ABD İnternette Kuralları Değiştiriyor

ABD İnterneti Yeniden Şekillendiriyor

ABD’nin BTK’sı olan FCC,bugün yaptığı oylamayla Ağ Tarafsızlığını (Net Neutrality) 3’e karşı 2 oyla kabul etti. Alınan bu yeni kararla ABD, internetteki kuralları ciddi şekilde değiştiriyor.

Net Neutrality Nedir?

Peki nedir bu ABD’de 1 numaralı gündem maddesi haline gelen Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality)? Net Neutrality, İnternet Servis Sağlayıcıların (İSS) bazı web sitelerini yavaşlatmasına, engellemesine veya tüketicilerin İSS’ler tarafından daha fazla para kazandıran sitelere yönlendirmesine izin verilmemesini düzenleyen kurallara deniliyor. 

Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality)
Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality) Protestoları

İSS’ler Neden Net Neutrality’i İstemiyor? 

Telekom şirketleri, oldukça yüksek altyapı maliyetlerini karşılarken, Google, Facebook, Twitter,Youtube gibi içerik sağlayıcı şirketlerin bu altyapıları hiç bir ücret ödemeden kullandıklarını ve kendilerinden daha fazla para kazandıklarını (gerçeklik payı var) iddia ediyorlar.

Bu yüzden Telekom operatörleri içerik sağlayıcıların hızlarını düşürerek ya da engelleyerek pastadan pay almaya çalışıyorlar. Bunu da ya içerik sağlayıcılardan para talep ederek ya da aboneleri kendi kurdukları şirketlere yönlendirerek yapmakla tehdit ediyorlar.

İçerik sağlayıcılar ise bu teze adeta “bizim sayemizde ayakta kalıyorsunuz” şeklinde karşılık veriyorlar 🙂

İşte tartışmalar bu görüş ayrılığından kaynaklanıyor.

Karar Nasıl Alındı?

Karar, Cumhuriyetçiler tarafından desteklenirken Demokratların şiddetle karşı çıkmasına rağmen Federal Communications Commission-Federal İletişim Komisyonunca (FCC3’e karşı 2 oyla kabul edildi. Karar öncesi ve sonrasında tasarının kabul edilmemesi için çok yoğun protestolar gerçekleştirilmesine rağmen söz konusu düzenleme kabul edildi. Ancak tansiyon henüz düşmüş değil.

Net Neutrality Protestoları
Net Neutrality Protestoları Durmuyor

FCC, Obama döneminde kaldırılan bu uygulamayı yeniden getirerek internet adına ciddi bir karara imza attı. Zira söz konusu karara göre; AT & T ,Verizon ve Comcast gibi servis sağlayıcı şirketler, bazı uygulamalar ve web siteleri için interneti hızlı sunarken geriye kalan uygulama ve sitelerin engellenmesini veya yavaşlatılmasını sağlayabilecek.

Trump tarafından FCC Başkanlığa getirilmeden önce ABD’nin en büyük operatörlerinden birisi olan Verizon’da bir avukat olan Ajit Pai, söz konusu uygulamaya karşı çıkanlardan birisiydi. Obama hükumeti tarafından 2015 yılında getirilen ve İnternet sağlayıcıları büyük ve küçük tüm çevrimiçi hizmetlere eşit muamelede bulunmaya zorlayan Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality) kurallarını yürürlükten kaldırma sözü veren Ajit Pai, FCC Başkanlığına atanır atanmaz bu uygulamanın değiştirileceğine yönelik beyanlarda bulunmuştu. FCC, bu karara ek olarak geniş bant internet üzerindeki kendi yetkilerini de kısaltma yoluna gitti.

FCC Başkanı Ajit Pai
FCC Başkanı Ajit Pai 14 Aralık 2017’de Ağ Tarafsızlığı düzenlemesinin kaldırılması için oy kullandı

FCC Başkanı Ajit Pai, “Dijital dünyanın bir su borusuna, bir elektrik hattına veya bir kanalizasyona benzemediğini ve kuralların İSS’lerin haksız yere geleneksel bir hizmeti vermelerini zorlayan bir uygulama olduğunu” iddia etti.

Bu Karar Ne Anlama Geliyor?

Bu kararla İSS’ler, bazı uygulamalar ve web siteleri için interneti hızlı sunarken geriye kalan uygulama ve sitelerin engellenmesini veya yavaşlatılmasını sağlayabilecek. Örneğin, Ağ Tarafsızlığı kuralları uyarınca geçtiğimiz günlerde Yahoo’yu satın alan Verizon’un, Google’ı engelleyerek müşterilerinin kendi şirketleri olan Yahoo ve AOL’yi tercih etmesine izin verebilecek.

