Facebook’un 5 Yıllık Yapay Zeka Planı

Mike Schroepfer, 2008’de VP mühendislik olarak Facebook’a katıldığı zaman, en acil sorumluluklarının “tekerlekleri otobüse tutturmaya çalışırken tepeden aşağı inmek” olarak tanımlıyor. Ve ekliyor; “İnsanlar sadece siteyi ölçeklendirerek onu çalıştırmanın ve oradaki tüm teknik zorluklarla uğraşmanın ne kadar zor olduğunu unutuyor.”

Facebook’un Yapay Zeka Planı

Facebook’ta geçiridiği 5 yılın ardından, Schroepfer, Mart 2013’te Facebook’un CTO’su seçildi. Şirketi kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, hizmetin teknolojik geleceği hakkında ciddi düşünmelerini sağlamak için “Yapay Zeka (AI) ” hizmetinin yeterince iyi durumda olduğunu hissetti. Bu düşünceden çıkan sonuçlar arasında AI’nın bir sonraki büyük sınır olduğunu ve Facebook’un bunu ciddiye alması gerektiği de bulunuyordu.

Şirket, Facebook AI Research (FAIR) adlı bir grup kurdu ve bilgisayar efsanesi Yann LeCun’u bu grubu geliştirmek için işe aldı.  Zuckerberg Aralık ayında NIPS’de (şimdi NeuralIPS), makine öğrenme alanının ana konfabını resmen ilan etti.

Bu hafta NeuralIPS 2018 ile birlikte Facebook, FAIR’in beşinci yıl dönümünü kutluyor. Schroepfer, bu hafta başlarında araştırma kuruluşunun bugüne kadar kaydettiği ilerlemeyle ilgili konuşmak üzere konferansa katılmak üzere Montreal’deydi. Schroepfer,2013 yılında, Facebook’un araştırma konusundaki geleceği hakkında konuştuğu bazı kişilerin, daha açık uçlu bir bilimsel çalışma için bir laboratuvar yaptığını hatırlatıyor.

Bununla birlikte, Zuckerberg, Facebook’un Mart 2014 anlaşmasının Oculus’u almasını gerektiren VR ve AR gibi diğer birkaç alanla birlikte AI’nın özel ilgi uyandırdığı bir dönüm noktasında olduğu sonucuna varmış. Schroepfer, “Teorik alandan çıkmış ve pratik değer sağlamada ya da buna yakın olan şeyleri istiyorsunuz. Ama yine de S eğrisinin alt kısmında bulunuyorsunuz” diyor. “Yapay zekanın anlamı çözmek için AI’nin hala çok bilinen ve çözülebilir sorunları bulunuyor. ”

Facebook Artificial Intelligence

FAIR, Facebook’un diğer hizmetlerinin yanı sıra Instagram ve diğer ürünlerden kaynaklanan bu problemleri çözmek için çalışıyor. Facebook, ürünlerinin uygulamasının ötesinde işin önemi anlamış gibi görünüyor. Örneğin, makine öğrenim modellerini oluşturmak için FAIR’ın açık kaynaklı araç takımı PyTorch, Google’ın popüler TensorFlow’larıyla rekabet ediyor ve kısa süre önce kendi rakiplerinden olan Microsoft’tan destek aldı .

Schroepfer, bugün, “Üzerinde çalıştığımız ilk şey Bilgisayar karşısında maruz kaldığımız ilk kaza değil” diyor. 2013 yılında, kedilerin fotoğraflarını tanımlamak için AI kullanmak gibi bir teknolojik hala zihinlerde.

O zamandan beri, Facebook ve bilişim endüstrisinin geri kalanı büyük AI girişimlerinde bulundu. Bilgisayarların sadece yüksek doğruluk veren makineler değil,insanları algılamakla kalmayıp aynı zamanda ne yaptığını da anlamaları mümkün kılacak bir şey olduğu ortaya kondu. Örneğin bugün Facebook, arama geliştirmek, çeşitli türlerde sakıncalı içerik tespit etmek ve görme engelli kullanıcılar için fotoğrafların açıklamalarını otomatik olarak oluşturmak amacıyla FAIR kaynaklı teknolojiyi kullanıyor.

Schroepfer, bir çok makinenin görüşünün gündelik gerçeklik gibi sıradan bir gerçeklik olarak hissedilmesinin bunun başarısının kanıtı olduğuna inanıyor. “Bir şey çözüldüğünde, basit ve heyecan verici değil ve herkes bir yıl önceyi unuttu, gerçekten zordu.” diyor.

