen sessiz klimalardır. Performansları oldukça yüksek olan bu klimalara akıllı klima da diyebiliriz.  

En İyi TV Tavsiyeleri 2018 Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

4-Kullanım Yeri, Alanı, Amacı ve Tercih:

Almayı düşündüğünüz klimayı hangi şehirde, nerede, hangi katta ve hangi sıklıkta yani günde ortalama kaç saat kullanacağınız, kullanım alanının yükseklik ölçüleri, arakat mı çatı katı mı olduğu, izolasyon durumu diğer önemli özelliklerdir. 

Bu yüzden Klimalar; Kaset Tipi, Kanallı Tipi, Tavan Tipi, Duvar Tipi, Salon Tipi,Yer Tipi olarak kullanım yerlerine göre sınıflandırılır.

Örneğin Adana gibi sıcak bir yerde kullanılan klima ile Erzurum’da kullanılacak klima aynı olmaz. Ayrıca Tavan Tipi Klima kullanılması gereken bir alana Duvar Tipi Klima takarsanız klima veriminde düşmeler meydana gelebilir. Öncelikle bunları belirlemelisiniz. 

En iyi Klima Marka Önerileri için şuradaki Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Kullanım Alanı

Yukardakilerden belki de en önemlisi klimayı nerede kullanacağınız sorusudur. Klimayı geniş bir salonda mı, küçük bir büroda mı yoksa açık bir ofiste mi kullanacaksınız. Çünkü geniş bir salonunuz varsa 9 BTU’luk bir klima yetmeyebilir ya da küçük bir alanda kullanacaksanız 36 BTU’luk bir klimaya fazla para vermeye hiç gerek yoktur.

BTU Nedir
BTU Nedir

BTU Nedir?

BTU, kısaca ısı birimi diyebiliriz.Klima alırken en dikkat edilmesi gereken değerdir. Klimaların 9000, 12.000, 18.000, 24.000, 36.000 gibi BTU değerli modelleri vardır ve bunlar 9’luk, 12’lik, 18’lik, 24’lük, 36’lık kısaltmalarla ifade edilirler.

(1 British Thermal Unit =1.055 joules).

BTU belirlerken basit bir matematiksel hesaplama yapmanız yeterlidir. BTU hesabına göre kullanılacak alana en uygun, en çok verim alınacak klima modelinin tercih edilmesi çok önemlidir.

Klima BTU Hesaplama Formülü ise oldukça kolaydır.

Soğutma gereksinimi (Btu,h) = Bölge Katsayısı x Soğutma alanı(m2)

Bölge Katsayısı ise bölgeden bölgeye değişiklik gösteren bir değerdir.

Bölge Katsayıları:

Akdeniz -445

Doğu Anadolu -308

Ege -423

Güney Doğu Anadolu – 462

İç Anadolu -346

Karadeniz -385

Marmara -395

Örneğin 25 metre karelik bir salonunuz var ve Marmara Bölgesinde yaşıyorsanız:

395 X 25 = en az 9875 BTU değerinden yukarı mesela 12 BTU’luk bir klima işinizi görecektir.

Böylece klima tercihi yaparken 12 BTU yetecek bir yere 18’lik ya da 24 BTU yetecek bir yere 9 BTU’luk bir klima almazsınız. Piyasada 18 BTU’luk diye satılan ama 15-16 BTU’luk bir ısı değerine sahip klimalara da dikkat edin.

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

5-Montaj:

Belki de en önemli husus desek yeridir. Zira çok iyi bir klima alsanız bile montajı iyi yapılmamışsa paranız çöpe gitmiş demektir. Bunun için özellikle ithalat garantili veya Türkiye’de yaygın teknik servise sahip firmaları tercih etmelisiniz. Çünkü ileride karşılaşılabilecek olası arıza ve bakım durumlarında teknik servis desteği alabilmek çok önemlidir.