Söz konusu kararda Google gibi şirketlerin Verizon’un müşterilerine bağlanmak için Verizon’un ek ücret talep etmesine izin verilmedi ancak düşük hızda hizmet sunmak kimseyi tatmin etmeyebilir.

Oysa Obama döneminde alınan 2015 ağ tarafsızlığı kurallarına göre ise, İnternet kullanıcılarının dört temel özgürlükten; istedikleri Web içeriğine erişme başta olmak üzere, herhangi bir çevrimiçi başvuruyu kullanma, ev geniş bant bağlantılarını herhangi bir cihazda kullanma ve kendi sağlayıcılarından abonelik bilgisi alma özgürlüğünün sağlanması gerektiği vurgulanmıştı.

Bazı analistler etkilenen içerik şirketlerinin, operatörlere fazladan para vermeleri gerekeceği için yeni oluşacak ağ maliyetlerini internet kullanıcılarından isteyebileceğini ifade ediyorlar. Bu durumun internet hizmetlerini pazarlamak için yeni yollar geliştireceğini örneğin abonelerin artık içeriğe erişmek için de ilave para vermesi gerekebileceğini iddia ediyorlar.

Özetle;Google, Facebook, Twitter ya da Youtube gibi içerik sağlayıcılar, Telekom şirketlerinin hızlarını düşürmemesi ya da kendilerini engellememeleri için para ödemeleri gerekebileceği için internet kullanıcılarından ücret isteyebilecekler. Yani şu anda bedava kullandığımız bu hizmetler ilerde paralı olabilecek.

İSS’LER NE DÜŞÜNÜYOR?

İSS’ler ise, bu tahminlere şiddetle itiraz ediyor. Belli uygulamaları veya hizmetleri cezalandırmak için bir teşvik bulunmadığını, bazı sitelere daha hızlı hizmet verme seçeneğinin aslında tüketicilere fayda sağlayabileceğini ve yeni kuralların Federal Ticaret Komisyonunun rekabeti önleyecek operatörleri dava etmesine izin verdiğini savunuyorlar. Ayrıca düzenlenecek bir konferansla tüketicilerin günlük internet kullanımınız “önümüzdeki hafta, gelecek ay ve önümüzdeki yıl” aynı olacak şeklinde bir propagandaya hazırlanıyorlar.

Ayrıca AT & T, Verizon gibi dev İnternet Servis Sağlayıcıları, 2015 yılında getirilen kurallarının operatörlerin daha  daha hızlı ve daha güvenilir bir  genişband  oluşturma konusundaki cesaretlerini kırdığını belirtiyorlar. Örneğin; 2014 yılında yani Net Neutrality kurallarının yürürlüğe girmesinden önce 78,4 milyar dolar olan altyapı harcamalarının 2016’da yani Ağ Tarafsızlığı düzenlemesinden sonra 76 milyar dolara düştüğünü ifade ediyorlar. Yani bizden çok içerik sağlayıcılar kazanıyor biz geride kalıyoruz diyorlar.

İçerik Sağlayıcılar
Operatörler ve İçerik Sağlayıcılar Karşı Karşıya

Bu yönüyle Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality) destekçileri,  FCC’nin mevcut kararının önceki kararı etkilemeyeceğini ve Yüksek Mahkemeden çıkacak karar ile düzenlemenin eski haline geleceğini düşünüyorlar.

Diğer taraftan FCC Kurul Üyesi Jessica Rosenworcel ise; FCC’ye gelen kamuoyu görüşlerinden 2 milyon görüşün çalınmış kimliklerden gönderildiğini hatta bunlardan yaklaşık yarım milyonunun Rus adreslerinden geldiğini iddia etti. Bu iddia üzerine New York Başsavcılığı tarafından bir soruşturma açıldı. Uzmanlar bu soruşturmanın da kararı etkileyebileceğini düşünüyorlar.

Net Neutrality Protestoları
Net Neutrality Protestoları

Sonuç olarak;ülkemizde henüz esamesi bile okunmayan Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality) konusu, şu anda ABD’nin 1 numaralı tartışma konusu. Ancak yakın zamanda ülkemizde de bu konu can sıkıcı bir problem haline gelebilir. 

İşin iyi tarafından baktığımızda ise yerli içerik sağlayıcıların (Turkcell’in Yaani‘si,Türk Telekom’un Tambu‘su ya da başka yerli uygulamalar gibi) desteklenmesi anlamına da gelebilir.

Bu yüzden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun(BTK) şimdiden konuyu dikkatle ele almasında fayda var.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.