Bu Gece Büyük Bir Meteor Dünyaya Çarpabilir

3200 Phaethon adlı 5 km çapındaki meteor bu gece 10’da Dünyamıza çarpabilir. Phaethon, şimdiye kadar dünyanın karşılaştığı en korkunç 3.büyük meteor ve bu gece Dünyaya çarpabilir!

Korkunç büyüklükteki meteor için NASA,  “potansiyel olarak tehlikeli” ifadesini kullandı. NASA’nın açıklamasına göre 3200 Phaethon meteoru gezegenimize doğru 72,000 km/h hızla yaklaşıyor.

5 km çapındaki asteroid, şimdiye kadar güneş sistemimizde keşfedilen en büyüklerden birisi. Bu kadar büyüklüğüne rağmen hala 66 milyon yıl önce dinozorları yok eden Chicxulub asteroidinin sadece yarısı kadar büyüklükte.

3200 Phaethon Meteoru Yaklaşıyor
3200 Phaethon Meteoru Hızla Yaklaşıyor

Bununla birlikte, bir ihtimale göre ise, Dünya’nın güneşin etrafında tekrar yörüngesinde dolaşmaya başlamasından önce, 3200 Phaethon meteoru üzerimizden teğet geçebilir. Ve bu akşam 10’da Dünya’ya en yakın olduğu noktaya gelecek.

3200 Phaethon Grafiksel Görünüm
3200 Phaethon Grafiksel Görünüm

Meteorun tehlike potansiyeli bulunmayabileceğini de düşünen uzmanlar, Dünya’nın yörüngesinden 2 milyon mil yani 3.218.688 kilometre uzaktan geçeceğini ifade ediyorlar.

NASA: “3200 Phaethon potansiyel olarak tehlikeli”

NASA internet sitesindeki açıklamasında : “Bu durumun asteroidin mutlaka Dünyaya çarpacağı anlamı taşımadığını ancak potansiyel olarak tehlikeli ve böyle bir tehdit olasılığının var olduğu “nu belirtti.

Bilim insanları ise, bu olağan dışı yakınlığın, asteroidin görüntülerini yakalamalarına ve güvenilir bir 3B modelini bir araya getirmelerine olanak sağlayacağını umuyorlar.

Diğer taraftan eğer asteroid Dünyamıza çok yaklaşırsa, yıldız gözlemcileri bir teleskopla iyi bir macera yaşayabilirler.

Asteroide adını veren Phaethon, güneşi gökyüzüne çeken eskiden Yunanlıların inandığı güneş tanrısı Helios’un oğlundan adını almıştır.

Ayrıca bilim insanları tam emin olmasa da bu hafta her Aralık ayında geri dönen müthiş Geminidler’in geri gelmesini bekliyor. Geminidler ilk kez 1862 yılında, antik dönemdeki Perseidler ve Leonidler gibi diğer meteorlardan daha sonra gözlemlendi.

3200 Phaethon Meteoru
3200 Phaethon Meteoru

Dünya’nın atmosferine belli bir açıyla girdikleri için, Geminidler diğer kuyruklu yıldızlara göre daha yavaş bir kapanma hızına sahipler.

Hava üflerken yanarlar ve yaklaşık 79,200 mil yani 127,460 kilometre hızla yol alırlar. Buna karşın Perseidler, 133,200 mil yani 214,364 kilometre hızla Leonid’ler ise 162,000 mph’de yani 260,713 kilometre hızla Dünya’ya yaklaşırlar.

Umarız bu asteroid Dünyamıza çarpmaz ve hepimize müthiş bir göz zevki sunar. Eğer öyle olursa bu gece teleskopu olanlar, gece 10’da 3200 Phaethon meteorunu görmek için gökyüzüne baksalar iyi ederler.

Keyifli seyirler.

Kaynak: express.co.uk

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.