Google, Jobs API ( Go-To) İş Toplama Sitesini Başlattı

Google, yaptığı yeni bir açıklamada Google Jobs API ( Go-To) yani iş arama teknolojisinin başlatıldığını duyurdu.

Google, geçen ay yapılan  Google I/O 2017 etkinliği öncesinde Google for Jobs adlı yeni bir teknolojiyi kamuoyuna duyurmuştu. Google Salı günü yaptığı yeni bir açıklamada ise Google Jobs API ( Go-To) yani iş arama teknolojisinin başlatıldığını duyurdu.

Bu uygulama ile Google, kullanıcılarının mobil cihazlarda veya kişisel bilgisayarlarda iş aramasına yardım edecek. Web’deki birçok farklı siteden çekilen sonucu bir dizi filtreden geçirecek.

Google Alphabet‘in CEO’su Sundar Pichai, geçtiğimiz yıl, iş arama yeteneklerinde makine öğrenimini artırmak için makine öğrenme modeli olan Google Jobs API‘den bahsetmişti. Google’ın bu iş için çok fazla zaman, emek ve kaynak harcadığını belirtmişti.

Google Jobs API Özellikleri

Google Jobs API
Google Jobs API

Google Jobs API, hem işverenlerin hem de iş arayanların ihtiyaçlarıyla eşleşen sonuçları sunmak için iki patentli ontolojiyi kullanmakta. Bu uygulama Standart Mesleki Sınıflandırmaya dayanan mesleki ontolojiyi kullanıyor.Ayrıca 30 geniş iş kategorisini, 1,100 meslek ailesini ve 250,000 adet mesleki kategoriyi içeriyor.

Google arama teknolojisi, kullanıcıların iş aramalarını otobüs, tren veya araba gibi çeşitli kriterlere göre (örneğin, toplu taşıma mesafesi veya belirli ulaşım yöntemleri) filtreliyor.

Ayrıca kıdem, fayda, istihdam türüne veya diğer bilgilere göre filtreleyebiliyor. Google, Google Jobs API‘yi Johnson & Johnson , FedEx, CareerBuilder ve HealthSouth gibi bazı ünlü firmalarla test etmiş durumda.

TechNewsWorld’e verdiği demeçte Pichai, “Johnson & Johnson’daki işlere başvuranların yüzde 18’inin teknolojiyi kullandıktan sonra iş bulma ihtimalinin daha yüksek. Bu teknoloji perakende işler gibi arama yapmanın zor olduğu işler de dahil olmak üzere her düzeydeki deneyim ve ücret seviyesinde iş arayabildi” dedi.

 

Pichai,”İş arama, kişinin hayatındaki en önemli aramalardan biridir. Dünyanın her yerinde en büyük şirketleri her zaman çalışan arar. İnsanların iş bulmasına yardımcı olmak için yeniliklere odaklanmaya devam ediyoruz. Yaklaşık 5.000 çalışanımızın tek görevi iş arayanları işe alabilmek için en iyi şansı sağlayan teknolojileri ve hizmetleri inşa etmeye çalışmak.” diyor.

Johnson & Johnson‘dan Sjoerd Gehring, “J & J kariyer sitesinde yer alan uygulama adayların şirket genelinde açık pozisyonlar elde etmelerini çok daha sezgisel ve ilgili bir şekilde bulmalarını sağlıyor. Tamamen farklı arama teknolojisine ve sınıflandırmaya dayanan Google Jobs API adayın kaçırdığı daha alakalı işleri bile bulabiliyor. Sonuçta, adaya daha uygun iş imkânı sunarak daha ekonomik fırsatlar yaratıyor” diyor.

Tehlike seviyesi

Google ürün müdürü olan Nick Zakrasek, Google’ın LinkedIn, Monster, WayUp, DirectEmployers, CareerBuilder, Glassdoor ve Facebook gibi bir takım farklı organizasyonlarla çalıştığını belirtti.

Google Jobs API : Go-To
Google Jobs API : Go-To

Google, üçüncü parti platformlar ve büyük ya da küçük doğrudan işverenler de dahil olmak üzere tüm iş verenler için açık belgeler yayınlıyor. Böylece yeni iş yerleri daha hızlı keşfedilebiliyor.

Stratecast / Frost & Sullivan‘dan Michael Jude’ye göre bu teknoloji, birden fazla sitede iş aramayı bir merkezde topluyor. Gerçekten de, doğrudan 3 milyon işverenden gelen iş taleplerinin çoğu, başka hiçbir iş arama ortamında yer almadan Google Jobs API‘ye düşüyor.

Google’ın sözcüsü Susan Cadrecha, “Bu teknolojinin sunduğu hizmetin gerçek anlamıyla nasıl çalıştığına dair  hiçbir bilgi yoktu. Bu yeni özellikle istihdamın zaman içinde listelenmesi için doğrudan veya aracı platformlardan gelen büyük-küçük ölçekli iş taleplerini ayrıntılı olarak anlatan ayrıntılar yayınlıyoruz “diyor.

Facebook ürün yöneticisi Gaurav Dosi, “Doğru işi daha hızlı ve daha kolay bulmak için iş bulma yeteneğini Facebook’da başladık. İş arayan ve işverenlerin Facebook’un iş bulmada kendilerine yardımcı olduğunu söylemelerini duymamız bizi çok heyecanlandırdı. Google’ın bu teknolojisinin de herkesin iş aramasını daha kolay hale getireceğini düşünüyoruz.” diyor. Ancak Frost‘dan Jude ise, Facebook’un sosyal medyada iş arama seçeneklerinden daha etkili olmadığını söylüyor.

Google’ın Bundan Karı Ne?

Midia Research analisti Zach Fuller, yeni iş arama teknolojisinin iki amacı olacağını söylüyor.

Birincisi Google, yetenek arayıcısı olarak hareket ederek AdWords tabanlı reklamcılığın portföyünü çeşitlendirip  ilave gelir sağlayacak. İkincisi bu teknoloji Google AI’nın (Artificial intelligence-Yapay Zeka) yetenekleri için bir test alanı görevi görecek. Yapay Zeka, Google için ilerde temel bir teknoloji olacak. Onu bu projede test ederek bilgi sahibi olmaya çalışacağını düşünüyorum” diyor.

Tirias Research‘in temel analisti Jim McGregor ise, “Google’ın bunu yapmak için ne kadar emek harcadığını merak ediyoruz. Google, belki de kendi şirketinde çalışacak yetenekleri bulmak için ek bilgi topluyor. Ancak bu teknoloji dünyanın en büyük arama motoru Google’ı kullanan insanlar için doğal bir yöntem olabilir. Çünkü Google her yerde yer alıyor ” diyor.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.