Google Project Fi ile Sınırsız Veri Planı

Google tarafından sunulan düşük maliyetli kablosuz internet hizmeti Google Project Fi, AT & T, Sprint, Verizon ve T-Mobile gibi operatörler tarafından sunulan internet tarifelerine benzer sınırsız bir veri planı sundu.

Google, Project Fi’yi  Nisan 2015’te, yalnızca tükettikleri verileri ödemek isteyen kullanıcılar için esnek bir seçenek olarak tanıtmıştı. Bununla birlikte, o zamanlar Project Fi çok veri tüketen kullanıcılar için iyi bir seçenek değildi ve geleneksel veri taşıyıcılarının (diğer operatörlerin) sunduğu sınırsız veri planlarına göre iyi bir seçenek olarak durmuyordu. Artık bu sorun ortadan kalktı ve Google’da internet tarifelerindeki rekabette yerini aldı.

Google Project Fi ile Sınırsız Veri Planı

Project Fi başlangıçta, aylık 20 ABD Doları tutarında bir tarife türü sunuyordu. Müşterinin kullandığı her 1 GB veri için ise 10 ABD dolar tutarında bir ücret talep ediliyordu. Çok fazla veri kullanmayan müşteriler için bu fiyat biraz düşüktü ancak fazla video tüketen kullanıcılar için ilave 10 Dolar masraf pek cazip değildi.

Tüm bunların ardından Google şirket Blog’undaki yayında Bill Project for Protection‘ı duyurdu. Google’ın sunduğu bu yeni hizmet mevcut Project Fi planının basitliğini sınırsız veri planlarının esnekliği ile birleştiriyor.

Bill Protection ile, müşteri ne kadar çok veri kullanırsa kullansın, veri ücreti 60 Dolar ile sınırlandırılıyor. 20 Dolar taban ücretiyle birleştirildiğinde ise, Project Fi kullanıcılarının şu anda 80 Dolara kullandığı sınırsız bir veri planına ortaya çıkıyor. Yani bu yönüyle daha ekonomik bir tarife sunulmuş.

Google Project Fi
Google Project Fi

Veri ücreti sınırı ve müşterilerin ödeyecekleri maksimum tutar, Project Fi grup planlarına göre değişiyor. Örneğin, iki kullanıcı için, aylık maksimum ücret, taban ücret ve sınırsız veri de dahil olmak üzere 135 Dolar olarak belirlenmiş. Bu tutar Üç kullanıcı için 170 Dolar, Dört kullanıcı için 205 Dolar olarak belirlenmiş.

Ayrıca Google, müşterilerin Bill Protection’dan nasıl etkilendiklerini öğrenmeleri için oldukça kullanışlı bir hesap makinesini yayımladı.

Ancak sınırsız veri planında diğer operatörlerin yaptıklarına benzer bir handikap var. Eğer bir kullanıcı bir ayda 15 GB’a ulaşırsa veri hızı  yalnızca temel çevrimiçi hizmetler için 256 kbps’a düşürülüyor(Ülkemizdekine benzer). Diğer taraftan 15 GB’ın aşağısındaki hızlara erişmek isteyen kullanıcılar, tüketilen 1 GB başına 10 Dolar tutarında normal ücret ödemek zorunda kalıyorlar. Ancak Google, Project Fi kullanıcılarının yüzde 1’inden daha azının bu kadar çok veriyi tükettiğini belirtiyor.

Google Project Fi ve Diğer Operatörler

Proje Fi planının diğer operatörlere kıyasla bir avantajı, bireysel kullanıcıların kendilerinin 80 Dolar‘dan daha az ödeme yapabileceklerini gösteriyor olması. Diğer operatör kullanıcıları sınırsız veri planlarını kullanımdan bağımsız olarak belirli bir maliyetle kurarken, Project Fi müşterileri, veri ücreti sınırına ulaşmazlarsa, tükettikleri veri kadar ödeme yapıyorlar.

Maalesef şimdilik Project Fi yalnızca  Google’ın kendi Pixel ve Pixel 2 akıllı telefonları da dahil olmak üzere belirli Android akıllı telefonlar için kullanılabiliyor.

Bakalım yakında ülkemizde de Google ya da başaka operatörler benzer hizmetler sunacaklar mı?

teknoveri.com

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.