Chromium Edge, Chrome Uzantılarını Destekleyecek

Bir Microsoft yöneticisine göre, özellik en azından yeni Edge tarayıcısı için planlanmış. Microsoft’un nasıl bir destek almak istediği henüz bilinmiyor. Eski EdgeHTML tarayıcı motoru, Microsoft Store’danUWP uygulamaları ve PWA’ları için Microsoft’u desteklemeye devam ediyor.

EdgeHTML’den Chromium’a geçerken, Microsoft tarayıcısı Edge,görünüşe göre birçok kullanıcı tarafından talep edilen ve Microsoft tarafından aşamalı olarak ihmal edilen bir özelliğe sahip. Bu yüzden gelecekte, Edge, Google Chrome için geliştirilen uzantıları desteklemelidir. Edge proje yöneticisi Kyle Alden “Mevcut Chrome Uzantıları’nı desteklemeyi amaçlıyoruz” diyor.  Ancak,yönetici desteğin nasıl uygulanacağını açık bıraktı.

Microsoft Edge

Microsoft şu anda uygulama mağazasında Edge için uzantılar sunuyor. Ancak, Chrome uzantıları yalnızca Chrome Web Mağazası’ndan kullanılabiliyor. Microsoft ve Google’ın Chrome Web Mağazası’nı Edge’te entegre etmeyi kabul etmesi, çok düşük bir olasılık. Ancak Microsoft, Chrome uzantı geliştiricileri için kendi mağazasını açabilir. Ancak, daha sonra kendi başlarına harekete geçmek ve ürünlerini Microsoft Mağazası’nda durdurmak zorunda kalacaklar. Böylece, Edge kullanıcıları otomatik olarak Chrome için kullanılabilen tüm uzantılara erişemeyecek.

Alden ayrıca Kenar Blink için HTML anahtarı Microsoft Store’dan mevcut UWP-uygulamalar ve PWAs için geçerli olmayacak. EdgeHTML ve JavaScript arama motorunu kesintisiz olarak kullanmaya devam etmelidirler.  Ancak Blink’e uyacak yeni bir WebView uygulaması olacak. Bu sayede geliştiriciler, uygulamalarında web içeriğinin sunumu için geleceği entegre edebilecekler.

Buna ek olarak, Microsoft, Chrome’un mümkün hale getirdiği gibi, doğrudan  tarayıcıdan değil, Progressive Web Apps (PWA) uygulamasına sadık kalacak. Bunun yerine, PWA’ların gelecekte de Microsoft Store’dan temin edilmesi gerekecek. 

Alden, “Henüz tüm ayrıntılara girmeye hazır değiliz, ancak yerel uygulamalar gibi davranan PWA’lar bizim için hala önemli bir prensip. Bu yüzden doğru sistem entegrasyonlarını doğru şekilde bulmaya çalışacağız.” diyor.

Microsoft, geçtiğimiz hafta sonunda Edge’in Google Chrome altyapısını ve dolayısıyla tarayıcı motorunda Blink ve JavaScript motoru V8’i alacağını doğruladı. Dönüşüm çeşitli avantajlarla sonuçlanabilir. Edge kullanıcıları da gelecekte Windows 7 ve 8.1 altında sunulacak – bugüne kadar,tarayıcı Windows 10 için ayrılmıştı- ve eski işletim sistemi sürümleri Internet Explorer 11 ile içerik uyumlu olmalıydı. Ayrıca, macOS için gelecekteki Edge olacak. Geliştiriciler, artık EdgeHMTL ve Chakra’nın özellikleriyle uğraşmak zorunda kalmayacak.

Chromium Edge 

Ancak Mozilla , EdgeHTML’nin bu kararını eleştiriyor. Mozilla CEO’su Chris Beard, “Chromium’u kullanarak Microsoft, çevrimiçi yaşamlarımızı daha da kontrol etmesi için kontrolü Google’a bırakıyor. Mozilla bu nedenle tek bağımsız tarayıcı sağlayıcısıdır. Google’ın Web’in uygulanmasının tek tüketici tercihi olması gerektiğini kabul etmeyeceğiz. Bu yüzden Firefox’u geliştirdik ve her zaman gerçekten açık bir web için savaşacağız.” diye konuştu. 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.