Bu yüzden aşağıdaki Klima montajında dikkat edilecek hususları mutlaka okuyun.

Klima Montajı
Klima Montajı

Klima Montajında Dikkat Edilecek Hususlar:

 • Montaja gelen servis elemanlarının maalesef eğitim sertifikası olması gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Bu yüzden servis elemanlarının çalışmasına dikkat edin mümkünse yanlarında durun.
 • Öncelikle iç ve dış ünite için yer seçimi yapılmalıdır.
 • İç ve dış ünite konsollarının sağlam ve su terazisinde düzgün şekilde asılması önemlidir.
 • Tesisat borusu alüminyum değil bakır olmalıdır. Genelde 20 mt den fazla boru kullanımı teknik olarak doğru değildir.
 • En iyi Klima Marka Önerileri için şuradaki Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

 • Montaj setinde kesinlikle uygun kesitte kırık veya ezik olmayan bakır boru kullanılmalıdır.
 • Bakır boru tesisatı estetiğe uygun olarak kamufle edilmelidir.
 • İlerde sorun çıkmaması için drenaj hattına doğru eğim verilmelidir.
 • Drenaj çıkışının doğru yere ulaştırılması gereklidir.(atık su, pis kokuya gelmemelidir.)
 • Rekor bağlantıları için düzgün, kaideye uygun havza açılarak uygun güçle sıkılmalıdır.
 • Enerji hattının uygun bir şekilde bağlandığından emin olunmalıdır.
 • En İyi TV Tavsiyeleri 2018 Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

 • Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

 • Vakum soğutma sistemleri için en önemli işlemdir. En iyi klima sizde olsa da eğer Vakum yapılmazsa boruların içinde kalan nem, cihazınızı içten içe çürütecektir.
 • Montajda vakum yapılıp yapılmadığına özellikle dikkat edin. Eğer servis ekibi yapmazsa montaj tutanağına bunu belirtip imzalayın.
 • İlk çalıştırma testi yapılmalı ve müşteriye kısa bir kumanda kullanım bilgisi verilmelidir.
 • Son olarak klimanın çalışırken çok sesli olup olmadığını test edin.

İhtiyacınız üzerine klima alıp lüzumsuz yere masraf etmeyin yukarıdaki hususlara mutlaka dikkat edin.

Çok uzattık gibi gelebilir ancak bunlar oldukça önemli bilgiler ve maalesef es geçilmeye gelmiyor.

2018 İçin En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

En İyi Klima Tavsiyeleri

Tıpkı otomobillerde olduğu gibi klima modellerini de genel olarak Giriş, Orta,Üst ve Extreme Segment olmak üzere 4’e ayırabiliriz. Bu yüzden her segmente uygun klima önerisinde bulunacağız.

Segmentleri birbirinden ayıran özellikler; malzeme kalitesi, soğutma-ısıtma performansı, enerji tüketimi ve tabi ki fiyattır.

Yaptığımız araştırmalarda Mitsubishi Electric, Daikin, Toshiba ve Panasonic gibi Japon şirketlerinin klimalarını diğerler markalardan üstün bulduk. Ayrıca Çin firması olan Midea‘nın da çok olumlu yorumlarına rastladık.

Son olarak; Mitsubishi firmasının Mitsubishi Electric ve Mitsubishi Heavy Industries olmak üzere 2 ayrı klima firması var. Bunları birbiriyle karıştırmayın. Ancak hangisi daha iyi derseniz; Mitsubishi Heavy Industries‘de iyi bir marka ama Mitsubishi Electric bir kaç adım önde diyebiliriz.

Ayrıca Mitsubishi Electric‘in internet satışı bulunmuyor. Bayiler arası fiyat farkları olabilir. Sıkı pazarlıkla aşağıda verdiğimiz kampanya fiyatlarının bile altında özellikle nakitte çok indirimli bir şekilde Mitsubishi Electric klima alabilirsiniz.

