Galaxy Note 8, iPhone 8 Plus’tan Daha İyi Çıktı

Galaxy Note 8 mi yoksa iPhone 8 Plus mı daha iyi performansa sahip? Cevabı haberimizde.

Bildiğiniz gibi birkaç haftadan beri satışta olan Samsung Galaxy Note 8 in artık yeni ve dişli rakipleri var: Apple iPhone 8 ve 8 Plus.

Apple’ın telefon modellerinin Samsung’a göre donanım olarak geride gözükse de daha iyi performansa sahip olduğunu iddia edenlerin sayısı hiçte az değil. Ancak Note 8’inde S Pen özelliği, ekranın daha iyi olması, belleğinin (RAM) yüksek olması vs. gibi öne çıkan özellikleri var.

Bizce ise Galaxy Note 8’in en önemli özelliği iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’dan daha hızlı performansa sahip olması.

Galaxy Note 8

Neden mi?

Aslında halihazırdaki modeller de dahil olmak üzere Samsung’un diğer telefon modelleri de hız olarak yavaş değildi. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse Samsung modellerinin uygulamalarda gösterdiği performans emsallerine göre pek hızlı değildi. Çünkü Samsung uygulamalarda gösterilecek hızdan ziyade batarya ömrüne odaklanmış ama Note 7’de yaşanan batarya patlaması ile uzunca bir süre şok yaşanmıştı.

Geçen yıl Note 7’lerde yaşanan bu büyük talihsizliklerin Note 8’de de yaşanmaması için bu sefer Samsung’un oldukça hassas davrandığını söylemek mümkün. Bu yüzden bataryanın yanı sıra Note 8’de aynı şirketin diğer bir iddialı modeli olan Galaxy S8’e göre bile küçük de olsa performansın yükseltildiğini görüyoruz. Özellikle Note 8’in en önemli özelliği olan yüksek belleği (6GB,4GB gibi) onun arka planda çalışan uygulamalarının gözle görülür derecede daha iyi performans göstermesine sebep oluyor.

Note 8 ve S8

Galaxy Note 8 mi, iPhone 8 Plus mı?

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü Forbes dergisinde yayımlanan bir bir karşılaştırma videosunda (Videoyu aşağıda görebilirsiniz.) Galaxy Note 8’in bu yüksek performansı ispatlandı.

Bu habere göre Apple’ın iddialı modeli iPhone 8 Plus’ın, Samsung Galaxy Note 8 ile arasındaki rekabette kıl payı geride kaldığı anlaşılıyor. Söz konusu durum özellikle çoklu ve hızlı kullanılan uygulamalarda daha çok kendisini hissettiriyor. Aslında yapılan bu ayrıntılı karşılaştırma bize yapay bechmarklardan (karşılaştırma) daha fazla şey anlatıyor.

Söz konusu videoya göre ilk açılışta iPhone 8 Plus; Facebook, Instagram, Photoshop Mix gibi bir çok uygulama ve oyunda daha hızlı gibi gözükse de daha sonra aynı uygulamalar yeniden açıldığında gösterdiği yüksek performansla Galaxy Note 8 yarışta üstünlüğü eline geçiriyor.

Kazanan: Galaxy Note 8

Note 8 test boyunca bu uygulamalar her açıldığında kararlı ve hızlı bir şekilde oldukça aktif bir görünüm sergiliyor. Aynı uygulamalar iPhone 8 Plus’ta açıldığında ise iPhone süre olarak biraz daha gerilerde kalıyor.

iPhone’un iyi bir telefon olduğu inkar edilemez ama Apple bu uygulamalar için arka planda çalışan kendi uygulamalarını kasıtlı olarak sınırlandırmış. Belki gösterilecek bu iyi performans ilerde çıkacak iPhone 10,11,12… gibi modellere bilerek bırakılmış olabilir. Ya da bu eksiklik Apple tarafından henüz fark edilemedi ve yeni bir güncellemeyle bu açığı kapatılacaktır veya şirket politikası böyle olabilir ama şimdilik bilemiyoruz.

Özetlemek gerekirse; iPhone 8 Plus’ın arka planda çalışan uygulamaların performansını etkilemesi nedeniyle hızının Note 8’e göre geride kaldığı ve rekabette Note 8’in arkasında kaldığı anlaşılıyor.

Bahse konu videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Bir başka ayrıntılı incelememizde buluşmak dileğiyle.

teknoveri.com

Kaynak: Forbes

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

2 Yorumlar

  1. Semih ADALI diyor

    Bazı sitelerde Note 8 ile iPhone X’i karşılaştırıyorlar.Aslında bu yazıda olduğu gibi Note 8 iPhone 8 Plusla karşılatırılabilecek bir telefon.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.