ABD Vize Başvurusu Askıya Alındı: Amerika Vize Yasağı Nasıl Aşılır?

Türkiye dün ABD’den gelen Amerika Vize Yasağı ile sarsıldı. Dolar ve Euro'ya tavan yaptıran konu, sıcak gündem maddesi olarak tartışılmaya devam ediyor.

Amerika Vizeleri Durduruldu? Amerika Vizesi Olanlara Ne Olacak?

Ülkemiz dün ABD’den gelen şok bir haberle Amerika Vize Yasağı ile sarsıldı. Haberin ardından Dolar ve Euro tavan yaptı. Konu oldukça taze ve halen tartışılmaya devam ediyor. ABD Büyükelçiliği’nin dün akşam saatlerinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” denildi. Kararın hemen ardından Türkiye’de misilleme yaparak, ABD vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığını duyurdu. Bu karara sınırda vize ve elektronik vize uygulamaları da dahil. Diğer taraftan yasaktan halihazırda vize almış kişiler etkilenmeyecek.

Amerika Vize Yasağı Kimleri Etkileyecek?

Söz konusu kararlar halihazırda vizesi olanlar ya da vize başvurusu yapıp onay alanları etkilemeyecek. Bunun dışında kalan ve seyahat etmek isteyen Türk ve ABD vatandaşları karşılıklı olarak vize alamayacaklar.

Bu karar diplomatik pasaportlarda dahil tüm pasaportlar için geçerli olacak. Türk vatandaşları diplomatik, turistik, iş, öğrenci, işçi ve gazeteci dahil hiçbir vizeyi ikinci bir karara kadar alamayacak.

Amerika Vize Yasağı
ABD Açıklaması
TR
Türkiye Açıklaması

 

 

 

 

 

ABD Büyükelçiliği’nin dün akşam saatlerinde yayınladığı mesajda dikkat edilecek bir husus vardı. Açıklamada göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” deniliyordu.

Yani “Göçmen Vizesi” almanın önünde herhangi bir engel yok.

Göçmen Olmayan Vize Türleri Nelerdir?

(A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler, (B) İş, Turizm, Tıbbi Tedavi,(C) ABD’den Transit Geçiş, (D) Mürettebat Vizesi ,(E1/E2/E3) Tüccar / Yatırımcı Vizesi, (F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri,(J) Değişim Programı, (H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi ve (I) Basın Mensubu ve Gazeteciler bu karardan etkilenecek.

Amerika Vize Yasağı Sonrası ABD’ye Nasıl Gidilir? ABD Vizesi Nasıl Alınır?

Dün akşam saatlerinde gelen bu şok haberden sonra vatandaşlar; Amerika vizesi nasıl alınır, Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır, Amerika turist vizesi nasıl alınır, Amerika vizesi gerekli belgeler, Amerika vizesi gerekli bilgiler, Amerika vize başvuru süreci, Amerika vizesi sonucu almak ne kadar zaman sürer ve Amerika vizesi kararından ben etkilenir miyim gibi çeşitli soruların cevabını aramaya başladı.

Bizde bu flaş kararın ardından ABD’ye Nasıl Gidilir? sorularına cevaplar aradık.

Buna göre Amerika Vize Yasağı kararının ardından ABD’ye aşağıdaki koşullardan birini sağlamanız halinde rahatlıkla gidebilirsiniz.

Amerika’ya En Kolay Nasıl Gidilir? Amerika’ya Göçmen Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Vize Yasağı Nasıl Aşılır?

teknoveri.com olarak derlediğimiz Göçmen vize türlerine hep birlikte bakalım.

1) Başka Ülkelerden Amerika Vizesine Başvurma

Halihazırda ki uygulamaya vize alanlar genelde 10 yıllık vize alıyorlar ama bu Amerika’da on yıl kalacağınız anlamına gelmiyor.Çünkü Amerika’da bir vizeyle en fazla 6 ay kalabilirsiniz. 6 Ay sonra Amerika’dan çıkış yapmanız gerekiyor. Çıkış yaptıktan sonra ise en erken bir ila bir buçuk yıl sonra yine aynı vizeyle Amerika’ya seyahat edebiliyorsunuz.

Ancak bu durumlardan herhangi birine sahip değilseniz özellikle Amerika’ya yakın olan kıta ülkeleri üzerinden ABD’ye ulaşabilirsiniz. Zira bu ülkelerin bazılarından vize almanıza bile gerek yok. En önemlisi bu ülkeler üzerinden ABD’ye vize başvurusu yapabilirsiniz.

Her ne kadar T.C. Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde (Linki: http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa ) “Uluslararası kural; vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerden yapmanızdır.” dese de, pratikte böyle genel geçer bir kural her ülkede uygulanmıyor. Bu ülkelerin bazılarına 90 gün boyunca vizesiz giriş çıkış yapabilmeniz cabası. Hatta bu ülkelerden bazılarında (Paraguay) ise sadece pasaportunuz olması yeterli. Yapmanız gereken sadece bu ülkelere gidip ABD elçiliklerine vize başvurusu yapmak. Ayrıca doktorsanız, memursanız, mühendisseniz vize alma şansınız normal işyeri sahibi olanlara göre daha yüksektir.