En iyi Klima Marka Önerileri için şuradaki Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

Markaları sıralayacak olursak;

Mitsubishi Electric > Daikin > Toshiba > Panasonic >  Midea

En İyi Klima Tavsiyeleri
En İyi Klima Tavsiyeleri

2017-2018 Yıllarının En İyi Klima Önerileri ve Fiyatları 

Giriş Segmenti

Mitsubishi srk 25 zm-s
Mitsubishi Heavy Srk 35 zmx-s

Mitsubishi Heavy SRK 35 ZMX-S-1500 TL

Airfel AS09-0933-INV-1500 TL

Airfel LTXN25U 9 Klima-1700 TL

Midea Blanc MSMAAU-09HRDN1-1800 TL

Midea Fairwind MS12FU-09-1850 TL

Uğur USMARTPlus 12-1850 TL

Orta Segment

Midea Mission
Midea Mission

*Midea Mission modelinin fiyat performans açısından çok beğenildiğini gördük. Sıcak günlerde -20 dereceye kadar soğutma yapabilmesi ve aynı şekilde soğutma performansı ile öne çıkmış şuan için orta segmentte alınabilecek en ideal klima diyebiliriz.

Midea Mission MSMBBU-09 Klima-2500 TL

Midea Mission MSMBBU-12-3015 TL

Midea Modernstar Elegance MSEW-12-2000 TL

Midea Blanc MSMABU-12HRDN1-2100 TL

LG Sirius Deluxe AS-W096J1R0 9000 BTU (Smart) -2400 TL

Alarko Carrier XPower Gold 53UQV025H-2500 TL

Mitsubishi Heavy Ind. SRK 25 ZMP-S-2500 TL

Daikin Tegora FTXB25B-2500 TL

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

Daikin N Serisi ATXN25NB7-2500 TL

Daikin Tegora FTXB35B-2950 TL

Daikin N Serisi ATXN35NB7-2950 TL

Uğur USMARTPlus 18-2950 TL

Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

En İyi TV Tavsiyeleri 2018 Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

Midea Modernstar Elegance MSEW-18-2960 TL

LG Prestige Inverter AS-W096MMF0-2980 TL

Mitsubishi Heavy Ind. SRK35ZG-S – ZGX -3000 TL

Alarko Carrier XPower Gold 53UQV035H-3080 TL

LG Titan Deluxe AS-W096MMS4-3150 TL

Midea Blanc MSMAAU-18HRDN1-3250 TL

Panasonic KIT-E9 QKE Etherea-3300 TL

LG Sirius Deluxe Inverter AS-W186K1R0 (17060 BTU) – 3330 TL

Toshiba Suzumi RAS 13 S3KV-3500 TL

LG Titan Deluxe AS-W126MMS4-3650 TL

Mitsubishi Electric MSZ-SF25VE-3600 TL

Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE-4100 TL

Alarco Carrier XPower Gold 53UQV050H-4129 TL

Midea Blanc MSMADU-24HRFN1-4150 TL

Mitsubishi Electric MSZ-EF25VE2W-4200 TL

Mitsubishi Electric MSZ-EF25VE2B-4250 TL

Daikin N Serisi ATXN50NB7-4300 TL

Daikin Tegora FTXB50B-4400 TL

Mitsubishi Electric MSZ-EF25VE2S-4450 TL

2018 İçin En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

Üst Segment

LG Titan Deluxe AS-W096MMS4
LG Titan Deluxe AS-W096MMS4

 

Panasonic KIT-E15 QKE Etherea-4500 TL

Toshiba Suzumi RAS 18 S3KV-4695 TL

Mitsubishi Elect. MSZ-SF35VE2W-4800 

Mitsubishi Elect. MSZ-SF35VE2B-4850 TL

Midea Premier MS11P1U-09-4890 TL

Mitsubishi Electric MSZ-HJ50VA-4940 TL

Alarko Carrier XPower Gold 53UQV060H-5100 TL

Midea Premier MS11P1U-12-5200 TL

Daikin Shira FTXS20K-5479 TL

Mitsubishi Electric MSZ-SF50VE-5600 TL

Mitsubishi Electric MSZ-EF42VE2B-5650TL

Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Panasonic KIT-E18 QKE Etherea-5660 TL

Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE-5670 TL

Mitsubishi Electric MSZ-HJ60VA-5800 TL

Mitsubishi Electric MSZ-EF42VE2S-5850TL

Daikin Shira FTXS25K-5900 TL

Panasonic KIT-E21 QKE Etherea-6255 TL

Daikin Emura FTXJ35LW 6600 TL

En İyi TV Tavsiyeleri 2018 Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Mitsubishi Electric MSZ-EF50VE-6600 TL

Mitsubishi Electric MSZ-EF50VB-6650 TL

Mitsubishi Electric MSZ-GF60VE-6700 TL

Daikin Shira FTXS42K-6700 TL

Daikin Shira FTXS35K-6720 TL

Mitsubishi Electric MSZ-EF50VE2S-6850 TL

Mitsubishi Electric MSZ-HJ71VA-6870 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN25VGW-6940 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN25VGR-7155 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN25VGV-7155 TL

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Mitsubishi Electric MSZ-LN35VGW-8005 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN35VGR-8255 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN35VGB-8255 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN35VGV-8255 TL

Extreme Segment

Daikin Ururu Sarara FTXZ50N
Daikin Ururu Sarara FTXZ50N

Daikin Shira FTXS50K-10.000 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN50VGW-10.085 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN50VGR-10.400 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN50VGB-10.400 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN50VGV-10.400 TL

Panasonic KIT-E28 QKE Etherea-10.700 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN60VGW-11.475 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN60VGR-11.830 TL

Mitsubishi Electric MSZ-LN60VGB-11.830 TL

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Mitsubishi Electric MSZ-LN60VGV-11.830 TL

Daikin Ururu Sarara FTXZ25N 11.600 TL

Daikin Ururu Sarara FTXZ35N 12.900 TL

Daikin Ururu Sarara FTXZ50N 15.800 TL

Bu Yazıya Bakmadan Kahve Makinesi Almayın!!! En İyi Kahve Makinesi Tavsiyeleri

En İyi TV Tavsiyeleri 2018 Yazımıza bakmadan TV Almayın!!!

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri !!!

Hangi Kombiyi Almalıyım? En İyi Kombi Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Akıllı Telefon Tavsiyeleri

2018 İçin En İyi Powerbank Tavsiyeleri

ÖNERMEDİKLERİMİZ:

Bunların dışında; Samsung, Bosch,York,Sigma,Fluo,Vestel, Arcelık, Beko, Gree, Haier, Haier üretimi ECA, Aux, Baymak, Demirdöküm, Altus, Regal ve SEG gibi firmaların klimaları hakkında pek fazla olumlu kullanıcı yorumuyla karşılaşmadık. Bu yüzden her ne kadar bazı modelleri çok ucuz gibi görünse de bu markaların klimalarını tavsiye etmiyoruz.

Bir başka yazımızda buluşmak dileğiyle.

NOT: Sizlerin de tavsiye edebileceği ya da etmeyeceği klima marka ve modellerinin performanslarını aşağıya yorum olarak yazıp klima alacakların fikir sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca almayı düşündüğünüz klima modeli hakkında bize soru sorarak bilgi alabilirsiniz!

Bütçeniz belli değilse Her Bütçeye Uygun Klima Tavsiyeleri yazısına da bakabilirsiniz!!!

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

170 Yorumlar

 1. Erdem Tezcan diyor

  Haklısınız Mustafa bey. Zaten Mitsubishi Electric sf35 yazımızda da tavsiye ettiğimiz güzel bir model.Bizde ucuza kaçmayın uzun vadede kazanırsınız kanaatindeyiz.