En İyi Facebook Alternatifleri

Artık sizde Facebook’tan sıkılmış ve facebook alternatifleri var mı diyorsanız bu yazı tam size göre.

Facebook’un belki de son birkaç yılın sahte haberler ile başı dertte.Bu yüzden Facebook’un markalardan, işyerlerinden ve yayıncılardan gelen Haber Akışı trafiğini azaltma sözünü duymuşsunuzdur. Haberleri öncelikle Facebook’tan alırsanız, önümüzdeki aylarda Haber Akışınızda giderek artan bir boşluk fark edebilirsiniz. Belki eskiden olduğu gibi habercilerle etkileşim kurmayı özleyeceksiniz. Hikayeleri beğenmek, makaleler paylaşmak vs. Bu şeyleri özlemeseniz bile Facebook’tan haber almak zorundasınız.

Neyse ki, haber ve haber toplama uygulamaları, telefonunuzda veya masaüstü web tarayıcınızda giderek artmakta ve Facebook popülerüliğini gideek yitirmekte. İşte bizde kullanılabilirliklerine,  tasarımlarına ve sosyal paylaşım özelliklerine dayalı olarak Facebook yerine kullanabileceğiniz 6 uygulamayı inceledik. İşte Facebook Alternatifleri listesi.

Nuzzel

Facebook alternatifleri listemizin başında Nuzzel yer alıyor. Nuzzel hesabınızı Twitter, Facebook ve LinkedIn hesaplarınız ile senkronize ederek sosyal ve mesleki ağlarınızda dolaşan en iyi makalelerin ve videoların bir özetini görebilirsiniz.

Simgesi bir kirpi olan Nuzzle, bu platformlardaki arkadaşlarınızın okudukları ve tartıştıkları şeyleri araştırır ve hep sıcak bir haberler bulursunuz. Yakın çevrenizin dışında neyin popüler olduğunu görmek için arkadaşlarınızın ne okuduğuna bakın. Bu yayını, uygulamanın sol üst köşesinde bulunan açılır menüden bulabilirsiniz.

Nuzzel
Nuzzel

“Arkadaşlarınızın Arkadaşları” seçeneğinin hemen altında, tüm platformun genelindeki en popüler haber hikayelerini görmek için “En İyi Nuzzel” ‘a göz atabilirsiniz. Uygulama aynı zamanda kendi bülteninizi oluşturmanızı sağlıyor. Arkadaşlarınızla kolayca paylaşılabilen en iyi öykülerden oluşan bir de haber akışı var.. Uygulamayı iOS veya Android’de bulunabilirsiniz.

ZIG

ZIG
ZIG

Facebook alternatifleri listemiz de sırayı Zig alıyor. Eğlence ve siyaset hakkındaki haberlerden istifade edenler mutlaka Zig’i denemeli. Zig, ilgi alanlarınızı ve sosyal medya alışkanlıklarınızı Facebook ve Twitter hesaplarınızdan çıkararak, beğeneceğiniz ve eğilimli olduğunuz görüntü ve videoların akışını sağlayabiliyor. Eğlence, moda, müzik, politika ve spor gibi kategorilerdeki en önemli haberleri inceleyebiliyorsunuz. Ayrıca, uygulamanın sol üst köşesinde, Zig’in en iyi öykülerinden derlenen ve her şeyi kapsayan bir “Zig Akışı” var. İlginç bir başka ek, A’dan Z’ye ünlüleri listeleyen ünlü indeks bulunuyor.Bu indeks belirli bir kişi hakkındaki makaleleri göstermekte. Haber hikayelerini paylaşmak da eğlenceli. Çünkü Zig’in hikayelerine kendi özel tepkilerinizi eklemenize izin veren “Zig React” adlı özel bir özelliği var. Yani illa emoji kullamak zorunda değilsiniz. Daha sonra bu tepki imgesini Instagram, Twitter, Facebook, iMessage veya e-posta üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Zig şimdilik sadece iOS’ta bulunuyor.

Digg

Digg
Digg

Facebook alternatifleri listemiz de sırayı Digg alıyor. Uzun süredir internette yer alan bir uygulama olan Digg ,her ne kadar bir yönetim değişikliğine gitmiş olsa da internette nelerin sıcak ve taze olduğunu keşfetmek için harika bir hizmet olmaya devam ediyor. Digg eğlencenin önceliğini belirtir. Siyasi haberlerden ziyade gençlerin birbirlerine imeydan okumaları,teknoloji haberleri, haftalık notalar, viral köpek videoları ve hikayelerden oluşan bir seçime sahip. İçerik paylaşımı söz konusu olduğunda Digg Messenger, Twitter ve Facebook yoluyla hikayeleri paylaşmayı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda bir Facebook yayınını “beğenebileceğiniz” gibi bir hikayeyi de “digg” leyebilirsiniz.

Her bir digg, bir upvote gibi davranır ve bir hikaye ne kadar fazla oylanırsa o kadar çok kullanıcı bu içeriği görecektir. Hikayeleri daha sonra okumak için de kaydedebilir ve Pocket veya Instapaper’ı kullanırsanız, Digg sizin için o uygulamalara hikayeler gönderebilirsiniz. Üstelik hem iOS  hem de Android’de kullanabilirsiniz.

