Facebook Bölünmüşlüğe Çare Olmak İstiyor

Facebook'un yeni grup özellikleri, bölünmüş farklı siyasi görüşlere sahip insanların yakınlaşmalarını sağlayabilir mi?

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım ağı Facebook, yalnızca herkesle bağlantı kurmakla kalmıyor. Şimdi de insanların bölünmüşlüğüne yardım etmek istiyor.

Son altı aydır, Mark Zuckerberg, Silikon Vadisi dışındaki insanlarla görüşmek için ABD’yi turluyor. Facebook’un kurucusu ve CEO’su, yol boyunca Michigan’daki Ford fabrikası işçileri, Wisconsin’deki sığır çiftçileri ve New Orleans’daki toplum liderleriyle bir araya geldi.

Chris Cox
Facebook Ürün Şefi Chris Cox

Zuckerberg’in uzun zamandır arkadaşı ve şirketin ürün şefi olan Chris Cox, sosyal ağları her ay kullanan yaklaşık 2 milyar insandan bazılarıyla gerçek bir inceleme yaptı. İki haftada bir Facebook Gruplarından topluluk liderleriyle onlardan neye ihtiyaç duyduklarını öğrenmek için bir araya geldi.

Cox ve Zuckerberg, şirketin “dünyayı daha açık ve bağlı hale getirmek” misyonunun müjdesini vermişti. Ancak geçtiğimiz Perşembe günü, Chicago’daki Facebook Topluluk Zirvesi açılışında ünlü şirket, bu misyonda bir değişiklik yapıldığını açıkladı.

Buna göre Facebook’un yeni misyonu: “İnsanlara topluluk kurma ve dünyayı birbirine yakınlaştırma gücü verin.”

Chris Cox, bir konferansta  “Artık hizmetlerimizde çok sayıda insan bağlı.Bunu yakınlığa doğru ilerletmek istiyoruz – bu da bağlılığın ötesinde bir şey.” dedi.

Facebook Grupları, Hillary Clinton grubu, Pantsuit Nation veya kadın motosikletçiler grubu gibi genel haber akışınızın dışında bulunan kamu ve özel topluluklarıdır. Cox, bu tip grupların yöneticileri ile görüşüyor. Hatta bir gezi, grafik tasarımcılarla buluşmak için onu bu yılın başlarında Lagos’a, Nijerya’ya kadar götürdü..

Facebook’un Gruplara yatırım yapmasının iyi bir nedeni var. Bir ürünü Facebook’ta daha fazla insan paylaştığında, pazarlamacılar ve reklam verenler daha çok kazanabilirler. Gruplar hizmeti, insanların ürünlerini daha spesifik yollarla paylaşması için bir yol olabilir. Facebook, bir sürü genç kullanıcının vakit geçirdiği Snapchat gibi rakiplerini savuşturmaya çalıştığı için bu işe önem veriyor.

facebook-grup
Facebook Grupları

Facebook ve Daha Önemli Sorunlar

Bu arada, Zuckerberg ve ekibi son zamanlarda şirketin bazı diğer sorunlarıyla uğraşıyor. Başkan Donald Trump’ın başkanlık seçimini kazanmasının ardından yapılan bazı haberlerde, Facebook’ta paylaşılan yalan haberlerin seçim sonucunu etkilediği iddia edilmişti. Şirket ayrıca Facebook Live yoluyla sitede yaşanan şiddet ve ölümden sorumlu olmak gibi sorunlarla mücadele ediyor.

Şubat ayında düzenlenen bir şirket etkinliğinde Zuckerberg, şu an dünyada “daha fazla bölünme” olduğunu iddia eti. Bu yüzden insanların birbirleriyle daha fazla konuşması gerektiğini söyledi. Groups özelliğinin bunun olmasına yardım edebileceğine inandığını ifade etti.

Zuckerberg Perşembe günü Chicago’da yapılan bir konuşmada “Çevrimiçi topluluklar fiziksel topluluklarımızı daha güçlü yapıyor” dedi . Facebook’un, toplulukları zaten insanlara önermek için yapay zeka programlarını kullanmaya başladığını ve bunun işe yaradığını söyledi.Ayrıca genel sosyal dokumuzu güçlendirerek ve dünyayı birbirine daha yakınlaştıracağını söyledi.

teknoveri.com

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.