En Hızlı Kazanan Teknoloji Şirketleri

Teknolojinin hayatımızın bir parçası olması ile birlikte ünlü Forbes dergisinin listesinin son 10 yılında en ön sıralarında yer alan teknoloji devleri saniyeler içerisinde çok ciddi kazançlar elde etmekteler. Bu  teknoloji şirketlerinin büyüklüklerini görmek amacıyla ne kadar kazandıklarına gelin hep birlikte bakalım.

Teknolojinin hayatımızın bir parçası olması ile birlikte Forbes Dergisi tarafından düzenlenen America’s Fastest Growing Tech Companies (ABD’nin En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketleri) listesi belli oldu.Bu listeye göre son 10 yılında en ön sıralarda yer alan teknoloji devleri saniyeler içerisinde çok ciddi kazançlar elde etmekteler. Bu Teknoloji Şirketlerinin büyüklüklerini görmek amacıyla ne kadar kazandıklarına gelin hep birlikte bakalım.

İşte ‘Silikon Vadisi’nin dev teknoloji şirketlerinin saniyede kasalarına koyduğu miktarlar…

1. Apple

Apple

iPod’la sahalara geri dönen daha sonra önce iPhone sonra iPad derken teknoloji dünyasında öylesine büyük etkiler bırakan ürünler geliştirmeyi başaran Apple, bu ürünler sayesinde eski şaşalı günlerine çok çabuk döndü. Apple, Steve Jobs önderliğinde öylesine büyüdü ki bugün dünyada bir çok ülkenin bile hazinesinden daha fazla ciroya sahip durumda. Bugün ise yalnızca saniyede 243 bin 855 dolar ciroya ulaşan dev bir şirket olarak konumlanıyor. Apple’ın bu kazancının 52 bin 830 doları ise kar hanesine işleniyor.

2. Microsoft

Windows’un Sahibi:Microsoft

Windows markası ile PC işletim sisteminde lider durumda olan ancajk yavaş yavaş tahtı sallasanda yinede müstesna yerini koruyan Bill Gates’in şirketi Microsoft saniyede 111 bin 105 dolar kazanıyor. Microsoft’un bu kazancının 31 bin 1855 doları ise kar hanesine işleniyor.

3. Amazon

E-Ticaret Devi:Amazon

Ünlü e-ticaret devi Amazon hizmet verdiği sektörleri artırması ile birlikte büyümeye devam ediyor.Amazon, saniyede 106 bin 245 dolar kazanıyor. Amazon’un bu kazancının 405 doları ise kar hanesine işleniyor.

Teknoloji Şirketleri Listesinin Olmazsa Olmazı

4. Google

Teknoloji Şirketleri listesinin olmazsa olmazı: Google
Teknoloji Şirketleri listesinin olmazsa olmazı: Google

Neredeyse el atmadığı sektör kalmayan Google ise her geçen gün karına kar katıyor. Youtube’dan Android’e,Yapay Zeka‘dan, Sürücüsüz Otomobile kadar oldukça geniş bir yelpazede hizmet sunan Google saniyede 79 bin 245 dolar kazanıyor. Google’ın bu kazancının 18 bin 405 doları ise kar hanesine işleniyor. Google’ın çatısı altındaki diğer bir şirket olan YouTube ise saniyede 8 bin 10 dolar, Android işletim sistemi ise saniyede 7 bin 830 dolar kazanıyor.

5. Facebook

Facebook

Kurulduğu günden beri popülaritesini hiç yitirmeyen Facebook kaldığı yerden yola devam ediyor. Meşhur anlık mesajlaşma hizmeti WhatsApp’i de çatısı altına alna ünlü şirket saniyede 11 bin 205 dolar kazanıyor. Facebook’un bu kazancının 2 bin 160 doları ise kar hanesine işleniyor.

Yazımızı bitirirken şunları hatırlatmayı faydalı buluyoruz. Bu dev Teknoloji Şirketleri, oldukça büyük yatırım yapmalarının yanı sıra  insan kaynaklarının doğru kullanmalarının neticesinde böylesine büyük karlar elde ediyorlar.

Dileriz bu şirketlerden onlarcası hatta yüzlercesi, binlercesi ülkemizde de gelişir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

1 yorum

  1. Hani bana diyor

    Güzel bir araştırma inşallah birgün benide sitelerin en çok kazananlar arasında olur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.