Süper Hızlı Bilgisayar İçin Biyolojik Virüs Geliyor


Bilim adamları, M13 bakteriyofajı adlı bir virüs kullanarak bilgisayarları daha hızlı hale getirmek için çığır açan bir yol buldular.

MIT ve Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nden bilim adamları, daha etkili bir hafıza biçimini bulmak için genetik mühendisliğinde kullanılan biyolojik bir virüs olan M13 bakteriyofajı kullandılar. Bilim adamlarının bulguları ACS Applied Nano Malzemeler makalesinde yayınlandı.

Geçtiğimiz ay ACS Uygulamalı Nano Materyallerinde yayınlanan bir araştırma makalesinde, M13 bakteriyofaj kod adı verilen bir virüs, modüler nanoyapı faz değiştirme anahtarlama malzemelerinin sentezinde kabiliyetini gösterdi. Sonuç, onlarca nanosaniyenin değişim zamanına sahip yeni bir bellek teknolojisi fikirini ortaya çıkardı.

Bu, bir bilgisayardaki çok yüksek hızlı, uçucu olmayan bir birincil bellek anlamına geliyor. Özünde, bu yeni teknoloji ürün geliştirmede başarılı olursa, uçucu RAM geçmişte kalacak.

Peki Nasıl?

Bir bilgisayar, daha hızlı fakat değişken RAM’den (RastgeleErişim Belleği) daha yavaş ama daha güvenilir ROM’a (Salt Okunur Bellek) veya kalıcı belleğe veri taşıdığında, işlem birkaç milisaniye sürer.

Eğer bu sistem (iki parçayı kullanarak), faz değişim hafızası olarak bilinen tek bir sistem depolaması ile değiştirilebiliyorsa, bu süreç sadece nanosaniye kadar hızlandırılacaktır. Faz değişim belleği RAM’den daha hızlıdır ve sabit diskten daha fazla depolama kapasitesine sahiptir.

Bununla birlikte, faz değişim bellek teknolojisi, amorf ve kristalin formlar arasında geçiş yapabilen bir malzeme gerektirir. Şu anda, bu ikili tip malzemeler gerekli üretim sıcaklığına ulaştıklarında ayrılabilirler.Bu malzemeleri bilgisayar devrelerine dahil etmeyi zorlaştırıyor.

Dr Desmond Loke , “Araştırma ekibimiz, bu büyük yol bariyerinin üstesinden gelmek için minik tel teknolojisi kullandı” diyor.

M13 Bakteriyofajı

Bilim adamları, M13 bakteriyofajının, ikili tip malzemeleri,daha düşük bir sıcaklıkta kullanılabilen tellere çekmek için kullanılabildiğini ve böylece faz belleğinin oluşturulmasına olanak sağladığını keşfetmişler.

Yeni RAM’in uçucu olmayan yapısı, İşletim Sistemi çekirdek kodlarının ikincil bellek yerine RAM üzerinde saklanabileceği anlamına geliyor.Bu bilgisayar belleği kavramı için bir paradigma kayması olarak adlandırılabilir.

Her yeni teknolojide olduğu gibi, bu teknoloji kullanıma sunulduğunda birinci sınıf bir fiyat görmeyi bekliyoruz. Bununla birlikte,üretim süreçlerindeki yeni ilerlemelerle, bunların ilk kez bir anakartta görebiliriz.Bu gerçekleşene kadar, yine de uygulamalarınızı ve verilerinizi saklamak için HDD veya SSD’nize ihtiyacınız olacaktır.

teknoveri.com

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.