İşte O Liste;

Arjantin

Bolivya

Brezilya

Ekvador

Kolombiya

Paraguay

Peru

Şili

Trinidad Tobago

Uruguay

Venezuella

Bahamalar

Barbados

Belize

Dominika

Dominik Cumhuriyeti

El Salvador

Guatemala

Honduras

Jamaika

Kosta Rika

Meksika (E vize)

Nikaragua

Panama

St. Christopher ve Nevis

St Lucia

Beyazsaray

Son olarak yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın değerlendirebileceği bir seçenek daha var. Avrupa’daki çoğu ülke örneğin Finlandiya ve Hollanda gibi ülkelerin vatandaşları ESTA denen bir sistem üzerinden de ABD vizesine başvurabiliyorlar. Sadece 12 Euroluk bir form doldurarak 2 sene boyunca hiçbir ABD elçiliği ya da konsolosluğu ile muhatap olmadan ABD’ye girip en fazla 3 ay kalabiliyorlar. Sonra ülkelerine geri dönüp ertesi gün tekrar ABD’ye gelip 3 ay daha kalabiliyorlar.

2) Sığınma ve İltica Talebinde Bulunma

Eğer bir şekilde ABD’ye ulaşabilirseniz sığınma ya da iltica talebinde bulunabilmekte bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunun için gerçekten geçerli bir nedeninizin olması gerekiyor. Çünkü Sığınma ve İltica talebinde bulunma hakkı, ırk, din, siyasi görüş veya belirli bir sosyal gruba üyeliği nedeniyle baskıya uğradığınızı kanıtlamanız gereken bir Göçmen Vizesidir.

Eğer bunlardan birini kanıtlayamazsanız derhal sınır dışı edilirsiniz.

3) Green Card Başvurusu

Amerika’da Göçmen Vizesi, Green Card ile elde edeceğiniz bir diğer vize türüdür. ABD tarafından her yıl düzenlenen ve yılda 55.000 kişinin tamamen loto gibi kura ile belirlendiği Green Card’a başvurup Amerika’ya rahatlıkla gidebilirsiniz. Eğer bu kurayı kazanırsanız şatlarını yerine getirmeniz halinde önce oturum izni alabilir 5 yıl sonra da ABD vatandaşı olabilirsiniz. Green Card, Amerika’da yasal bir şekilde oturma, eğitim ve çalışma hakkını kazandıran vizedir. Bu vize sayesinde bir Amerikan vatandaşı ile aynı haklara sahip olursunuz. Ancak seçme ve seçilme hakkınız yoktur.

Bu arada 2017 Green Card başvurular başladı. Aşağıdaki linkten başvurunuzu yapabilirsiniz.

Green Card Başvuru Linki İçin Tıklayınız:

4) ABD Vatandaşı Olan Birisi İle Evlilik

Eğer burada veya başka bir yerde ABD vatandaşı olan birisi ile evlenirseniz Amerikan vatandaşı olabilirsiniz. Zor bir seçenek belki ama hiçbir alternatifi olmayan ve muhakkak ABD’ye gitmesi gereken birisi için bu da değerlendirilebilecek diğer seçenek.

ABD
ABD Vatandaşlığı

5) Öncelikli İşçiler

EB1- kodu ile verilen bu izin bilim, sanat yada eğitim gibi dallarında üstün yeteneklere sahip kişilere, uluslararası alanda kabul görmüş profesör ve araştırmacılara ve çok uluslu yöneticiler ve yöneticilere verilen bir vizedir. Bu kişiler çalışma izni işlemlerine gerek duymadan daimi ikamet izni başvurusunda bulunabilirler.

6) Din Adamı Olmak

ABD, EB4 koduyla Özel Göçmenler statüsü verdiği EB4 kategorisine giren kişiler Dini Meslek Sahipleri, İşyerleri Sınır Ötesinde Olan Kişiler, G-4 Kategorisinde (Uluslararası Kuruluşların Çalışanları) Emekliler, Kesin Dönüş Yapan İkamet İzni Sahipleri ve Din Adamlarına Göçmen Vizesi vermektedir.

7) Kanada Üzerinden ABD’ye Gitme

Zaten Türkiye’den zor verilen Kanada vizesi şimdiki karardan sonra daha da zor olacaktır. Çünkü Kanada, ABD’den çok çabuk etkilenen bir ülke. Zaten başvurularda ortak veri tabanını kullanıyorlar. Ancak herkes başka bir ülke üzerinde de Kanada vizesine başvurabilir. Yani illa bulunduğunuz ülkeden başvurmanız gerekmiyor. Ayrıca Kanada da vize başvurularında mülakat yapılmaması da bir avantaj. Eğer Kanada’ya bir şekilde ulaşabilirseniz oradan Amerika’ya ulaşmanız çok zor değil. Çünkü Kanada bir göçmen ülkesi olduğu için oturum almanız daha kolay. Eğer oturum alabilirseniz Kanadan Amerika’ya geçiş oldukça kolay? Zira Amerika’yı gezip geleceğim demeniz mümkün. Tabi tekrar Kanada’ya dönmek koşuluyla.

ABD
Amerikan Göçmen Vizesi Nasıl Alınır?

8) Yatırımcı Göçmenler

EB5 koduyla geçen bu izinde ise, eğer hedef istihdam alanlarına en az 500 bin dolar diğer bölgelere ise 1 milyon dolar yatırım yapma imkanınız varsa veya kuracağınız iş yerinde en az 10 Amerikalıya istihdam sağlayabilmeniz halinde Göçmen Vizesi almanız mümkündür.

Dileriz her şey eski haline döner biran önce Amerika Vize Yasağı son bulur ve bu tip şeylere gerek kalmaz.

Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

2 Yorumlar

  1. Hakan Mercan diyor

    Bu sıcak gündemde harika ve hızlı bir bilgilendirme olmuş.Elinize sağlık Esin hanım.

  2. Esin Demir diyor

    Teşekkürler Hakan bey.Yardımcı olabildikse ne mutlu bize.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.