Bununla birlikte,göründüğünden daha fazla zor problemler var. 2016 yılında, Facebook’un Microsoft’la birlikte katıldığı F8 konferansında önemli bir tema olan botlarla ilgili konuşmada yakında bilgisayarlarla iletişim kurmanın birincil yolu olabileceği yönündeki söylemleri heyecanlı bir beklentiye yol açtı. Bilgisayarların artık, GO ve  transcribing audio gibi görevlerde bir dizi uzman insanı yenebilir olsa da onlarla rekabet edilmesi pek mümkün görünmüyor.

Gerçek diyalog sistemleri – bir zamanlayıcı için ne sorduğunuzu veya hava durumunun ne olduğunu anlayabilen şeyler değil, sizinle bir konuşma yapabilen ve üç kelimede daha önce söylediğin şeyi hatırlayabilen ve ona sesini verebilen bir sistem oldu diyor Schroepfer.

MODERATÖR MAKİNELER

Şu anda, Facebook’un en yüksek profilli zorlukları, sahte haberle mücadele, nefret söylemi ve platformun yalnızca sağlığını değil toplumun kendisini tehdit eden diğer kötüye kullanım biçimleri gibi ağır konuları içeriyor. Şirket, 2018 yılında, binlerce ek içerik moderatörünü işe alarak , bu sorunlara neden olan insan zekası miktarını önemli ölçüde geliştirdi. Bu, AI’nın Facebook’un en ciddi sorunlarına büyülü bir panzehir olmadığını vurguluyor olsa da, bilgisayarlar zaten ideal bir şekilde ilk önce ortaya çıkmadan önce, istenmeyen içeriklerin ağdan uzak tutulmasıyla ilgili çok sayıda iş yapmıştır.

Schroepfer, ayrıca “Facebook’un ağda polislik yapmak için AI’yı kullanma başarısının, daha iyi bilmediği bir hayal kırıklığı olduğu kabul ediliyor. Şirketin şeffaflık raporunu gerekçe göstererek veriler insanların önünde haklı durumda oluyor” diyor.

Bu yılın Temmuz ve Eylül ayları arasında, Facebook’un standartlara aykırı içerik konusunda harekete geçtiği örneklerin% 96’sı, herhangi bir üyenin söz konusu öğeyi bildirmeden önce bir öğeyi ele geçirmesini içeriyordu.

Yine de, diğer Facebook yöneticileri gibi Schroepfer, şirketin seçimlerin bütünlüğünü korumak gibi konularda söz konusu olduğunda çok fazla çalışması gerektiğini anladığını vurguluyor.  FAIR araştırmacıları, diğer Facebook çalışanları ile bu tür sorunların çözümünde aktif olarak işbirliği yapıyorlar. Schroepfer, “Bu türden farklı sanal ekiplerin , AI’dan poliçeye kadar uzanan yelpazedeki konu uzmanları ile bir araya geldiğini ve bu konuda iyi olacağımız bir yola girdik” diyor.

Facebook hizmetlerinin içeriğinin değerlendirilmesi, FAIR’ın çalışması için her zaman merkez olacak. Ama organizasyon gelişmeye devam ediyor. Son zamanlarda robotik uzmanları işe alınıyor.

FAIR mühendisleri, MRI taramasını hızlandırmak için AI kullanımını araştırmak üzere New York Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla çalışıyorlar. Schroepfer, “Tam zamanında 4X ila 8X azalma sağlayabilirsek ekonomik açıdan bir oyun değiştirici ve daha büyük bir  popülasyona ulaşırız” diyor.

 FAIR’ın AI İle Geliştirilmiş Sağlık Hizmeti

Schroepfer, FAIR’ın AI-geliştirilmiş sağlık hizmetine adım atması, şirketin araştırma kolunun, dünyanın bir çok büyük problemini bir arada tutan Google Alphabet tarzı bir fabrikası olmasını istediğinin kanıt olarak görmüyor.Schroepfer, diyor. “Çarpıcı bir gelişme kaydettik. Ama artık bitmek üzere bir yerimiz yok, ve her zaman küçük bir gelişme kaydettiğimizde, ürünlerimiz üzerinde büyük bir etkisi oluyor.Henüz bir zafer turu atılması gerektiğini düşünmüyorum” diyor.

teknoveri.com

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.