Flipboard

Flipboard
Flipboard

Facebook alternatifleri listemiz de sırayı Flipboard alıyor. Flipboard’u ilk açtığınızda, uygulama size “Tutkunuz nedir?” diye sorabilir. Ya da “Ne ile ilgileniyorsun?şeklinde bir soru ile karşılaşırsınız. Uygulamanın özellikli ilgi alanları, dış politikadan yemek tariflerine kadar her şeyi kapsar ve hem muhafazakâr hem de liberal görüşler sağlamada dikkate değerdir. Örneğin “teknoloji” ye karar verdikten sonra, bunu ilgili hashtag’leri kişiselleştirebilirsiniz. Mesela #robots ve #drones gibi bir hashtag’i hızlıca kaydırıp bir dijital dergi olarak biçimlendirip günlük hikayeler koleksiyonu elde edebilirsiniz.

Flipboard’un listesinde bulunmadığı bir konu varsa, orijinal bir isim, kapak, katkıda bulunanlar ve hepsiyle ilgili bir dergi oluşturabilirsiniz. En güvenilir haber kaynaklarıyla dolu bir dergi seçebilirsiniz. Flipboard ayrıca Twitter, Facebook, LinkedIn, SoundCloud ve Tumblr gibi sosyal medya hesaplarıyla senkronize edilebiliyor. Hikayeleri bu ağlara paylaşabilir veya içeriği yalnızca uygulama içinde dolaştırabilirsiniz. Flipboard’da arkadaşlarınıza makalelerle bağlantılar içeren mesajlar gönderip veya arkadaşlarınızın paylaştığı hikayelere tepki gösterebilirsiniz. Flipboard’da ne kadar çok arkadaşınız varsa, Flipboard’da o kadar çok eğlenceli olacak!  Üstelik hem iOS  hem de Android’de kullanabilirsiniz.

En İyi Facebook Alternatifleri

Feedly

Feedly
Feedly

Flipboard gibi, Feedly de ilgi alanlarınızı karşılamak için özelleştirebileceğiniz bir haber besleyicisi. Özet etiketlerini, konuları veya yayın başlıklarını arayarak veya URL’leri girerek yayınınızı kişiselleştirebilirsiniz. Üstelik hem iOS  hem de Android’de kullanabilirsiniz. Ayrıca, popüler medya organlarını # tech, #culture ve #design’dan #comics, #travel ve #bake kategorilerine kadar toplayan “Web’in En İyisini keşfedin” işlevi de bulunuyor. Bir # tech özet akışı oluşturmak için #tech ‘i tıklayın; Feedly, The Verge, Engadget ve WIRED gibi # tech’in en önemli alakalı kaynakların bir listesini veriyor. Buradan, seçilen yayınlar ilgili hikayeleri #tech yayınınıza kanalize edebilirsiniz.

Bir makale yazdığınızda Feedly size Twitter, Evernote, OneNote, Pocket ve Instapaper gibi uygulamalar yoluyla paylaşma seçeneği sunar. Bir hikayeyi sonradan işaretleyebilir veya bir öyküyü “panolar” dan birine kaydedebilirsiniz. Yer imi yazılan öyküler toplanır. Belki en yeni #metoo haberini takip ediyorsunuz ve okuduğunuz tüm hikayeleri toplamak istiyorsunuz. Ya da makale okumak işinizin bir parçasıdır ve okuduğunuzu organize edecek bir yere sahip olmak kullanışlı olabilir. Haber hakkında gerçekten ciddiyseniz, Feedly’nin ücretsiz sürümünden Feedly pro’e aylık 5.41 $’a yararalanabilirsiniz. Bir Pro hesabı, vurgulanan kelimeler ve cümleler gibi şeyler yapmanıza ve bu kelimelerin bulunduğu diğer makaleler için Feedly’nin veritabanında arama yapmanıza olanak tanıyor. Hem iOS  hem de Android’de kullanabilirsiniz.

Apple Haberleri

Apple News
Apple News

Halihazırda bir iPhone veya iPad’e sahipseniz bir de Apple News‘u deneyin. Her iOS cihazına önceden kurulmuş olan Apple’ın haber okuyucu uygulamasının kullanımı oldukça basit. Apple News, ilgi alanlarınızı sormaz ve daha önce okuduğunuz kanallara ya da konulara dayalı olarak size en iyi hikayeleri ve trend hikayeleri sunar. Henüz Apple Haberler hakkında pek fazla şey okumadıysanız, “For You” bölümü çok etkileyici olmayacaktır, Ancak ne kadar çok okuduğunuza göre haberler daha iyi olacaktır.

İzlemek istediğiniz konuları, kişileri veya medya satış noktalarını seçerek kişiselleştirme işlemini hızlandırmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu konuda dijital asistan Siri de bir rol oynamakta ve size Safari ve uygulama kullanımınıza dayalı sizi ilgilendiren yayınlar önerebilir. Apple News, okundu makaleleri geçmişinizi kaydederken, istediğiniz zaman bir Apple News makalesinde bıraktığınız yere geri dönebilirsiniz. Hikayeleri Facebook ve Twitter ile paylaşabilse de, Apple News’deki paylaşım özelliklerinin boyutuna göre değişir. Bir sosyal haber ağı oluşturmak için bir yer olmayabilir, ancak sizi haberdar etmek için oldukça basit bir uygulama arıyorsanız, bir adım atın. Apple News tabi ki yalnızca şu adreste iOS cihazlarda sunuluyor.

Sizin önerdiğiniz uygulamalar hangisi?

teknoveri

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

2 Yorumlar

  1. senem diyor

    ModaSky kullanabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.