Apple Watch EKG okuyuculu olacak

Apple Watch’ın gelecekteki versiyonları, kalp anormalliklerini, kusurlarını ve kardiyovasküler hastalığın diğer potansiyel göstergelerini tespit etmek için elektrik sinyalleri kullanacak gelişmiş bir kalp izleme teknolojisini içerebilir. Yani önümüzdeki dönemlerde artık Apple Watch EKG okuyabilecek.

Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre; iPhone’lar ve Apple Watches için Kardia markalı aksesuar üreticisi AliveCor’un ayak izlerini takip eden Apple’ın, Apple Watch için entegre bir elektrokardiyogram (EKG) okuyucu geliştirdiği söyleniyor. Apple Watch EKG monitörü, saatin çerçevesini iki parmakla sıkıştırılarak etkinleştirilebilecek.

Apple Watch’ın liderliğindeki akıllı saat piyasasında bu yıl 31.6 milyon olarak gerçekleşen satışların, 2021 yılına kadar 71.5 milyona çıkması bekleniyor. Apple’da haliyle akıllı saat pazarında Apple Watch EKG gibi farkındalık oluşturacak ürünlere yönleniyor. İşte Apple Watch EKG okuyucu da bunlardan bir tanesi olacak.

Apple Watch EKG Okuyabilecek
Apple Watch EKG Okuyabilecek

Apple Watch EKG Okuyuculu Olacak

Apple Watch Serisi, 3 yıldan beri yapılan ilk büyük revizyona sahip. Mevcut Apple Watchlar, zaten kalp atış hızını zaten yeşil LED ışıklar sayesinde ölçebiliyorlardı. Ayrıca bu ışıklar, nabız ve kan hacmindeki değişiklikleri de gösterebiliyordu.

Apple Watch, eğilimleri bulmak için kullanılabilen vücut hakkındaki geçmiş verileri toplamada çok başarılı. Apple’ın Apple Watch EKG ile başlayacak tıbbi devrimleri, önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük ve yeni güncellemeler alması sayesinde Apple Watch saatleri ciddi bir tıbbi cihaz haline gelecek.

Apple’ın  Smart Watch 3. Serisi Sport Loop bandlı olacak. Yani bu özellik sayesinde; ani gelişebilecek inme ve kalp yetmezliği gibi durumlar için uyarı işaretleri olacak.

9to5Mac sitesi, kısa bir süre önce bir Apple Watch kullanıcısının çarpıcı bir öyküsünü paylaştı. Bu öyküye göre bir cerrahın yaptığı Apple Watch, normal kalp atış hızının üstünde bir süre tespit ettiğinde hayatını kurtardığını fark etti.

Yeni geliştirilecek bu EKG okuma teknolojisi özelliği sayesinde, hem kalp ile ilgili konularda yoğunlaşan hemde mevcut sağlıkla ilgili araştırma projelerinde Apple ve tıbbi kurumların işbirliği sağlamasına yardımcı olacaktır.

Raporda, geliştirme süreci devam etmekte olup Apple bu teknolojiyi gelecekteki ürünlere dahil etmemeye karar verebilir. Apple’ın geleceği ne zaman piyasaya sunabileceği açık değildir.

Peki siz Apple Watch hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorum olarak görüşlerinizi bildirin.

teknoveri.com

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.