Google DeepMind İnsanlığı Yok Edebilir

Google, Yapay Zekanın İnsanlığı Yok Etmemesi için Çalışacak Etik Birimi Oluşturdu.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Sun’da dün Artificially Intelligent (AI) yani Yapay Zeka projesinin olası zararlarını içeren oldukça dikkat çeken bir makale yayınlandı. Bilindiği üzere Yapay Zeka (AI) üzerine çalışan DeepMind şirketi, Demis Hassabis, Shane Legg ve Mustafa Suleyman tarafından 2010 yılında İngiltere’de kurulmuş ve Google tarafından satın alınmıştı. Google’ın DeepMind olarak adlandırdığı bu ekibin başlangıçtaki en büyük hedefi, dünyanın en zorlu oyunlarından birisi olan Go’daki en usta oyuncuyu yenmekti. Şimdi de aynı ekip bu süper zeki bilgisayarların tüm insan ırkını yok etmeyeceğinden emin olmak istiyor.

Bu amaçla Google, süper zeki bilgisayarların insanlığı yok etmesini engelleyecek çözümler üretecek olan bir etik birimi kurdu.

Google DeepMind

Yapay zeka hayatımızı kolaylaştıracak bir güce sahip olabilir ancak bu güç kontrol altına alınmazsa insan yaşamını çok derinden değiştirebilirler.

Yapay Zeka
Yapay Zeka

Katil robotlar ilk bakışta bilim kurgu filmlerinde ya da romanlarda geçen uzak karakterler gibi gelebilir. Ancak uzmanlar yapay zekaya sahip robotların nasıl programlanması gerektiği hakkında çok hassas ve dikkatli davranmazlarsa korkarız bu gerçek olabilir.

DeepMind herkes tarafından oldukça zor olduğu bilinen çok eski bir Çin oyunu olan Go’yu alt etmek için yapılmış ve bu yüzden teknoloji yatırımcılarından milyonlarca yatırım almıştı. Daha sonra bu fikir gelişti ve bugünkü halini aldı. Son zamanlarda gizli ve çok ileri bir proje üzerinde çalıştığı bilinen DeepMind’ı üretecek olan Google’ın bağlı olduğu ana şirket olan Alpahabet’in üzerinde bu etik kurulun oluşturulması için ciddi bir kamuoyu baskısı oluşturuldu. Nihayet Google yapay zekayı etik kurallara uygun bir şekilde üreteceğine dair söz vermişti.

Eski Bir Çin Oyunu: Go
Eski Bir Çin Oyunu: Go

İşte Google’ın DeepMind Ethics and Society adını verdiği bu etik biriminde çalışacak bilim adamı ve geliştiricilerin, yapay zeka olarak üretilecek olan bu süper bilgisayarların topluma verebileceği etkileri hakkında oldukça temkinli olmaları gerekiyor.

Fakat burada kritik olan konu bu algoritmaların toplum üzerine olabilecek olası riskleri.

Yapay zekanın bu olası zararları, sosyal adaletin sağlanmasına yönelik yıllarca yapılmış zorlu çalışmaların tersine çevrilmesini neden olabilir.

Google
Google halihazırda yapay zekayı, meşhur arama motoru hizmetinin daha etkin olması için kullanıyor.

Bilgisayarlar zaten, ırk ve cinsiyet ayrımı gibi temel şeyleri insanlardan öğrenirler. Eğer geliştirilecek ürünler yetersiz veya eksik programlanmış sistemler olursa, hastanelerde hastalara zarar verebilir yada fabrikalarda ağır makinaların bozulmasına sebep olabilir.

Ayrıca büyük bilgiler içeren ve çok önemli sistemlerin bulunduğu platformların güvenliklerini riske atabilir. Tesla’nın patronu Elon Musk, geçtiğimiz aylarda yapay zeka tehlikesine dikkat çekmek için “Yapay Zekanın Kuzey Kore’den daha tehlikeli” olduğunu söylemişti.

Peki Yapay Zeka Hangi İş Kollarına Zarar Verebilir?

Yapay zekanın hayatımıza girmesiyle birçok meslek grubu bundan etkilenecek.

Örneğin;

Eğitim: Yapay zeka ile birlikte öğretmenleri unutun. Onların yerine hiçbir duygusal yanı olmayan bilgisayarlar öğrencilere not verebilir, sınav yapabilir.

Doktorlar: Bilgisayarlar belki de daha fazla detaylı ve doğru bir şekilde insanlara teşhis koyabilir ardından da tedavilerini yapabilirler. Bu makinalar belki de kanser gibi zor hastalıkları bile belki de tedavi edebilirler.

Ulaşım: Taksi, tren, özel servis elemanları ya da lojistikte çalışanların yerine belki de otomatik iş yapan bu makinalar hayatımızda yer alabilir.

Yapay Zeka Her Alanda
Yapay Zeka Her Alanda

Memurlar: Bilgisayarlar toplumsal hayat için daha etkili kararlar alıp bütçeleri ayarlayabilirler.

Avukatlar: Hukuki tavsiyeleri bilgisayarların algoritmasından alabilirsiniz. Hem de yüzlerce hatta binlerce sayfa hukuki dokümanı okumadan en iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Perakande Sektörü: Satış elemanlarını unutun bunların yerine sizi alışveriş yaparken takip edip en iyi ürünü en iyi fiyata hiç karşılaştırmadan alabilirsiniz.

Yapay Zekada Son Durum

Geçtiğimiz günlerde söz konusu şirketin yöneticilerinden Verity Harding ve Sean Legassick bir blogda:

“Tarihin de gösterdiği gibi, teknolojik yenilikler kendi içinde daha geniş bir toplumsal ilerlemenin garantisi değildir.

Yapay zekanın gelişimi önemli ama karmaşık sorular meydana getirebilir.

Yapay zekanın topluma ve yaşamımıza yapacağı etki, şansa bırakılacak bir şey değildir.

Söz konusu bu zararlara karşı fayda sağlayacak sonuçlar ve koruyucu kurallar, en baştan aktif olarak geliştirilmelidir.

Ama yapay zeka gibi karmaşık olan bir alanda, bunun yapılması daha kolay”

açıklamasında bulundular.

DeepMind
DeepMind Şirket Yöneticileri

Saygın akademisyenlerin olduğu ve bağımsız olarak görev yapacak bu etik kurul altı kişiden oluşuyor.Bu üyelerin görevi bilim insanlarına tavsiyelerde bulunmak olacak.

Deepmind Etik Kurulu; Oxford Üniversitesinden ünlü fizik Profesörü Nick Bostrom, Manchester Üniversitesinden ekonomi profesörü Diane Coyle,  Princeton Üniversitesinden Bilgisayar Bilimleri ve Halkla İlişkiler Uzmanı Edward Felten, Küresel Isınma ve Değişimi Uzmanı Christiana Figueres , sivil toplum kuruluşlarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara hizmet veren McKinsey de çalışan bir uzman olan James Manyika ve Birleşmiş Milletler’de danışman olan Profesör Jeffrey Sachs’dan oluşacak.

Bakalım bu etik kurul, yapay zekayı kontrol altına alabilecek mi?

teknoveri.com

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.